• Anasayfa
  • Mobil
  • Bu Sezonun Akıllı Telefonlarını Sizler İçin İnceledik

Bu Sezonun Akıllı Telefonlarını Sizler İçin İnceledik

1
0
0
0
0
Bu sezon çıkan cep telefonlarına bakarsak; kimisi megapiksel kralı, kimisi tasarım harikası, kimisi performans ustası kimisi de pil konusunda bana mısın demiyor.

Bu sezon çıkan cep telefonlarına bakarsak; kimisi megapiksel kralı, kimisi tasarım harikası, kimisi performans ustası kimisi de pil konusunda bana mısın demiyor.
Tabii bu kadar çok model olunca da hangisini almak gerek. Hangisi bana en uygun cihaz anlamak zor. Şimdi gelin hep beraber cihazları inceleyip hangisi hangi alanda daha iyi bakalım.

Başlamadan önce belirtmek istiyorum ki Sony Xperia Z2 ve Z3 modellerini kıyaslamada birlikte aldım. İkisini birlikte almamın sebebi  Z2 ve Z3’ün aynı yıl içerisinde çıkmış modeller olması. Samsung’un Note serisi de Phablet kategorisine girdiği için kıyaslamaya almadım.

Tasarım

Tasarım konusunda bu sene çıkan cihazların hemen hemen hepsinin mükemmel olduğunu söyleyebilirim. Model model bakarsak HTC, One’da kullandığı tasarımın dnalarını kullanarak daha yenilikçi bir tasarım ortaya çıkarmış. Cihazda bulunan alüminyum oranı arttırılarak daha şık bir tasarım elde edilmiş. Fırçalanmış  yekpare alüminyum kasası sağlamlık ve zarafet hissini fazlasıyla veriyor. Ayrıca One’da beğenilmeyen köşeler biraz daha yumuşatılarak ve arkaya doğru kasis verilerek ele daha rahat oturması sağlanmış. Tuş kilidinin sol üstten sağ üste alınması kullanımı daha kolaylaştırmış. Ses tuşlarının daha ele gelir olması da tasarımı kusursuzlaştırmış. Fakat her güzelliğin bir kusuru vardır. HTC One M8 kullandığı alüminyumdan dolayı diğer cihazlara göre biraz daha ağır. Ayrıca cihazı kılıfsız kullanmanız halinde ortaya çıkabilecek beyaz beyaz parlayan çiziklerde hoş olmayacaktır. Cihazın tasarımda benim gözüme batan tek nokta ekran altında bulunan HTC yazısı. Ekranın altında bulunan bu boşluk biraz rahatsız ediyor. G3’e bakarsak oldukça sade bir tasarıma sahip. Plastik bir malzemeden üretilmiş olsa da kasaya verilen metal tasarım şık bir görünüm katmış. Elinize aldığınızda ilk dikkatinizi çeken fazlasıyla inceltilmiş çerçevesi oluyor. Ekranda sadece LG yazısı için ufak bir kısım bırakılmış. Ayrıca G2 de olan gıcırtılı seste G3’te çok azaltılmış, hatta yok kadar az. Cihazın tasarımının olmazsa olması olan sihirli tuş cihazın pürüzsüz bir çerçeve sahip olmasını sağlamış. Tuşlardaki fonksiyonellik ise kullanımı kolaylaştırmış.Z2 büyük boyuna rağmen yuvarlatılmış kenarlarıyla ele rahatlıkla oturan bir tasarıma sahip. Tek elle kullanımı kolaylaştıran sağ taraftaki tuş kilidi cihazı kompakt bir hale getiriyor. Cam-plastik karışımı kasası elit bir görünüm sağlıyor. Metal doku üzerine renkli kasa çizgileri şıklığına şıklık katıyor.  MicroSD, sim kart ve microUSB çıkışlarında kullanılan plastik kapakçıklar tasarımını tamamlayan diğer unsurlar.Z3, Z2’ye göre daha ince ve hafif tasarımıyla bir adım daha önde diyebiliriz. Cihazın köşeleri haricinde kenarlarının da yuvarlanması ele oturmasını kolaylaştırmış. Özellikle tek elle kullanımda oluşabilecek batma hisside ortadan kaldırılmış. Ayrıca cihazın yanlarında kullanılan alüminyum çerçevesi de zarafetini arttırmış.Fakat Z2 ve Z3’ün ortak sıkıntısı olacak bir konu var. Kasanın arkasında kullanılan cam terlemeye yol açacağından cihaz elinizden kayabilir.
Sıra gelelim Samsung Galaxy S5’e. Tasarım olarak çok eleştirilen hatta sabo terliğe benzetilen cihaz maalesef kalitesini hissettiremiyor. Kullanılan plastik ve delikli tasarım sağlamlık hissini uyandıramıyor. Tasarımına genel hatlarıyla baktığımızda da S4’ten pek bir farkı olmadığını görüyoruz. Tabii ki ekran büyüklüğünden kaynaklı orantılı bir büyüme söz konusu. Evet laf güzelde birazda sayısal verilere bakalım;
HTC One M8

