• Anasayfa
 • Mobil
 • Google Play Store Açılmıyor Sorununa Çözüm

Google Play Store Açılmıyor Sorununa Çözüm

5
1
1
0
0
Google Play Store'da sorunlar yaşayan biri misiniz? Google Play Store açılmıyor ve uygulama indirme/güncelleme işlemlerinizi yapamıyor musunuz? O halde bu haberimiz size yardımcı olabilir.

Android işletim sisteminin uygulama mağazası olan Google Play Store, bazı zamanlarda bilinmeyen nedenlerden ötürü istenildiği gibi çalışmıyor. Google Play Store açılmıyor , uygulama mağazası istenildiği gibi çalışmıyor ve nedensiz bir şekilde "Uygulama durdu" hatası veriyor olması mobil cihaz kullanan kişiler için hayati önem taşıyan uygulamaların indirilmesini imkansız kılabiliyor veya bu cihazlardan oyun oynuyorsanız, oyununuzun yarıda kesilmesine neden olabiliyor (tabii ki bunu kimse istemez). Eğer siz de bu sorunlardan birisini yaşıyorsanız, Play Store açılmıyor ve sorun çıkarıyorsa haberimizde bahsedeceğimiz çözüm yollarını takip etmenizi öneririm.

Google Play Store Açılmıyor ne yapalım?
 

 • Play Store Cache'in Temizleyin

Google Play Store'un aniden durmasına ve Google Play Store açılmıyor sorununa neden olan şey, çok fazla birikmiş olan önbellek dosyaları (cache) olabilir. Google Play Store açılmıyor ise bu dosyaları düzenli olarak temizlediğinizden emin olun. Temizlemek için;

 1. Ayarlara giriş yapın,
 2. Tümü kısmına girin  Google Play Store'u bulun. 
 3. Önbelleği temizle seçeneğini göreceksiniz.
   
 • Play Store Verisini Temizleyin

google play store açılmıyor


Aynı cache gibi sorunlar yaratabilen veriler, bazı durumlarda temizlenmeliler. Google Play Store açılmıyor ise gerçekleştireceğiniz bu işlemi yaparken dikkatli olmanızı öneririm çünkü Google Play Store verilerini silmek bazı sorunlara neden olabilir. Bu verileri silmek için; 

 1. Ayarlara giriş yapın,
 2. Tümü kısmından Google Play Store'u bulun.
 3. Veriyi Temizle bölümünü göreceksinizdir.
   
 • Play Store'un Güncellemelerini Kaldırın

Fark etmiyor olabilirsiniz ancak Google Play Store hatalarının bazıları, uygulamanın güncelleştirmelerinden kaynaklanıyor olabilir. Uygulama güncelleştirelerinden dolayı Play Store açılmıyor ise;

 1.  Ayarlara girin,
 2. Tümü kısmından Google Play Store'u bulun ve
 3. Güncelleştirmeleri Kaldır seçeneğini seçin.

Eğer bu işlemle uğraşmak istemiyorsanız veya yaptığınız şey işinize yaramadıysa, aşağadaki linkten Google Play Store'un apk'sını indirebilir ve kurulumu yeniden yapabilirsiniz.
 

  Google Play Store (apk)
 

 
 •  Google Play hizmetlerinin Cache'ini ve Verilerini Temizleyin

Play Store açılmıyor


Google Play Store kullanan uygulamalar, bu uygulamanın sorun yaşamasıyla birlikte kullanılamaz hale gelirler (örneğin online oyunlar). Eğer böyle bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız, bir anlamda Google Play Store'a yardımcı olan Google Play hizmetlerinin de cache'ini ve verilerini temizlemelisiniz.
 

 •  Google Play Hizmetlerinin En Son Sürümünü Yükleyin

Eğer Google Play hizmetlerinden kaynaklanan bir sorun yaşıyorsanız, bu sorunu çözmek adına yapabileceğiniz şeyler arasında Google Play hizmetlerini güncellemek de bulunuyor. Yeni olan sürüm, eski sürüme göre daha stabil olabilir ve sorun yaşamanıza neden olan şey, bu yeni sürümde çözümlenmiş olabilir. Uygulamayı güncellemek için aşağıda bulunan linki kullanabilirsiniz.
 

  Google Play Hizmetleri
 
 
 •  İndirme Yöneticisini Aktifleştirin

İndirme Yöneticisini Aktifleştirmek, Google Play Store'dan kaynaklanan bazı hataların giderilmesini sağlayabilir. Play Store açılmıyor ise İndirme yöneticisini aktifleştirmek için;

 1. Ayarlara girin,
 2. Uygulamaları seçin ve Tümü kısmından İndirme Yöneticisini bulun.
 3. Eğer bu uygulama devre dışı bırakıldıysa yeniden aktifleştirme seçeneğini göreceksinizdir.


Google Play Store açılmıyor ise neler yapılır

Önerdiğimiz çözümlerden hiçbiri işe yaramadıysa, buradaki bağlantıya giriş yapabilir ve hata kodlarına ilişkin detaylı çözümlere ulaşabilirsiniz.

5
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
1
0
0