• Anasayfa
  • Mobil
  • Google Play Store'da Virüslü Oyunların Sayısı Artıyor!

Google Play Store'da Virüslü Oyunların Sayısı Artıyor!

2
1
0
0
0
Google Play Store'daki bazı uygulamalarda bulunan bir trojen, Android kullanıcılarının başını epey ağrıtabilir.
Mobil cihazlardaki güvenlik sistemlerini denetleyen Dr.Web araştırmacıları, sundukları raporda Google Play Store'da popüler olan 60'tan fazla oyunda kötü amaçlı trojene rastlandığını açıkladı. İşin ilginç yanı ise bu oyunların 30 farklı geliştirici tarafından yapılmış oluşu.

Zira daha önceden Google, bazı oyun geliştirici firmanın oyunlarında benzer şekilde kötü amaçlı yazılımlara rastladığını açıklamıştı. Fakat benzer trojeni taşıyan oyunların 30 farklı geliştiricinin elinden çıkıyor oluşu, bu trojenin de ne denli tehlikeli olduğunu göstermekte.Android.Xiny adlı trojen, bulunduğu oyunlardan herhangi birini indiren kullanıcının kişisel verilerini toplayarak bunları C&C (komuta ve kontrol) sunucusuna gönderiyor. Bu kişisel veriler arasında IMEI ve IMSI kimlik numalarının yanı sıra telefon sahibi olan kişinin yaşadığı ülke, mobil operatör bilgileri, telefonun MAC adresi, işletim sistemi versiyonu, cihazın sahip olduğu donanımsal özellikler gibi detaylı bilgiler mevcut.

C&C sunucusuna gönderilen bu bilgiler, kötü amaçlı yazılımın sahibi olan uygulayıcı trojene kullanıcının telefonuna reklam verdirme ya da diğer uygulamalara bulaşarak telefondaki yerini sağlamlaştırma gibi komutlar verebiliyor. İşin kötü ve sinir bozucu tarafı ise, Android.Xiny adlı bu trojen yeteri kadar telefonunuzda kendini yaymayı başarmışsa telefonu fabrika ayarlarına döndürme, ya da rootlama gibi işlemlerin de pek bir etkisi olmuyor.Dr.Web'in bu trojen hakkında değindiği ilginç noktalardan biri telefona bulaşma olayının sadece Google Play Store'daki oyunlarla sınırlı olmaması. Bazı Android.Xiny trojenleri internet üzerinden indirdiğiniz dosyalar ile de bulaşabilmekte. Bu duruma en fazla elverişli olan şeyler ise görseller.

Şu an için Android.Xiny bulaşmış telefonunuzu nasıl bu trojenden temizlersiniz bilinmiyor. Zaten Dr.Web'in de sunduğu bir çözüm mevcut değil. Dr.Web, bu trojene ve bulaştığı uygulamalara yönelik olarak Google'ın gerekli önlemleri almadığını ve bir bağlamda trojeni alt etme yolunda başarısız olduğunu söylemekte. 

Kaynak: Softpedia
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0