SMS Tarih Oluyor! Google'dan, Akıllı Telefonlara Yeni Mesajlaşma Platformu!

0
0
0
0
0
Google, Android kullanıcılarına daha iyi bir mesajlaşma platformu sunmaya hazırlanıyor.
Kısa mesaj servisi yani daha bilindik, yaygın adı ile SMS, artık mobil cihaz kullanıcıları tarafından unutulmaya yüz tutmuş durumda. Bunun sebebi ise sosyal medya platformlarının sunduğu, daha işlevsel mesajlaşma sistemleri.

İnsanlar mesajlaşırken birbirlerine fotoğraf, video ya da ses kaydı gibi şeyler göndermeyi oldukça seviyor. Fakat SMS ile bu durum oldukça sinir bozucu bir hale gelebiliyor. İşte bunun farkında olan Google, duruma alternatif bir çözüm bulmak için kolları sıvadı.Çalışmalarına başlayan Google, bütün Android cihazlarda kullanılabilecek ve Rich Communications Services (RCS)'e uygun bir mesajlaşma platformu  geliştirdi (RCS dünya genelinde iletişim kalitesinin belirlendiği bir çalışma). Google'ın asıl büyük hamlesi ise bugün geldi. Dünya genelinde 800'e yakın GSM operatörünün bağlı olduğu GSMA, yaptığı duyuruda Google'ın evrensel bir RCS müşteri profili oluşturarak, GSMA bünyesindeki GSM operatörlerine sunacağı belirtti.

Google'ın RCS'ye uygun bir mesajlaşma platformu kurması demek, mesajlaşırken fotoğraf, video gönderebilmeniz, grup konuşmaları yapabilmeniz demek. Yani uzun lafın kısası, telefonuzda Whatsapp tarzı bir SMS sistemi olduğunu farzedin.Jibe adı verilen bu platform, Android cihazlarına özel olacak ve GSM operatörleri tarafından desteklenecek. Benzer sistemi Apple, iPhone kullanıcılarına iMessage ile sunmakta. Yani kısa bir süre içinde Android ile iOS'un kıyaslanacağı bir şey daha olacak; mesajlaşma platformu.

Kaynak: Gizmodo
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0