• Anasayfa
  • Mobil
  • Geçtiğimiz Yılın Telefon Satış Rakamları Açıklandı, Lider Yine Değişmedi!

Geçtiğimiz Yılın Telefon Satış Rakamları Açıklandı, Lider Yine Değişmedi!

0
0
0
0
0
International Data Corporation 2015 yılında satılan akıllı telefon rakamlarını açıkladı. Açıklanan rakamlara göre Samsung liderliğini koruyor ve hatta Apple ile farkı açmış durumda.
IDC (International Data Corporation) 2015 senesinde yapılan akıllı telefon satışlarının rakamlarını açıkladı. Kurum tarafından açıklanana göre geçtiğimiz sene tam tamına 1.43 milyar adet akıllı telefon satıldı. Tüm bu akıllı telefonların 400 milyonu 2015'in son çeyreğinde satıldı. International Data Corporation'ın detaylı bir şekilde sunduğu raporda belirtilene göre 2015 senesinde, 2014 senesine oranla %10.1 oranında daha fazla telefon satışı yapıldı. Yeni olmayan bir sektörün 1 sene içerisinde %10'luk büyüme yakalaması alışılmışın dışında gerçekleşen bir olay.International Data Corporation'ın açıkladığı raporunda karşılaştığımız tek şaşırtıcı istatistik bununla sınırlı da değil. Kurum, hangi firmanın daha fazla telefon sattığını gösteren rakamları da paylaştı. Eminim ki tüm okuyucularımızın merak ettiği bu rakamlara göre birkaç senedir liderliğini koruyan Samsung, yine liderlik koltuğundan inmemiş ve hatta koltuğundaki yerini daha da sağlamlaştırmış. Bir süredir Samsung'un peşinden gelen ve sıralamadaki ikinci firma olarak Samsung'u takip eden Apple, Güney Koreli telefon üreticisinin çok altında kalmış. 2014 senesinin son çeyreğinde sattığı telefonlarla neredeyse Samsung'u yakalamayı başaran Apple, 3 ay içerisinde satışı yapılan telefonlar göz önüne alındığında Samsung'un sadece %0.2 gerisindeydi.


(Sadece senelerin son çeyreklerinin gösterildiği tablo)

Ancak bu farkı arttırmak adına çalışmalar yapan Samsung, yeni açıklanan verilere göre istediği elde etmiş gibi görünüyor. 2015'in son çeyreğinde satılan telefon adedine bakıldığında Apple'ın sadece %0.4 oranında büyüdüğünü, Samsung'un ise bu oranı %14'e kadar arttırdığını görüyoruz. %0.2 olan fark, sadece bir sene içerisinde %2.7'ye çıkmış. Bu verilerde Apple'ın daha büyük bir çıkış yaşamasını beklerdik, çünkü Apple telefonlarının satışına her senenin son çeyreğinde başlıyor. Yani iPhone'un en çok satın alındığı dönemler, senelerin son çeyreğine denk geliyor.Apple ve Samsung'un arasındaki farkın açılmış olmasına rağmen Huawei'in de büyük bir çıkış yaşadığını görüyoruz. Sadece 1 sene içerisinde piyasadaki etkinliğini %37 oranında artıran şirket, sektördeki payını %6.3'ten %8.1'e yükseltmiş. Bu yükseliş hızıyla birlikte Huawei'i de birkaç sene içerisinde liderlik savaşında görmemiz mümkün olabilir.


(Tüm senenin gösterildiği tablo)

Akıllı telefon satışlarında yükseliş yakalayan bir diğer firma da Lenovo. Lenovo 1 sene içerisinde yakaladığı %43.6'lık büyüme oranı ile sektörün en çok büyüme payına sahip olan isim oldu. Bu yüksek büyüme oranıyla birlikte 2014'ün son çeyreğinde sahip olduğu %3.7 oranına denk gelen kullanıcı oranını, 2015'in son çeyreğinde %5.1'e yükselten akıllı telefon üreticisinin Xiaomi'yi geçtiğini ve Huawei'e yetişmeye çalıştığını görüyoruz.

Öte yandan listeye giremeyecek kadar düşük satış rakamlarına sahip olan firmaların kullanıcı yüzdesinin %46.1'den %42.1'e kadar gerilediğini görüyoruz. 1 sene içerisinde %4 oranında kullanıcı kaybetmek gidişatın kötü olduğunu gösteriyor.

Kaynak: PhoneArena 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0