  • Boyutları: 146,36 x 70,6 x 9,35 mm
  • Ağırlık:160 gr

LG G3

  • Boyutları: 146.3 x 74.6 x 8.9 mm
  • Ağırlık:149 gr

Sony Xperia Z3

  • Boyutları: 146 x 72 x 7.3 mm
  • Ağırlık: 163 g

Sony Xperia Z2
        •  Boyutları: 146.8 x 73.3 x 8.2 mm
        •  Ağırlık:163 gr
Samsung Galaxy S5

  • Boyutları: 142 x 72.5 x 8.1 mm
  • Ağırlık:145 gr

Bu cihazların tasarımları arasında sırasıyla kıyaslama yaparsak;
HTC One M8 – Sony Xperia Z3 – LG G3 – Sony Xperia Z2 – Samsung Galaxy S5

Ekran
Gelelim ekran teknolojilerine. HTC One M8’de 5 inch büyüklüğünde,  Super LCD 3 teknolojili, Full HD yani 1920x1080 çözünürlük sunan 441 ppi’lık bir ekran bulunmakta. Ekran gayet kaliteli ve canlı renkler sunuyor. Corning Gorilla Glass 3 ile korunan ekran, verdiği hızlı tepkilerle tatminkar bir performans sunuyor.LG G3 adeta herkesi şaşırtarak 5.5 inch büyüklüğünde, True HD IPS LCD teknolojili, Quad HD(2k) yani 2560x1440 çözünürlük sunan 534 ppi’lık  bir ekran kullanıyor .Fakat bir sorun var. Snapdragon 801 işlemci gerçek bir 2k deneyimi sunamıyor. Bu yüzden sadece ana ekranda ve menüde 2k ekran aktif. Yani oyunlarda 2k ekran aktif olmuyor. Zaten 2k çözünürlüklü bir oyun piyasada bulunmuyor. Ayrıca 2k ekrandan kaynaklı ısınma sorunları bulunmakta maalesef. Buna rağmen ekran gayet kaliteli ve canlı renkler sunuyor. Güneş ışığında bile etkisini kaybetmeyen parlak ekranı en zor açılardan bile gayet net belli oluyor. Ekran tepkisi gayet iyi ve hızlı. Corning Gorilla Glass 3 ile korunan ekran gayet iyi bir deneyim sunuyor.Sony Xperia Z2 ve Z3 cephelerine bakarsak, büyük gelişme var. Z1 de kullanılan TFT panel üzerine inşa edilen Triluminos ve X-Reality gibi renkleri gerçeğe en yakın hale getiren teknolojiler kullansa da TFT panel çok eleştirilmişti. Fakat Z2 ve Z3’te 5.2 inch büyüklüğünde, IPS LCD ekran üzerine inşa edilmiş Triluminos ve X-Reality gibi teknolojilerle desteklenmiş, Full HD yani 1920x1080 çözünürlük sunan 424 ppi’lik bir ekran kullanıyor. Kullanılan yan teknolojilerle birleşince ortaya her açıdan keskin ve net görüntüler veren bir ekran çıkıyor. Kırılmalara ve çizilmelere karşı dayanaklı bir kullanılıyor fakat bu Corning Gorilla Glass 3 değil. Ekran tepkileri de gayet iyi.Samsung Galaxy S5’te ise Samsung’un uzun süredir kullandığı ve hatta kendi fabrikasında ürettiği Super Amoled ekran teknolojili, 5.1 inch büyüklüğünde, Full HD yani 1920x1080 çözünürlükte, 432 ppi’lik  bir ekran bulunuyor. Super Amoled teknolojisi sayesinde en canlı, en berrak renkler elde ediliyor. Ekran Corning Gorilla Glass 3 teknolojisiyle korunuyor ve hızlı ekran tepkisiyle kaliteli bir kullanım sunuyor. Ayrıca dokunmatiğin hassasiyetini ayarlardan arttırmakta mümkün. Böylece eldiven yada kalem ile cihazı kullanabilirsiniz.Ekran konusunda sıralama yaparsak;
LG G3-Samsung Galaxy S5-Sony Xperia Z3, Z2--HTC One M8
Fakat belirtmem gerekiyor ki ekranlar arasında (ilk ikili hariç) çok bir fark yok.

