• Anasayfa
  • Mobil
  • Galaxy S6’nın iPhone 6S’ten Daha İyi Olduğunu Gösteren 8 Neden

Galaxy S6’nın iPhone 6S’ten Daha İyi Olduğunu Gösteren 8 Neden

2
0
0
0
0
Apple dün merakla aylardır beklediğimiz yeni telefonu iPhone 6S’i ve süper seçim modeli 6S Plus’ı tanıttı ve büyük beğeni topladı. Peki bu en yeni telefon, piyasadaki en dişli rakibinin yanında nasıl duruyor.
iPhone 6S ve 6S plus ile ilgili duyurulan her şeyi sizinle paylaştık ve telefonun teknik özellikleri ile ilgili hemen her şeyi artık biliyoruz.

şüphesiz ekran deneyimi konusunda çok farklı bir deneyim sunacak olan 3D Touch teknolojisi, en ilginç ve yenilikçi yanlarından biri iken iPhone 6S, şimdiye kadar üretilmiş olan en gelişmiş iPhone modeli olarak karşımıza çıkıyor.

Elimizde artık iPhone 6S’in teknik özellikleri olduğuna göre ve piyasadaki en büyük rakibi Galaxy S6 olduğuna göre; artık bu iki rakibi karşılaştırmaya başlamamamız için hiçbir sebep yok diyebilir ve hangisinin daha iyi ve daha kullanışlı olduğunu görmeye, hangi telefonun hangi alanlarda daha kullanışlı olduğunu bulmaya başlayabiliriz.

En çok merak edilen sorulardan biri elbette Galaxy S6 mı yoksa iPhone 6S mi daha iyi sorusu ki; bu listemizde Samsung’un amiral gemisi Galaxy S6’nın iPhone 6S’ten üstün olduğu özellikleri sıralayacağız.

Okuyucuya Not: Bu listede sadece iPhone 6S’in özellikleri kıyaslanmıştır. iPhone 6S Plus’ın iPhone 6S’ten tek farkı boyutu ve kamerasında bulunan optik obje sabitleme özelliği olduğundan karıştırmadık ve sadece iki ana bireyi birbirine kırdırdık.

Okuyucuya Not 2: Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, bırakın birbirine kırılan sadece telefonlar olsun; Apple, Samsung değil, insanlık kazansın.
 

 Ekran

Samsung Galaxy S6, 5.1 inçlik Quad HD, Super AMOLED ekranı ile daha keskin görüntüler sunarken iPhone 6S, 4.7 inçlik ekranı ile 750 x 1334 piksel çözünürlükte görüntü sunuyor. Elbette ekran konusundaki önceki yazılarımızı okuyanlar ekranın en çok batarya tüketen unsurlardan biri olduğunu ve benim bu konudaki görüşümü hatırlayacaktır; ama ilerleyen maddelerde bataryadan da söz edeceğim. (geçelim ikinci maddeye Siriciğim)
 

 Daha iyi ekran-gövde oranı

Galaxy S6, öncelikle elbette daha büyükbir ekrana sahip olduğu için daha geniş ve iti bir telefon; ancak iki telefonunda ekranlarını, gövdelerine oranladığımızda Galaxy S6’nın iri kasasını daha verimli kullandığını görüyoruz.

5.1 inçlik ekranı bulunan Samsung Galaxy S6 143.4 x 70.5 x 6.8 milimetre boyutları ile %70.48 ekran/gövde oranına sahipken 138.3 x 67.1 x 7.1 milimetre vücut ölçülerine sahip olan iPhone 6S %65.71’de kalıyor.
 

 Ağırlık

Apple’ın iPhone 6S’inin şimdiye kadar üretilmiş en ağır iPhone olduğunu kaçırmış olabilirsiniz; ancak 143 gram ağırlığı ile iPhone 6S, önceki iPhone’ları geride bırakırken 138 gramlık Galaxy S6 ile kıyaslandığında da terazide daha ağır basıyor.

