• Anasayfa
  • Mobil
  • NASA Üretimi 10 Motorlu Drone: Greased Lightning (GL-10)

NASA Üretimi 10 Motorlu Drone: Greased Lightning (GL-10)

0
0
0
0
0
NASA 10 motorlu bir drone üreterek GL-10 adını verdikleri bu drone ile uçuş testlerine başladı.
Son dönemde oldukça ünlenen drone'ların belki de en battalı NASA tarafından üretildi. Amerkikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi tarafından üretilen drone, Greased Lightning (GL-10) adını taşıyor.

Bildiğimiz dronelar 3-4 motor kullanmakta ve küçük bir helikopter görünümünde. Fakat NASA'nın ürettiği GL-10 modeli 10 motor kullanıyor ve bir uçak görünümünde olmasıyla dikkat çekiyor.Oyuncak araba kumandasına benzer kumanda ile yönetilen GL-10, yerdeyken tıpkı dronelarda olduğu gibi tüm motorları yukarıya bakar vaziyette konumlandırılmış şekilde görünüyor. Fakat yeterli yüksekliği kazandığında kanatları dönen bu araç, bildiğimiz uçaklar gibi bir görünüme kavuşuyor ve normal dronelara nazaran daha hızlı ve daha kabiliyetli şekilde kullanılabiliyor.

3.05 metre kanat genişliği olan GL-10, yüksek kalite karbon fiber kullanılarak üretilmiş ve 28.1 kilogram ağırlığında. Hala test aşaması devam eden bu insansız hava aracı tam anlamıyla aerodinamik özelliği kazandıktan sonra hizmete açılacaği belirtiliyor.

Uçuş testini başarıyla tamamlayan GL-10'a ait NASA Langley Araştırma Merkezi tarafından da YouTube'a bu uçuşa ait video eklendi. Bu videoyu aşağıdan izleyerek nasıl bir uçuş deneyimi olduğunu görebilirsiniz;
 

Kaynak: NASA
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0