İşlemci ve Performans
 
HTC One M8, Quallcomm’un son işlemci modeli olan Snapdragon 800’ün geliştirilmiş versiyonu 2.3 GHZ hızında, Snapdragon 801 AB işlemcisini kullanıyor. Fakat bu Avrupa ve Amerika’da satılan cihazlar kullanılıyor. Ülkemizde de 801 AB işlemci var. Asya’da ise 2.5 GHZ hızında olan 801 AC işlemci kullanılıyor. Fakat aralarında neredeyse hiçbir fark yok. HTC bu işlemciyi 2 GB DDR3 ram ve Adreno 330 GPU ile destekliyor. Performans konusunda cihaz deyim yerindeyse yağ gibi akıyor. Menü ve sayfa geçişleri gayet başarılı. Asphalt 8, Modern Combat 5 gibi yüksek grafikli oyunları rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. LG G3’te bu seneki amiral gemilerinde kullanılan Snapdragon 801 işlemcisinin AC yani 2.5 GHZ hızındaki en hızlı işlemcisini kullanıyor. LG bu işlemciyi iki ayrı modelde 2 GB’lık ve 3 GB’lık varyasyonlarda kullanmış. Adreno 330 GPU ile desteklenen işlemci günlük kullanımda gayet iyi bir performans sunuyor. Menü geçişleri hızlı fakat 2k ekrandan dolayı ısınma ve az da olsa kasma sorunları olabiliyor. Asphalt 8, Modern Combat 5 gibi yüksekli grafikli oyunları rahatlıkla oynayabiliyorsunuz. Sony cephesinden olaya bakarsak; Z2 modelinde 2.3 GHZ hızında Snapdragon AB işlemci, Z3 modelinde ise 2.5 GHZ hızında AC işlemci kullanılmış. İki cihazda 3 GB ram ve Adreno 330 GPU ile işlemcilerini desteklemiş. Bu iki cihaz arasında performans konusunda çok fark olmayacaktır. Çünki kullanılan çipset aynı serinin iki farklı modeli. Aralarındaki hız farkı neredeyse yok kadar az. İki cihazında menü geçişleri oldukça hızlı. Asphalt 8, Modern Combat 5 gibi yüksek grafikli oyunları hiçbir sorun yaşamadan oynayabiliyorsunuz.Samsung Galaxy S5’te Snapdragon 801’in AB  modelini kullanıyor. Samsung’ta bu işlemciyi 2 GB ram ve Adreno 330 GPU ile destekliyor. Samsung’un geliştirdiği TouchWiz  arayüzüyle performans biraz daha artmış. Her ne kadar eski kasma sorunları devam etse de azaldığını söyleyebiliriz. Menü geçişleri hızlı fakat Asphalt 8, Modern Combat 5 gibi yüksek grafikli oyunlarda nadirde olsa kasma yapabiliyor.İşlemci ve performans konusunda sıralama yaparsak;
Sony Xperia Z3, Z2 – HTC One M8 – LG G3 –  Samsung Galaxy S5
Kamera
HTC One M8, şuana kadar kullanılmamış bir teknoloji kullanıp geçen sene çok ilgi görmeyen UltraPiksel kamerasını, Duo Kamera teknolojisi ile birleştirerek yeni bir kamera modülü elde etti. Peki nedir bu Duo Kamera yada UltraPiksel teknolojisi?
Gelin hep beraber inceleyelim.
Önce UltraPiksel teknolojisinden başlayalım. UltraPiksel teknolojisinin temel amacı, pikselleri normalden 2 kat daha büyük(alan hesabı yaparsak 4 kat daha büyük piksellere sahip). 4 kat daha büyük piksellere sahip olduğu için piksellerin topladığı ışık 4 kat daha fazla oluyor. Bu sayede çekilen görüntüdeki renkler daha canlı oluyor ve düşük ışık koşullarında bile flaşa duyulan istek azalıyor. Fakat piksel boyutları normalden 4 kat daha büyük olduğu için kullanılan piksel sayısı da 4 kat daha az oluyor. Cihazın 4 mp çözünürlükte UltraPiksel kamera kullanılmasının sebebi bu. Aslında 4 mp UltraPiksel kamera cihazda 16 mp’lik kameranın kapladığı alanı kaplıyor.Duo Kamera ise birbiriyle uyum halinde çalışan iki kameradan ibaret. Altta bulunan