• Anasayfa
  • Mobil
  • Galaxy Note 5, S6 Edge Plus ve iPhone 6 Plus İçin Suya Dayanıklılık Testi!

Galaxy Note 5, S6 Edge Plus ve iPhone 6 Plus İçin Suya Dayanıklılık Testi!

4
0
0
0
0
Galaxy Note 5, S6 Edge Plus ve iPhone 6 Plus İçin Suya Dayanıklılık Testi!
YouTube kanalı EverythingApplePro ekibi, Samsung’un yakın bir zamanda duyurduğu Galaxy Note 5 ve S6 Edge Plus’la birlikte iPhone 6 Plus’ın bir arada olduğu bir suya dayanıklılık testi uyguladı.
Bildiğiniz gibi Samsung’un ‘Active’ modelleri dışındaki modellerinde IPS sertifikası bulunmuyor. Bu yüzden cihazlarının suya karşı dayanıklı olduğu iddiasında da bulunmuyorlar. Keza aynı durum Apple için de geçerli. Buna rağmen bu cihazlar kaza sonucu denize, havuza düştüklerinde ya da üzerilerine su döküldüğünde yine de suya karşı biraz da olsa direnç gösterebiliyorlar. EverythingApplePro ekibi, bu üç cihazın suya karşı ne kadar dayanıklı olduğunu gösteren bir video yayınladı.

Testin ilk aşamasında 16 dakikaya yakın suyun içinde kalan cihazlar tek tek test edildi. Öncelikle Samsung’un iki cihazını kontrol eden ekip, her iki cihazın arayüzünde rahatlıkla gezebildi, yani ilk etapta bir sorun ortaya çıkmadı. Sıra iPhone 6 Plus’a geldiğinde cihaz önce çalıştırıldı, sonra da hoparlörden ses gelip gelmediği kontrol edildi. Su iPhone 6 Plus’ın hoparlörünü bozmuştu fakat yine de kulaklık girişine bir zarar gelmedi ve açılan müzik sonrası kulaklık çalışmaya devam etti. 

Daha sonra cihazların dokunmatik ve ses tuşları kontrol edildi. Her iki cihazın ses kontrol tuşunda sorun yoktu fakat her iki cihazda dokunmatik tuşlar ilk önce çalışıyordu, sonrasında ise S6 Edge Plus’ın dokunmatik tuşu çalışmamaya başladı. Note 5’in tüm dokunmatik tuşları ise çalışmaya devam etti. 

Testin ikinci aşamasında cihazlar tekrar suyun içerisine bırakıldı ve daha ne kadar dayanabilecekleri test edildi. Kronometre çalıştırıldıktan sonra cihazlar çalışır halde suya bırakıldı. 5. dakikadan itibaren önce S6 Edge Plus, sonra da Note 5 suya karşı fazla dayanamayarak çalışmamaya başladı. (adam ne yaptıysa çalıştıramadı) iPhone 6 Plus ise suya karşı dayanmaya devam etti. Hem ses kontrol tuşlarını hem de numara çevirme kısmını kontrol eden ekip, cihazı neredeyse sorunsuz olarak kullanmaya devam etti. 

Sonuç olarak kazanan iPhone 6 Plus oldu. Toplamda 35 dakikadan fazla suyun altında kalmasına rağmen çalışan iPhone 6 Plus’ın bu sayede suya karşı da oldukça dayanıklı olduğunu öğrenmiş olduk. Bakalım aynı şekilde yeni iPhone’lar da suya karşı böyle direnç gösterebilecekler mi.
 

4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0