Galaxy Alpha Samsung'u Kurtarabilir mi?

0
0
0
0
0
Samsung'un oldukça beğenilen modeli Galaxy Alpha Samsung'un gerileyen gidişatını durduracak mı?
Uzun zamandır gerek Türk, gerek yabancı kullanıcılarla yapılan anketlere göre Samsung eski popülerliğini yitiriyor. Mobil pazardaki savaş oldukça büyük ve tüm oyuncular dünya devi. Henüz satış verileri bu düşüşü göstermiyor fakat büyüme hedeflerini de tam gerçekleştirmiş değiller. Samsung'un 2010'dan 2013'ün son çeyreğine kadar satış oranları bir fiil artış göstermesine karşın pazara LG, HTC, Nokia gibi aktörler girdi ve her ne kadar 8 çeyrektir kaybeden bir değer de olsa, Apple da cihaz satışlarını 2010'dan bu yana 8 milyondan 50 milyon üniteye yükseltti.

Samsung Galaxy Alpha İncelemesi:
 
 

 Samsung'u Samsung Yapan Neydi?


Samsung'un kırılma noktasını anlamamız için Symbian'lı Nokia'lara geri dönmemiz gerekiyor. Mobil pazar bir çok mihenk taşı gördü. Bunlara 1990'ların başında hayatımıza giren PDA'lar, ardından stylus kalemli Compaq marka cihazlar, (Nitekim daha sonra HP Compaq'ı satın aldı) hayatımızın göbeğine oturan Symbian işletim sistemiyle çalışan Nokialar ve daha birçoğu. 2007'deki Apple iPhone'u tanıtılmadan önce yaşanan son mihenk taşı 2003'te Nokia'nın tanıttığı Nokia 6600'dı. Sadece Symbian'a bağlı kalınmasına gerek duyulmayan bu cihaza dilerseniz J2EE ile yazılım ekleyebiliyor ve bunu cihazınızda çalıştırabiliyordunuz. ICQ gibi çeşitli iletişim uygulamaları kullanabiliyordunuz. Apple'ın bugün hayatımıza soktuğu uygulama mantığını aslında çok öncesinden Nokia tarafından sunulmuştu.2007 devrimi ise çok sert geldi. iPhone'un tanıtımıyla birlikte "Pinch To Zoom" (yaklaştırmak için cimciklemek), kaliteli (gerçekten kaliteli) dokunmatik ekran, sınırsız ve geliştirilebilir ve dahası kendi ekolojisini yaratabilecek bir uygulama pazarı herşeyi yerle bir etti. Kendini yenileyemeyen Nokia daha çok dayanamadı ve pazar hakimiyetini bu yeni teknolojiye bıraktı. Kısa sürede pazardaki bu açığı gören şirketler uğraşsa da 2012 Mayısına kadar gerçek bir rakip karşısına çıkartamadı. İşte bu rakip Samsung'un S2 deneyiminin ardından pazara sunduğu Samsung Galaxy S3'tü. S3 donanımsal ve ekran olarak o kadar kaliteli ve stabildi ki iPhone'un pahalı fiyatını ödemeden de iPhone kadar kaliteli bir cihaz kullanılabileceğini göstermiş oldu. 2013'e kadar Samsung Galaxy S3 50 milyonun üzerinde ünite satılarak en çok satılan cihazlar top 10'una adını yazdırdı. İşte Samsung'u Samsung yapan, hala adını pazarda en yüksek satış oranına sahip dedirten Samsung Galaxy S3'tür.
 

 Peki Sonra Ne Oldu?


Bu sorunun aslında çok karışık bir cevabı yok. Steve Jobs öldü. Mobil pazarı uygulamalı ve kaliteli kullanıcı etkileşimli bir hale getiren Steve Jobs'tu. Bir çok marka sadece Apple'ı taklit etti ve hatta öteye gitti. Kendi kültürlerini, kendi algılarını entegre edip bir adım öteye götürdüler. İlk başta donanım koydular. 2 çekirdekli, 4 çekirdekli, 8 çekirdekli. Sonra baktılar ki "donanım güzel ama insanların hayatlarına hitap etmiyoruz", hemen sağlık uygulamaları, iletişim uygulamaları, yakın alan iletişimleri gibi ek özellikler sundular. Sonuç olarak sınırları inovasyonla aşamıyorsanız yarıştaki rakipleriniz çok yakındır. Nitekim LG G2 inanılmaz bir fiyat performans oranı sunarak Samsung Galaxy S4'ün tahtını elinden almayı başardı. Ardından daha güzel tasarımlı HTC One M8, QHD ekranlı LG G3, daha iyi kameralı Sony Xperia Z2 ve Z3 ve Türk pazarını çok iyi tanıyan, ucuz fiyat verebilen General Mobile, Discovery modeliyle pazara girdi. Daha farklı bir senaryo da beklenemezdi. Kendini artık geliştiremeyen Apple'ın tahtını alan Samsung denese de yeterli olamadı.
 