kamera normal çekim yaparken, üstteki 2.1 mp’lik kamera (HTC One’da kullanılan ön kamera) ise fotoğrafa derinlik bilgisi ekliyor. Ayrıca iki kamera sayesinde 0.3 saniyede odaklamaya izin veriyor. Duo Kamera’nın bir başka artısı ise, tek bir çekimden sonra odağı istediğiniz gibi değiştirebiliyor olmanız. Duo kamera efektleri haricinde farklı efektler eklemekte mümkün tabi. Kamerayı destekleyen çift flaş (True Tone Flash)  teknolojisi en düşük ışık koşullarında bile en net ve gerçeğe yakın renklere ulaşılmasını sağlıyor.
Bu kamera sisteminin bir başka artısı ise çözünürlük düşük olduğu için Facebook, İnstagram gibi sosyal ağlara fotoğraf yüklerken diğer cihazlara oranla daha kota dostu bir kullanım sağlıyor. Tabi bunu bir artı saymak kişiden kişiye değişir.
1080 p video çekiminde cihaz başarılı herhangi bir donma yada aşırı ısı artışı yok.
Selfie konusunda en başarılı kameralardan birine sahip. 5 mp çözünürlüklü ve geniş açılı ön kamerası gerçekten kaliteli selfieler elde etmenizi sağlıyor.
LG G3’te HTC gibi farklı bir teknoloji ile karşımızda. 13 mp’lik kamerasını çekimlere daha iyi netlik ve derinlik katmak için lazer otofocus teknolojisi kullanıyor. Bu sayede LG’nin söylediği ‘’Dokun Çek’’ işlemi gerçekleşmiş oluyor. Bu netleme işi yaklaşık 0.3 (0.276) saniyede gerçekleşiyor. Cihazda 4k video çekme desteği de mevcut . Fakat 5 dakika ile sınırlı. Benim gözlemim 3 dakikadan sonra ısınmasının çok fazla artmış olması. Bunun yanında cihazın 1080 p video çekiminde herhangi bir sorun yok. Gayet akıcı bir şekilde kayıt yapıyor. Aşırı bir ısınma artışı yok.
Selfie konusunda diğer özelliklerini bu kadar bonkör dağıtan LG’den maalesef 2.1 mp değerinde bir ön kamera geliyor. Buna rağmen kaliteli denebilecek bir görüntü elde edebiliyorsunuz. LG’nin de uyanık davranmasıyla düşük ışık koşullarında bile net denilebilecek selfiler elde etmeniz mümkün. Ön kamerayı açtığınızda ekranda görüntünüzün olduğu ufak bir ekran ve etrafı beyaz ışıktan oluşan bir çerçeve bulunuyor. Bu sayede daha aydınlık bir görüntü almak mümkün oluyor. Ön kamerası gayet akıcı bir şekilde 1080 p çözünürlükte video çekebiliyor.Sony Xperia Z3 ve Z2’de piyasanın en iyi mobil kamerası olarak adlandırabileceğimiz Exmor RS sensörlü, 8x digital zoom’lu ve 20.7 mp’lik megapiksel kralı kamerasıyla rakiplerine meydan okuyor. Z2’de kullanılan temel olarak aynı olan sensörün biraz daha geliştirilmişi Z3’te kullanılıyor. En temel fark ise Z3’te düşük ışıklı ortamlarda daha iyi sonuç vermesini sağlayan ISO değerini 12800’e çıkarması. ISO değerini 12800’e çıkarması Z3’teki kamerayı giriş seviyesi DSLR kameralar ile neredeyse aynı konuma getiriyor. Z2 ve Z3’te 4k video kaydı olan cihazlardan. Maalesef iki cihazda özellikle dördüncü dakikadan sonra aşırı ısınma problemiyle karşımıza çıkıyor. Yaklaşık dokuzuncu dakikadan sonra iki cihazda aşırı ısınma sorunundan dolayı hata veriyor. İki cihazda 1080 p çözünürlükte video çekimi konusunda gayet başarılı.İki cihazda selfie deneyimi için 2.2 mp’lik bir ön kamera bulunduruyor. Gündüz çekimlerinin gayet iyi olduğunu söyleyebiliriz. Fakat düşük ışık koşullarında maalesef aynı performansı veremiyor. Ön kamerası 1080 p çözünürlükte gayet akıcı video çekebiliyor.
 
