• Anasayfa
  • Mobil
  • Gece Yatakta Akıllı Telefon Kullanmak Körlüğe Neden Oluyor!

Gece Yatakta Akıllı Telefon Kullanmak Körlüğe Neden Oluyor!

0
0
0
0
0
Gece yatmadan önce akıllı telefonuza son kez bir göz atmayı alışkanlık haline getirenlerden misiniz? Eğer öyleyse bu haber sizi kesinlikle ilgilendiriyor...
Hadi itiraf edelim! Akıllı telefonları bütün gün elimizden düşürmediğimiz yetmezmiş gibi bir de gece yatmadan son bir kez vedalaşmayı alışkanlık haline getirdiğimiz çok oluyor. Karanlık odada yatağa uzanıp telefon ile bir süre daha uğraşmak gibi bir huyunuz yoksa bu haber sizi pek fazla ilgilendirmiyor ama “ben bunu her gece yapıyorum” diyenlerdenseniz size kötü bir haberimiz var. 

 Görme Bozuklukları ve Geçici Körlük!

New England Journal of Medicine tarafından gerçekleştirilen bir çalışmada, gece karanlık ortamda yattığınız yerden telefon kullanmak görüşünüzü olumsuz etkiliyor. Hatta, görme bozuklukları ve geçici körlüğe bile neden olabiliyor. Bunun sebebi ise yatakta yan bir şekilde yatılarak telefon kullanılması  halinde tek gözün kapanması. Araştırmaya konu olan ise tek gözündeki görme bozukluğundan şikayet eden gerçek hastalar olmuş.  Hasta şikayetleri sonucu yapılan çalışmada ilginç sonuç ile karşılaşılmış durumda.


(Bu pozisyon iyi ancak tek gözün yastık tarafından kapanması halinde sorun başlıyor!)

 Sakıncalı Pozisyon Hangisi?

Aslında büyük problem bu noktada ortaya çıkıyor. Gece karanlıkta ve uzanarak da olsa akıllı telefon kullanmakta çok büyük bir sorun yok. Örneğin, yukarıdaki fotoğraftaki gibi bir pozisyonda akıllı telefon kullanmak herhangi bir sorun yaratmayacaktır. Buna rağmen, tek gözün yastık tarafından kapanması halinde diğer göz için alarm çalmaya başlıyor. Zaman zaman bu tür pozisyonda akıllı telefon kullandığımız olmuştur. Yani, dikkat noktamız iki gözümüzün de açık durumda olması! Aslında en iyisi bütün gün elimizden düşmeyen telefonları hiç yatağa taşımamak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0