• Anasayfa
  • Mobil
  • General Mobile Discovery 2 Hakkında Detaylı İnceleme

General Mobile Discovery 2 Hakkında Detaylı İnceleme

2
1
0
0
0
Geçtiğimiz yıl hepimiz elbette duyduk; “sat discovery al” mottosunu. Bu cümleye konu olan ve 2013 yılının son çeyreğinde Türkiye’de en çok satan telefon olduğu söylenen General Mobile’ın Discovery modeli, şimdi de yenilenmiş ve biraz daha büyümüş versiyonu ile karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz yıl hepimiz elbette duyduk; “sat discovery al” mottosunu. Bu cümleye konu olan ve 2013 yılının son çeyreğinde Türkiye’de en çok satan telefon olduğu söylenen General Mobile’ın Discovery modeli, şimdi de yenilenmiş ve biraz daha büyümüş versiyonu ile karşımıza çıkıyor.

Ülkemizde bir telefonu kullanıcılara sevdirmenin en önemli unsurlarından biri olan fiyat / performans oranını çok iyi şekilde tutturmuş diyebileceğimiz General Mobile, sevilen Discovery modelinin yeni versiyonu ile bir kez daha kullanıcıları etkilemenin peşinde. Peki, bakalım geçtiğimiz yıl büyük beğeni toplayan bu telefonun özellikleri nasıl, bakalım bu yıl da “sat discovery al” modası sürecek mi?

Ekranı nasıl?

5 inç boyutunda bir IPS ekran kullanmış olan Discovery 2, bir de bu ekranını Gorilla Glass 3 ile korumaya almış. (Gorilla Glass’ın ne olduğunu artık hepimiz biliyoruz değil mi?). Çözünürlük konusunda da kendisini geliştirmeyi başarmış olan GM Discovery 2, bir önceki modelde 720p olan çözünürlüğü 1080p yani full HD kalitesine çıkarmış ki bu noktada, rakibi olarak gösterilen telefonların da önüne geçmiş oluyor.

1080 x 1920 çözünürlük sunan yeni Discovery, çözünürlük ufak ekranlarda büyük oranda fark yaratmıyor olsa da bize iyi bir telefon ve günümüzün amiral gemilerine rakip olabilecek bir telefon olduğunu bu yolla göstermiş oluyor.

Kamerası Nasıl?

Telefonların en çok merak edilen özelliği haline gelen kamera ve özçekim furyası ile sosyal medyada çığır açan ön kamera, artık en çok kullandığımız unsurlarından biri telefonlarımızın.

Gündüz çekimleri son derece başarılı olan GM Discovery’nin 13 megapiksellik bir arka kamerası bulunuyor. Kamera konusunda bilindik bir firma ile çalışmamaları General Mobile'ın en büyük hatası olmuş. Zira 13 megapiksel bir kamera o kadar kötü fotoğraf çekmemeli.

5 megapiksellik özçekim kamerası da şu an piyasadaki iyi ön kameralardan birisi gibi görünse de aslında öyle değil. Performansı oldukç düşük. Tabi ki de bunlar fiyata yansıyor.

 

 

Donanımı Nasıl?

Full HD çözünürlükte ve 441 PPI piksel yoğunluğunda 5 inçlik ekranının altında 8 çekirdekli bir işlemci barındırıyor Discovery 2, 2GHz hızında olan bu işlemci Casper Vİa V8‘den de tanıdığımız Mediatek 6592 adlı işlem birimi. Bu işlemciye eşlik eden grafik işleme birimi de Mali 450 ve bir de 2 GB RAM bulunuyor.

Performans olarak oldukça iyi olduğunu söyleyebileceğimiz Discovery 2, önceki versiyonunda bulunan işlemcisini de hem çekirdek sayısı, hem de hız olarak artırmış durumda.

Her ne kadar çekirdek sayısı, işlemci performansını direkt olarak 2 katına çıkarmıyor olsa da 8 çekirdekli bir işlemci kullanmış olması Discovery 2’yi donanımı ile de dikkat çeken bir telefon yapıyor.

Ancak Full HD ekranı, 8 çekirdekli işlemcisini ve tüm arayüzü ve uygulamalarını 2500 mAh gücünde bir batarya ile besliyor oluşu şarj konusunda soru işaretleri oluşturdu kafamızda.

SON SÖZ

Android 4.4.2 KitKat’lı, 13 megapiksel kameralı, 8 çekirdekli Discovery 2, bu yıl da adından söz ettirecek ve yine fiyat / performans cihazı konusunda rakip bulamayacak bir telefon gibi göründü bize ilk bakışta. Üstelik, 888 Tl fiyat etiketi taşıyor olması bile başlı başına bir Discovery sahibi olma sebebi. En iyisi siz satın diskavri(!) alın.

2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0