Samsung cephesine bakarsak, Galaxy S5’te 16 mp’lik ISOCELL teknolojili bir kamera ile geliyor. Kamerası genel hatlarıyla gayet başarılı. Peki bu ISOCELL teknolojisi nedir derseniz hemen anlatayım.ISOCELL teknolojisini kısaca anlatırsak; normal bir kamera sensöründe ışık lensten geçtikten sonra pikseller tarafından emilir. Fakat ISOCELL teknolojisinde kullanılan pikseller odacıklar şeklinde. Yani ışık lensten geçtikten sonra pikseller tarafından emilirken ışığın yan piksel tarafından kırılması engelleniyor. Bu sayede daha net bir görüntü elde ediliyor.S5’te 4k video çekebiliyor. Fakat bir süre sonra aşırı ısınma olduğu için cihaz hata veriyor. 1080 p çözünürlükte ise kaliteli videolar çekebilirsiniz.Selfie için 2mp’lik bir sensör bulunduran cihazda orta kaliteli selfieler çekmek mümkün. Düşük ışık koşullarında maalesef kaliteli bir görüntü elde edilemiyor. Cihazın ön kamerası ile 1080 p çözünürlükte kaliteli videolar çekebilirsiniz.
 
Ufak bir not eklemek istiyorum. Daha evlerimize bile girmemiş olan 4k ekran teknolojisinin, cihazlarımıza üstelik gerçek olarak desteklenmemesine rağmen bu kadar erken girmesi çokta gerekli değil. Akıllı telefonlarımızın ekranlarını bırakın evlerimizde bile 4k video izleyebileceğimiz bir cihaz bulunmuyor. Kapladığı yer itibariyle de 4k için henüz erken.
Sıralama yaparsak;
Sony Xperia Z3, Z2 – Samsung Galaxy S5 – HTC One M8 – LG G3
(Z3 ve Z2’de ki pembe kamera sorunu ve G3’teki lazer otofocusta netleme sorunları göze alınarak yapılmıştır.)

Pil

Her konuda biz tüketicilerimize sadece gerçek deneyimleri sunmak istiyoruz diyerek alüminyum kasa, Duo Kamera, UltraPiksel gibi teknolojileri kullanıp, 4k video desteğini cihazlarına vermeyen HTC’nin 2600 mAh’lık bir pil ile tüketicisi karşısına açıkçası bir yandan şaşırdım bir yandan da her zaman düşük pil kapasite verdiğini hatırladım ve normal karşıladım. Pil kapasitesi her ne kadar düşük olsa da bir günlük kullanımı çıkarıyor. Üstün güç tasarrufu ile bu süreyi uzatmanız mümkün. Ayrıca HTC bu mod ile %5 şarj da 15 saatlik bir kullanım vaat ediyor. Yani tam şarjda iki haftalık bir kullanım. Üstelik bu  esnada e-postalarınızı kontrol edebilir, mesajlaşma ve konuşma gibi temel fonksiyonları kullanabilirsiniz. Fakat kendi gözlemlerimde sürenin maalesef bu kadar uzun olmadığını ve asıl etkisini %10’un altına indiğinde gösterdiğini gördüm. %10’un altına indiğinde en az 5, 6 saat daha yarı yolda bırakmaz.LG ise bu konuda biraz daha bonkör. G2’de kullandığı 3000 mAh’lik bataryayı yazılımsal olarak biraz daha geliştirdikten sonra 2k ekranlı G3 modelinde kullanıyor. Fakat yapılan optimizasyonlar sayesinde G2’de olduğu gibi yaklaşık 2 günü kurtarıyor.