 Samsung Yeniden Pazarı Almak İstiyor


Bu olguyu hepimiz biliyoruz. Her şirket daha çok satmak, daha çok para kazanmak ister. Peki Samsung bu pazarı neden kaybetti? Tamam belirli rakipler pazara girdi ama kendisine yetmeyen neydi de müşterilerini kaybetti? Bunun cevabı birkaç dala ayrılıyor.

Tasarım

Herhalde en çok tartışılan Samsung eksisi tasarımıdır. Sürekli plastik kasa sunan Samsung inatla metal kasaya geçmedi. Bu cihazı biraz hafif yapsa da çizilmeleri ve düştüğünde ekranın kolay kırılmasını önleyemiyordu. Dahası ekran kırılması camın amoled panelle birlikte değişmesini gerektirdiği için kullanıcıların yüksek tamir ücreti ödemesi anlamına geliyordu. Dahası 2000 lira ve üstü tutarlar eden bu amiral gemileri hiç de kaliteli gözükmüyordu.

Servis

Servis her markanın çok titizlikle çalışması gereken bir noktadır. Satışı pazarlamacılar, tekrar satın almayı ise servisler sağlar. İki örnek vereceğim, birinci örnekte cihazınızın bozulduğunu ve telefonla randevu alarak bir mağazaya gittiğinizi, mağazada sizi karşılayan iyi eğitimli birinin cihazınızı sıfır kutuyla hemen orada değiştirip eski telefonunuzdaki verileri yeni telefonunuza aktardığını ve "sizin için yapabileceğim başka bir şey var mı?" diye sorup güler yüzle sizi uğurladığını düşünün. İkinci örnekte ise sözde garantisi olmasına karşın ekranınız kırıldı diye gittiğinizde size 450 lira masraf çıkarıp 1-2 hafta cihazınızı geri vermeyen cahil bir servis elemanı. Hangisini seçerdiniz? Bu paragraftaki 1. örnek Apple, 2.si ise Samsung.

Yazılım

Bir cihazı aldığınızda marka ile aranızda adı konulmuş ve konulmamış birkaç anlaşma yaparsınız. Bunların arasında garanti koşulları ve marka ilişkileri vardır. Örneğin kimse 1,5 yıl önce aldığı bir cihazın -ki özellikle 2200 lira verdiyseniz- bugün yazılım güncellemesi almayacağını duymak istemez. Samsung çok hızlı yeni modeller ürettiği ve sınırlı sayıda yazılım ekibi olduğu için yeni çıkan yazılım güncellemelerini Türk son kullanıcısına vermekte hep sıkıntı yaşamıştır. Irak'ın bile aldığı yazılımları 1 yıl sonra aldığımızı çok duyarım. Bu da kullanıcıda tabii ki kötü etki bırakıyor.
 

 Samsung Galaxy Alpha'yı neden üretti?


Samsung Galaxy Alpha'yı neden üretti, size basit bir fotoğrafla göstereyim.Bu iki görselde dikkatinizi çektiğini umduğum birkaç nokta var.1- Tanıtılma Zamanları
Apple Eylül 2014'te iPhone 6'yı tanıtmış, Samsung Ağustos 2014'te Galaxy Alpha'yı tanıtmış.

2- SIM Boyutu, Alışkanlık
Samsung bildik bileli micro SIM kullanırdı. Alışkanlıkları değiştirmeye başlamış.

3- Boyutlar
Apple 13,9 x 6,7 x 0,69 cm boyutlara sahipken Samsung 13,2 x 6,5 x 0,67 cm boyutlara sahip. Neredeyse birebir aynı.

4- Tasarım
Samsung Galaxy Alpha da iPhone gibi metal tasarıma geçiş yaptı. Dahası iPhone 6 gibi hafif bombeli yapısını esgeçmemeli.

Yazının baş kısmına bakacak olursak, 2013'ün son çeyreğinde 50 milyon ünite cihaz satan Apple her zaman olduğu gibi tanıtım arifesindeydi. Bu yüzden her son çeyrekte normale oranla daha fazla cihaz satar. Samsung da bunu çok iyi bildiği ve üreteceği ürün hakkında genel kanıya sahip olduğu için bir alternatif cihaz piyasaya sürmüş.

Samsung ne kadar başarılı olur, "Kimse büyük bir iPhone almaz" diyen Steve Jobs ne kadar haklı çıkar ve Samsung, Galaxy Alpha ile kendisine en tehlike arz eden rakibi Apple'ın pazar payını ne kadar çalabilir bilmiyorum. Bildiğim tek bir şey varsa Samsung'un güzel ve kârlı bir adım atmasına karşın düzeltmesi gereken başka hatalarının da olduğu şeklinde.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0