• Anasayfa
  • Mobil
  • Galaxy Note 5 Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Önemli Nokta

Galaxy Note 5 Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Önemli Nokta

6
2
2
1
1
Samsung Note 5 ile birlikte Note ve Galaxy S serisini birbirine gittikçe yakınlaştırıyor.
Note 5’in Galaxy S6’ya yakın tasarımı ve pek çok ortak özelliği adeta Note’ları farklı boyda bir “S” cihazı olarak gösteriyor.

Bu kadar benzerliğe rağmen diğer taraftan elbette bariz ve çok açık farklar da var iki seri arasında hala ve bu farklar Note serisinin hala kendi adını korumasını sağlıyor.

İşte benzer ve farklı yanları ile Galaxy Note 5 hakkında bilmeniz gerekenler:
 

 Aslında Note 4’ten Daha Küçük


5.7 inçlik aynı ekrana sahip olsalar da Note 5, fiziksel olarak tüm ölçülerde note 4’ten daha küçük. Hatta LG G4’ten çok az daha büyük olan Note 5’in bu anlamda tek elle kullanımı çok kolay bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz.

Diğer taraftan hala 5ç7 inç olan ekran, bildirim menüsüne ulaşmanızı zorlaştırabilir ve bu yüzden Galaxy S6, daha yakın bir tercih olabilir.
 

 Galaxy S6 ile Aynı Kamera


Zaten iyi olan ve bunu kanıtlamış olan bir şeyi değiştirmek kimi zaman çok riskli olabilir.

Samsung böyle bir risk almamış ki bu noktada son derece iyi olan Galaxy S6’nın kamerasını Note 5’te de kullanmış olmasını yadırgayamayız.

16 megapiksel sensörü, üstün düşük ışık kalitesi, Optik Obje Sabitleme gibi özellikler ve ana ekran tuşuna iki defa basmanızla aktive olan sürekli elinizin altındaki kamera ile kullanımı da kolaylaştırıyor.

Bunların yanı sıra Note 5, Galaxy S6’nın da yazılım anlamında önüne geçiyor ve daha profesyonel fotoğraflar çekmenize ve manuel kontrole imkan veren Pro modunda RAW fotoğraf çekmenize ve deklanşörü ayarlamanıza imkan veriyor.
 

 S Pen İle Artık Daha Fazlasını Yapabileceksiniz


Galaxy Note serisinin en belirgin özelliği S Pen ismindeki kalemleridir ve Note 5’te bu geleneği başarılı şekilde sürdürüyor.

S Pen’inizi telefondan ekranı kapalı iken çıkartıp dilerseniz kapalı ekran üzerine not almaya başlayabiliyor ve bu notu S Note uygulamasına daha sonra düzenlemek için kaydedebiliyorsunuz.

Ekrana yazı yazma kolaylığı dışında bu uygulama size birden fazla ekran görüntüsünü arka arkaya alma ve bunları daha sonra bir araya getirme imkanı da sunuyor. Örneğin bir makaleyi parça parça ekran görüntüleri olarak kaydedip sonradan bir araya getirebiliyorsunuz.
 

 Yeni Parmak İzi Sensörü


Samsung’un Galaxy Note 4 ve Galaxy S5 ile başlattığı parmak izi güvenlik önlemi daha önce kullanıcıların neredeyse tüm ekranı parmaklamalarını gerektiriyordu; ancak S6 ile bu durumdan kurtulan Samsung, Note 5’te de bu tek dokunuşlu sensörü kullandı.
 

 4 GB RAM


Note serisi ilk gününden beri çoklu işlem yapabilmeye odaklanmıştı ve multitasking konusunda ilk gerçekten başarılı olan cihazdı. Bu geleneği de bozmak istemeyen Note 5, Note 4’ün barındırdığı 3 GB RAM’i artırıp kendisini 4 GB RAM’li cihazlar arasına alıyor.

Diğer taraftan telefonunuzun 4 GB RAM barındırması yarına da hazır olduğunu gösteriyor; çünkü gelecek olan daha büyük ve daha fazla hafıza isteyen uygulamalar bugünün 2 GB RAM’e sahip cihazlarında çalışmayacakken Note 5 sahipleri biraz daha avantajlı olacak. (iki sene rahat götürür)
 

 Ekran Hala 5.7 inç Ama Daha Büyük Gibi


Note 4’te olduğu gibi 5.7 inç ekran boyutuna ve 2560 x 1440 piksel çözünürlüğe sahip olan Note 5, piksel yoğunluğu bakımından bu ekranı daha verimli kullandığı için uygulamalar, metinler ya da ekranda gördüğünüz diğer her şey, Note 4’te olduğundan daha ufak görünüyor ve bu da daha fazla şey görmenizi sağlıyor.
 

 Hem Kablolu Hem de Kablosuz Hızlı Şarj Mümkün


Note 5’in bataryası çıkartılamıyor olabilir; ancak şarj etmek için sunduğu çözümlerle sizi batarya değiştiriyormuşçasına hızlı yüklüyor.

Dahili olarak kablosuz şarj için de gerekli donanıma sahip olan Note 5, kablosuzda da sunduğu hızlı şarj teknolojisi ile Galaxy S6’nın sahip olduğu imkanları bir adım iler taşıyor.
 

 Tek Elle Kullanım Seçeneği


Samsung daha önceki Note serisi cihazlarına da tek elle kullanımı kolaylaştırmaya yönelik uygulamalar koymuş, bu sayede büyük ekranın yönetimini daha kolay hale getirmeye çalışmıştı.

Ana ekran tuşuna 3 kez basarak eriştiğiniz menüden “Ekran boyutunu küçült” seçeneğine dokunarak ekranı tek elinizle rahatlıkla ulaşabileceğiniz bir hale getirebilir, küçük ekranınızı sağ ya da sola taşıyabilir ve bu ekranı eski haline getirmenizi sağlayan butona dokunmadığınız sürece bu şekilde kullanabilirsiniz.
 

 Note 5 Samsung Pay’e Hazır


Galaxy Note ve S6 Edge Plus’ın piyasaya çıkması Samsung Pay’in de kullanılabilir olduğu anlamına gelecek. Samsung’un ödeme yöntemi olacak olan Samsung Pay, NFC ya da MST (Magnetic Secure Transmission) sistemleri ile çalışabilecek ve kredi kartının geçerli olduğu her mağazada kabul edilebiliecek.

Bu anlamda son derece ümit vadeden bir teknoloji gibi görünen Samsung Pay, Note 5 başta olmak üzere birkaç cihaza daha destek verecek.
 

 Note 5 Pahalı


Elbette aslında bu telefona dair bilmeniz gereken ilk özellik bu olmalı; çünkü bu telefonun Amerika fiyatı dahi 32 GB için 700 Dolar ile 840 Dolar arasında. Eğer 64 GB istiyorsanız bir 100 Dolar daha ödemeniz gerekiyor.

Kaynak: AndroidCentral
6
2
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
6
2
2
1
1