Sony cephesinde ise Z2’de 3200 mAh’lık, Z3’te ise 3100 mAh’lık bir batarya kullanılıyor. Bu iki cihazı 2 gün korkmadan kullanabilirsiniz. Stamina ve Ultra Stamina modları ile yoğun kullanımda bile ikinci günü görmeniz mümkün. Ultra Stamina modu tıpkı, M8’deki sadece temel birkaç işi yapmanıza izin veren ve diğer sensörleri kapatan bir yazılım.Samsung, Galaxy S5 modelinde 2800 mAh’lık bir batarya kullanıyor. TouchWiz arayüzünden dolayı zamanla kullanım süresi maalesef azalıyor. Fakat buna rağmen bir günü çıkarıyor. Samsung’ta diğer firmalarda olduğu gibi Ultra Güç Tasarruf modu ile pil kullanım süresini arttırmayı hedefliyor. M8’deki kadar başarılı olmasa da zor durumlarda ihtiyacınız olacak bir özellik.Pil performansı konusunda sıralama yaparsak;
Xperia Z3, Z2 – LG G3 – HTC One M8 – Samsung Galaxy S5
 
Ses
 
Ses kategorisinde en başarılı firma olarak rahatlıkla HTC One M8 diyebilirim. Ön tarafta ekranın alt ve üst bölümlerine yerleştirilmiş, içerdiği amfi sayesinde yüksek ve kaliteli ses çıkışı veren BoomSound hoparlörler yerleştirilmiş. Ayrıca kulaklık çıkışında da bir amfi bulunmakta. Özellikle oyun oynarken yada film izlerken ön taraftaki kaliteli hoparlörler aldığınız keyfi 2 katına çıkarıyor. Ayrıca HTC One’da kullanılan Beats Audio ses çipini aratmıyor diyebilirim. Bir ayrı özellik olarak ta wifi üzerinden şarkı sözlerini ve albüm kapaklarını güncellemesi. Fakat Türkçe şarkıların sözlerini maalesef bulamıyor. Bulduğu şarkıları ise şık bir görsel sunumla sunuyor. HTC One M8’de kullanılan iki mikrofon, telefon konuşmalarınızda temiz bir ses iletmenizi ve net kayıtlar yapabilmenize olanak sağlıyor. HTC One M8 şüphesiz bir müzik ve kayıt telefonu diyebiliriz.


LG’nin ise ses konusunda özel bir çabası yok. Cihazın arkasında yer alan hoparlörler gerektiği kadar ses veriyor. Kayıt yaparken de ses patlamaları yok fakat çokta kaliteli değil. Kayıtta söylenenleri anlayabileceğiniz kalitede kayıt yapabiliyor. LG G3 bir müzik telefonu yada kayıt telefonu değil maalesef.Sony Xperia Z3, Z2’ye bakarsak;  Z2’de kullanılan S Force Front Surround Sound, kulaklıkla müzik dinlerken dış ses etkisini azaltmak için kullanılan Digital Noise Cancellation ve sesi düzenleyerek daha temiz bir hale getiren Clear Audio + gibi oldukça başarılı bulunan teknolojilerini geliştirerek Z3’e aktardı. İki cihazda da hoparlörlerin ekranın alt ve üst tarafında konumlandırılması oyun oynarken ve film izlerken aldığınız keyfi arttırıyor. Doğal olarak ses çıkışı yüksek ve kaliteli. İki cihazda kayıt konusunda başarılı. Temiz bir ses kaydedebiliyorsunuz. Ayrıca Sony’nin kulaklar için geliştirdiği Walkman’i unutmamak lazım. Walkman klasörüne müzikleri doldurduktan sonra ayarlara girip ses çıkış profili ve ses yüksekliğine kadar bir sürü ayar yapabiliyorsunuz. Cihazdaki temel ayarlar Sony’nin kendi kulaklığına göre yapılmış. İsteyen değiştirebilir tabi. Sony Xperia Z2 ve Z3 kesinlikle müzik ve kayıt telefonu.Samsung’ta ses konusunda azda olsa ilerleyen firmalardan. Arka taraftaki ufacık hoparlör eski modellere göre daha yüksek ve kaliteli ses veriyor. Fakat oyun oynarken ya da film izlerken yanlışlıkla hoparlörü boğabiliyorsunuz. Buda eksi bir durum tabi. Ses kalitesi idare eder yükseklikle ve kalitede. Çok yüksek bir performans beklemeyin. Samsung’un ses konusunda biraz daha yol gitmesi gerekiyor. Ses kaydı çok kaliteli değil idare eder bir düzeyde. Maalesef  Samsung Galaxy S5’te bir müzik yada kayıt telefonu değil.Sıralama yaparsak;
HTC One M8 – Sony Xperia Z3, Z2 – LG G3 – Samsung Galaxy S5