Elbette 143 ve 138 gram arasında çok da fark edilecek bir ayrım yok; ancak Galaxy S6 daha hafif dediğimizde yanlış bilgilendirme yapmış olmayız. (Galaxy S6’nın daha büyük olduğunu da hatırlatalım)
 

 Daha geniş kamera

Galaxy S6’nın sırtında 16 megapiksellik bir kamera bulunuyor ki; bu kamera iPhone 6S’in 12 megapiksellik kamerasından daha geniş fotoğraflar çekebilecek kapasitede.

Kamera konusunda her şey elbette megapiksel demek değil; ancak teknik olarka kıyaslama yapmamız gerekirse Galaxy S6’nın çektiği fotoğrafların daha yüksek kalitede olacağını söylersek yine yanlış bilgi vermemiş oluruz ki; iPhone’u ofiste inceleme fırsatı bulduğumuzda ikisini karşılaştırma imkanına da sahip oalcağız.
 

 Daha iyi diyafram açıklığı

Diyafram açıklığı konusunda öncelikli olarak bilmeniz gereken unsurlardan biri F’nin yanında yazan sayının küçük olması gerektiği ki; bu sayı küçüldükçe kamera sensörünün piksellerine daha fazla ışık giriyor.

Bu noktada bir kez daha teknik olarak kıyaslayacağımız kameralar konusunda Galaxy S6 F1.9 değerinde diyafram açıklığı sunarken iPhone 6S, F2.2’de kalıyor. Bu da teorik olarak Galaxy S6’nın daha iyi düşük ışık performansı sunacağı anlamına geliyor. (gelsin de görelim o zaman iTelefon)
 

 Optik Obje Sabitleme

Bu özellik iTelefon 6S Plus’ın yani süper seçim iPhone’un yakaladığı; ayrıca normal seçim iPhone’a da fark attığı özelliklerden biri. Ne var ki; bu kıyaslamanın konuğu iPhone 6S Plus olmadığından malesef Galaxy S6, iPhone 6S’i geride bırakıyor diyebiliriz gönül rahatlığı ile, başımız da ağrımaz.

Optik Obje Sabitleme nedir diye soran arkadaşlar için de açıklama yapmak gerekirse bu özellik, elinizin titremesi anında bozulan fotoğraflarınızın bulanık çıkmasını önleyen yani ufak titreşimlerde dahi fotoğraflarınızın netliğini koruyan bir özellik.
 

 Daha büyük batarya

Günümüzün akıllı telefonlarının en büyük sorunu batarya iken Apple, iPhone 6S’te bataryasını artırmak yerine biraz daha küçülterek 1715 mAh değerinde bir pil kullanmış ki; benchmark testlerinde 5 saat 22 dakika gibi kullanım süresi sonucu elde etmiş.

Galaxy S6 ise daha büyük gövdesinin avantajını kullanarak taşıdığı 2550 mAh bataryası ile 7 saat 14 dakikalık benchmark kullanım süresi testi sonucuna ulaşmış.

Pratikte iPhone 6S’in neler yapabildiğini de Kasım gibi görürüz.
 

 Kablosuz şarj

Eğer kablosuz şarj desteği olan bir telefon bakıyorsanız iPhone 6S, yine tercih edemeyeceğiniz telefonlardan biri olarak çıkıyor karşımıza ki; Galaxy S6’nın dahili ve en çok haver konusu olan özelliklerinden biri de kablosuz şarj desteği idi.

Tekrar hatırlatayım ki; aranızdan bazıları çıkıp “iPhone 6S’i karşılaştıracağınıza 6S Plus’ı koysaydınız ya. 6S Plus her türlü geçer” gibi cümleler sarf etmesin. iPhone 6S ve 6S Plus’ın farkı sadece optik obje sabitleme özelliği ve ekran boyutu ve bu karşılaştırma sadece bilinen teknik özellikler çerçevesinde yapıldı. Piyasaya çıktığında ve ofisimize adım attığında pratikte ne gibi farkları var ona da göz atacağız.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0