• Anasayfa
  • Mobil
  • Galaxy Note 5’in Batarya Ömrü Test Sonucu: Note 4’ten Daha İyi!

Galaxy Note 5’in Batarya Ömrü Test Sonucu: Note 4’ten Daha İyi!

3
0
0
0
0
Samsung’un yakın bir zamanda duyurusunu gerçekleştirdiği Galaxy Note 5’le ilgili yapılan batarya test sonuçları, Note 4’e göre çok daha iyi çıktı.
Samsung’un Galaxy Note 5’te 3000mAh gücünde batarya kullanacağının ortaya çıkmasının ardından Note 5’i dört gözle bekleyen birçok kullanıcıda hayal kırıklığı oluşmuştu. Fakat Galaxy Note 5 için yapılan batarya ömrü test sonuçları, cihazın Note 4’e göre daha kısa sürede şarj olup daha uzun süre konuşma süresine sahip olduğunu gösterdi.

Galaxy Note 4’te hatırlayacağınız üzere 3220mAh gücünde batarya bulunuyor, Note 5’te 3000mAh. Test sonuçlarına baktığımızda (standart kullanımda) Note 5’in batarya ömrünün 9 saat 11 dakika olduğu görülüyor. Note 4’ün ise 8 saat 43 dakika. Yani yaklaşık olarak Note 5’in yarım saatlik bir avantajı bulunuyor.Şarj süresinde de Note 5’in Note 4’e göre avantajı bulunuyor. Komple boş bir bataryanın Galaxy Note 5’te dolma süresi 81 dakika iken bu süre Note 4’te 95 dakika. Yaklaşık 15 dakika da olsa Note 5’in Note 4’e oranla bir avantajı bulunuyor.Açıkcası ilk bakışta oldukça ilginç gelen bu iki kıyaslamada şarj süresinin Quick Charge 2.0 teknolojinden olduğunu anlıyoruz. Batarya performansında ise daha iyi ve daha güçlü olan Exynos 7420'nin mantıken daha fazla bataryayı sömürmesi gerekli. Fakat ilk dikkatimizi çeken detay ise pilin türleri oldu. Note 4'te 3.220 mAh büyüklüğünde Lityum iyon pil bulunurken Note 5'te daha düşük kapasitede, yani 3.000 mAh batarya olmasına rağmen Lityum polimer pil kullanılmış. Bu li-ion bataryalara göre li-po bataryalar ise daha uzun süreli bir kullanım vaad etmesi ve daha hafif olması sebebiyle tarcih ediliyor. Yani ilk bakışta çok büyük olmayan bu farkın sebebi pilin türü olarak dikkat çekmekte. Ancak yazılımsal farklılıkların da etkili olabileceğini unutmamak gerekli.

Bunun dışında test sonuçlarında bazı telefonların (Asus ZenFone 2, Motorola DROID Turbo) etkileyici performansları olsa da Galaxy Note 5’in kendi rakiplerine karşı (iPhone 6 Plus, Google Nexus 6 gibi) üstünlük kurması (hatta Note 4’e bile) hem Samsung’u psikolojik olarak rahatlatacak, hem de kullanıcılardaki ‘bataryanın gücünü arttıracaklarına düşürmüşler’ ön yargısını kırmasını sağlayacak. (rakamların oluşturduğu ön yargıya fazla kapılmamak gerekiyor)
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0