Ekstralar

HTC One M8’de ekstra özellik olarak arayüze gömülü gelen Blinkfeed ve Fitbit uygulamalarını sayabiliriz. Blinkfeed sosyal ağlarınızı ve seçtiğiniz haber ağlarını günlük olarak belirli aralıklarla güncelleyerek bir ekran üzerinden sizlere sunuyor. Tüm ağların toparlanmış bir şekilde tek bir ekranda olması bir avantaj. Fitbit uygulaması, günlük adımlarınızı sayarak size haftalık rapor çıkartan bir yardımcı. Günlük kaç kalori yaktığınızı, kaç adım attığınızı, ne kadar su tüketmeniz gibi bilgileri bu uygulama sayesinde görebiliyorsunuz.Ayrıca bu iki uygulama pil ömrünüzden çok az yiyor. Uygulamaları kapatırsanız farkın ne kadar olduğunu anlarsınız. Ram tüketimleri çok az bir seviyede.
TV uygulaması ile her ne kadar ülkemizde aktif olmasa da kanalların günlük yayın akışıyla alakalı verileri cihazınızda topluyor hatta isterseniz saati geldiğinde sizi uyarıyor ve otomatik olarak kanala geçiyor.Bir diğer özellik ise Motion Launch sensörü. Ön kameranın sol tarafında yer alan sensör sayesinde cihazınızın cebinizdeyken açılmasını engelleyebilir yada yakalamak istediğiniz bir sahneyi yakalamak için hızlıca kamerayı açabilirsiniz. Harekete duyarlı bu sensör çift dokunuş ile ekranı açmadan önce cihazınızın hareket edip etmediğine yada yakınlık sensörü aracılığıyla sensörün üzerine belli bir mesafeye kadar kapatan bir şeyin olup olmadığına bakıyor.HTC’nin M8 için yaptığı Dot Wiev kılıfı da unutmamak lazım. Hem şık hem de fonksiyonel olan bu kılıf ile çift dokunuş yaparak gelen bildirimleri görüntüleyebilir ve açabilir, telefonlarınızı cevaplandırabilir ve sesli arama yapabilirsiniz. Ayrıca ekranı açmak için kapağı kaldırmanız, kapatmak için kapağı kapatmanız yeterli. Ayrıca kabın ekran üzerinde gösterdiği temayı seçenekler arasından değiştirebilir yada seçtiğiniz bir fotoğrafı koyabilirsiniz. Son güncelleme ile gelen müzik durdurma, başlatma ve ileri geri sarma işlevleri fonksiyonelliğini arttırıyor.LG G3’te bulunan sihirli tuş, cihazın arka tarafında yer aldığı için hem  kullanımı kolaylaştırıyor, hem de şık bir görüntü sunuyor. Knock Code özelliği ile çift dokunuş ile uyandırma işlevi daha güvenli hale geliyor. Sayılarla şifreleme yapmadan, dokunuş sırasını değiştirerek 80.000’in üzerinde farklı kombinasyon elde edebiliyorsunuz.Bir başka özellik ise Smart Notice. Smart Notice yapmanız gerekenler hakkında size bilgi veriyor. Biri sizi aradıysa ve geri dönüş yapmadıysanız yada gelen bir mesajı okumadıysanız bu özellik sayesinde unutmadan işlerinizi halledebilirsiniz.Ayrıca ana ekranda parmağınızı sağ tarafa doğru çekerseniz, LG Health uygulaması ile karşılaşacaksınız. Bu uygulama bilgilerinizi girdiğinizde tıpkı Fitbit gibi attığınız adım sayısı, yaktığınız kalori gibi bilgileri ölçüyor ve düzenli olarak size sunuyor.LG’nin G3 için ürettiği Quick Circle isimli kılıf, en sık kullandığınız uygulamaları bu kap üzerindeki pencereden aktif etmenizi sağlıyor. Ayrıca kılıf üzerinden uyumlu oyunları oynamakta mümkün.Sony Xperia Z3 ve Z2 en büyük artı olarak su geçirmezlik özelliğine sahipler. Z3 aldığı IP65/68 sertifikalarıyla, tatlı suda 1,5 metreye kadar 30 dakika boyunca çalışabiliyor. Ayrıca tozda geçirmiyor. Z2 ise IP58 sertifikası sayesinde bir buçuk metreye kadar yarım saat çalışabiliyor ve toz geçirmiyor. İki cihazda aynı süre ve seviyeye kadar dayanıklı fakat Z3’te daha üst seviye bir sertifika bulunuyor.Sony’nin maalesef Z2 için ürettiği özel bir kılıf yok. Fakat Z3 için Style Cover SCR24 isimli pencereli bir kılıfı var. Klasik pencereli kılıflara çok benzeyen kabın ortasında bulunan pencereden bildirimlerinizi görebilir, telefonlarınıza cevap verebilir ve kamera müzik gibi temel işlevleri yerine getirebilirsiniz.Z3’ün en büyük artısı ise PS4 desteği olması yani PS4 konsoluna Z3 cihazınızı takarak aynı oyunları Z3 üzerinden oynayabilirsiniz.Samsung Galaxy S5’te Xperia Z ailesinin ardından su ve toza karşı dayanaklı cihazlar arasında yerini alıyor. IP67 sertifikasıyla 1 metre derinlikte 30 dakika boyunca çalışabiliyor.Samsung Galaxy S5’in dikkat çekici bir diğer özelliği ise parmak izi sensörü ile gelmesi. Home tuşunda bulunan sistemin hakkında bazı kullanıcılardan iyi çalışmadığı konusunda şikayetlerde olsa genel olarak iyi çalışan sensör, 3 farklı parmak izini okutmanızı sağlıyor. Aynı zamanda internetten PayPal anlaşması olan sitelerden parmak iziniz ile ödeme yapabilirsiniz.Çoklu pencere özelliği ile aynı ekranda iki farklı uygulamayı çalıştırarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz.Cihazın flaş ışığı üzerinde yer alan sensör ile kalp ritminizi ölçebilirsiniz. S-Health uygulaması ile ne kadar kalori yaktığınızı, kaç adım attığınızı görebilirsiniz.Her ne kadar flaş ışığındaki sensör kullanışlı olsa da, bu sensörün Samsung’un evi olan Kore’de sağlık bakanlığı tarafından doğru veri vermediği gerekçesiyle sağlık sensörü olarak kullanılamaz raporu alması verilerin doğruluğu hakkında bazı şüpheler doğuruyor.Su geçirmezlik özelliğini çok fazla denemenizi tavsiye etmiyorum. Çünki kapakçıkları ufacık açık kalsa bile (ki S5’te arka kapak çıkabiliyor) oradan girecek su cihazınızı bozabilir. Bu da kullanıcı hatasından dolayı telefonunuzun bozulduğu anlamına gelecektir.

