Google Mühendisinden HTC 10 ve LG G5 için "Dikkat Edin Elinizde Patlamasın" Uyarısı!

0
0
0
0
0
Google mühendisi Benson Leung'un yayınladığı bir kısa makale tekrar tartışma konusu oldu. Benson'a göre Quick Charge 3.0 eknolojisini USB-C üzerinden kullanmak tehlikeli. HTC 10 ve LG G5 gibi yeni amiral gemileri ise bu şekilde satışa sunuldu.
Teknoloji dünyası ilginç bir tartışmaya sahne oluyor. Qualcomm’un Quick Charge 3.0 teknolojisi ile USB-C bir arada kullanabilir mi? Aslında soruyu biraz dolambaçlı sordum, daha kısası için şöyle diyelim: USB-C kablo üzerinden QC3.0 ile hızlı şarj yapılabilir mi? HTC 10 ve LG G5 gibi yeni amiral gemilerine bakılırsa evet… Google mühendislerinden Benson Leung’a bakılırsa hayır! Peki ya bu işin doğrusu nedir, gelin birlikte bakalım….

 USB-C ile Quick Charge 3.0 Uyumlu Mu?

Tartışmaların fitilini ateşleyen -daha doğrusu yeniden ateşleyen- Benson Leung’un aylar önce kişisel Google Plus hesabından yayınladığı kısa bilgilendirmenin yeniden gündeme gelmesi oldu. Androidpolice.com sitesinde yayınlanan yeni bir haberde, Google mühendisinin Quick Charge 3.0 ile USB-C’nın uyumlu olmadığını yönündeki mesajına yer veriliyor ve yeni cihazlara dikkat çekiliyor. 

 Uyumsuzluğun Zararları Neler Olabilir?

Benson Leung’un iddiasına göre USB-C teknik şartlarında en yüksek 5V’a kadar şarj destekleniyor ancak Qualcomm’un hızlı şarj teknolojisi pili daha çabuk doldurabilmek için 9V ve 12V’a kadar çıkabiliyor. Bu da USB-C standartlarına aykırı bir durum oluyor. Bu nedenle, cihazın ya da şarj kablosunun zarar görebilme ihtimali var ancak bu durumun tam olarak ne sonuçlara yol açacağı belirtilmemiş. Açıkçası, iki büyük şirkettin bu durumu göz önünde bulundurmadan cihaz geliştirdiğini düşünmüyorum. Bence mutlaka bir tolerans payı vardır ve bu kullanılmış olabilir. Bakalım HTC ve LG’den konu ile ilgili bir açıklama gelecek mi?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0