• Anasayfa
  • Mobil
  • Google Kendi Android Yongalarını Tasarlamak İstiyor

Google Kendi Android Yongalarını Tasarlamak İstiyor

0
0
0
0
0
Google’ın en büyük rakiplerinden Apple‘ın izinden giderek kendi Android yongalarını tasarlamayı ve üretim sürecine katkıda bulunmayı istediği söyleniyor. The Information’da yer alan habere göre, şirket bu yolla Android ekosistemine tutarlılık ve kendi uzmanlığını getirmeyi amaçlıyor. 
The Information tarafından yapılan habere göre, Google da aynı Apple’ın yaptığı gibi kendi mobil işletim sistemi için üretilen yongaları (çipleri) kendisi tasarlayabilir. Eğer söylentiler doğru çıkarsa, Apple nasıl iPhone modelleri için Samsung gibi firmalara ürettirdiği Ax yongaları kendisi tasarlıyorsa, Google da aynı şekilde yapmış olacak. Yani Android ekosistemine uygun yongaları tasarlayacak ve partnerlik sağlayacağı firmalardan bu yongaların üretilmesini isteyecek.

Qualcomm gibi Android için yongalar geliştiren firmalar ile partnerlik yapması beklenen Google, kendi tasarladığı yongalar sayesinde de Android sistemine donanım ve yazılım uyumu isteyen sanal gerçeklik ve arttırılmış gerçeklik gibi üst seviye özellikleri entegre edeceği düşünülüyor.
Google’ı en çok zorlayacak şey ise bu projede kendisine eşlik edecek bir işlemci üreticisi bulmak olacaktır. Şirketin kendisine düşük fiyatlı Android havuzundan bir ortak bulması mümkün gözükse de, bulunan ortağın üst sınıf Android cihazlara uygun yonga üretemeyebileceğini de unutmamak gerekiyor.
Apple’ın hakimiyet kurduğu üst sınıf akıllı telefon pazarında parçalı yapısı nedeniyle Android’in arkada kaldığı belirtiliyor. Google’ın kendi tasarımı yongaları ilk olarak Nexus cihazlarında kullanarak diğer üreticileri ikna etmeye çalışması oldukça muhtemel gözüküyor.
Konuyla ilgili olarak Google’dan herhangi bir açıklama yapılmış değil; ancak Google’ın daha stabil çalışan ve yazılım ile daha fazla uyum sağlayan donanımlar tasarlaması ile başarısını arttıracağını söylemek mümkün.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0