Sar Değerleri

Yanımızdan eksik etmediğimiz akıllı telefonlarımız maalesef bize belirli ölçülerde zarar veriyorlar. Her cihazın verdiği zarar farklı. Cihazların verdiği zarar ise Sar Değeri olarak adlandırılıyor.
Cihaz için vücudunuzdan 5mm uzaklıkta kullanılacak şekilde test edildiğinde öngörülen en yüksek SAR değeri belirtilmektedir.
FCC/IC tarafından belirlenmiş SAR limiti 1,6 W/kg’dır. Avrupa Birliği Konseyi tarafından önerilen SAR limiti 2,0 W/kg’dır. Sar değerinin 0,08 W/kg'ye kadar insan vücuduna zarar vermediği iddia ediliyor, yasal olarak SAR değeri 1 W/kg'ye kadar izin verilmiştir.HTC One M8 :
SAR EU 0.42 W/kg (head) 0.22 W/kg (body)

LG G3 :
SAR EU 0.23 W/kg (head) 0.68 W/kg (body)

Sony Xperia Z3 :
SAR EU 0.62 W/kg (head) 0.65 W/kg (body)

Sony Xperia Z2 :
SAR EU 0.38 W/kg (head) bilinmiyor(body)

Samsung Galaxy S5 :          
SAR EU 0.56 W/kg (head) 0.41 W/kg (body)
 

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0