• Anasayfa
  • Mobil
  • Nexusların Son Güncelleme Tarihlerini Resmi Olarak Açıklandı!

Google, Nexus Cihazları İçin Son Güncelleme Tarihlerini Resmi Olarak Açıkladı!

0
0
0
0
0
Google'ın resmi olarak 2 yıl şeklinde bahsettiği Nexus cihazlarına destek için şimdi de son tarihleri açıkladı.
Bildiğiniz gibi Google'ın farklı firmalar ile anlaşma yaparak ürettiği Nexus cihazlar hem Android meraklıları hem de uygulama geliştiricilerin gözdesi konumunda. İlk çıktığı tarihten bu yana haliyle git gide güçlenen bu cihazların en önemli özelliği tabiki bizzat Google'dan destek alıyor olmak.

Ancak bildiğiniz üzere Google'ın politikası gereği firma Nexus cihazlarına tanıtım tarihinden itibaren 18 aylık süreç boyunca güncelleme alacağı ve destek sözü veriyor. Sonrasında ise artık ROMlara kalıyoruz.

Fakat şimdiye kadar hiç yapmadığı bir şeyi yaparak Google Destek sayfasından Nexus cihazlara ait son güncelleme ve destek tarihlerine yer veren Google, konuya daha geniş bir açıklık getirmiş oldu. Böylece elinizdeki Nexus cihazının Google tarafından sunulan desteğe ait son tarihi de görebileceksiniz. Şimdi ise bu listemize yer verelim;


 

 Nexusların Son Google Destek ve Güncelleme Tarihleri;


Nexus 5X: Eylül 2017
Nexus 6P: Eylül 2017
Nexus 9: Ekim 2016
Nexus 6: Ekim 2016
Nexus 5: Ekim 2015
Nexus 7 (2013): Temmuz 2015
Nexus 10: Kasım 2014

Yukarıda görebileceğiniz gibi Google Nexus 10 için 2014'ün Kasım ayında desteğini çoktan kestiğini, Nexus 7'nin 2013 modeli için geçtiğimiz yılın Temmuz ayında bıraktığını açıklamış. Nexus 5 ise geçtiğimiz Ekim ayında Google desteğini kaybetmiş oldu. Nexus 6 ve 9 ise bu yılın Ekim ayından sonra Google tarafından destek alamayacak. Yani Nexus 6 son olarak resmi Adroid N güncellemesini aldıktan sonra OTA olarak güncelleme alması zor gözüküyor.

Son gördüğümüz Nexuslar olan 5X ve 6P ise 1 yıl daha güncelleme alacak. Böylece 2017'nin Eylül ayına kadar kafanız rahat olabilir. Bu da Android O (Android 8.0) diyebileceğimiz sürümü Nexus 6P ve Nexus 5X'te görebileceğimiz anlamına geliyor.

Bu arada cihazların bu tarihlerinin yanı sıra belirtilen tarihten sonra 1 yıl daha güvenlik güncellemelerini alacağını belirtelim. Büyük yeni sürüm güncellemeleri gelmeyecek, fakat genellikle aylık veya 2 ayda bir gelen güvenlik paketlerini alacaklar. Bu konuda içiniz rahat olabilir.


 

 Peki General Mobile 4G ve GM 5 Plus?


Şimdi Nexuslar Google tarafından destek alan cihazlar olunca, haliyle yine bizzat Google tarafından destek alan orta seviyedeki Android One telefonlarını da merak etmek hakkınız. Fakat Google bu noktada Android One ve hatta Google Play Edition cihazlar için net tarih vermemiş.

Ancak verilen bilgiye göre cihazın tanıtıldığı günden itibaren 18 ay boyunca destek sözü verilerek, bu cihazların en azından bir ana sürüm güncellemesi ve birkaç güvenlik yaması alacağını belirtiyor. Yani buradan hareketle;

General Mobile 4G: Kasım 2016
General Mobile GM 5 Plus: Ağustos 2017

şeklinde bir sonuca varıyoruz. Yani bu yılın Kasım ayında GM 4G modeline destek kesilecekken büyük ihtimalle kısa bir süre daha güvenlik paketleri gelecektir. Hatta buradan Android N'i de büyük ihtimalle alacağını görebiliyoruz. GM 5 Plus ise Android N'i kesin alırken bir sonraki muhtemel güncelleme olan Android O'yu da alacak gibi gözüküyor. Fakat o konuda net bir durum da pek yok. Bu tarihleri cihazların tanıtım tarihinden itibaren 18 aylık sürece göre şahsen hazırladığım için maalesef resmiyet de yok. Onu belirtmiş olayım.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0