• Anasayfa
  • Mobil
  • 10 Maddede En Çarpıcı HTC 10 Özellikleri ve HTC M9 Karşılaştırması!

10 Maddede En Çarpıcı HTC 10 Özellikleri ve HTC M9 Karşılaştırması!

1
0
0
0
0
HTC'nin merakla beklenen yeni amiral gemisi nihayet tanıtıldı. Güçlü özelliklere sahip HTC 10'u, öncülü HTC M9 ile sizler için karşılaştırdık.
HTC’nin merakla beklenen akıllı telefonu HTC 10 nihayet tanıtıldı. Dünya ile birlikte İstanbul Babylon Bomonti’de gerçekleştirilen lansmanı ben de canlı olarak takip edenler arasındaydım. Kısaca lansmandan bahsedecek olursak, HTC’nin yeni telefonuna oldukça önem verdiğini söyleyerek işe başlayabiliriz. HTC 10 hakkında detaylı teknik açıklamalar, şirket yetkililerinin etkinliğe gösterdiği önem, lansmanın genel atmosferi HTC’nin yeni amiral gemisinden çok umutlu olduğunu açıkça gösterdi.

Durum böyle olunca, bize de birçok yenilik ile gelen HTC 10’un çarpıcı özelliklerini, öncülü olan HTC M9 ile kıyaslayarak sizlere aktarmak kaldı. İsterseniz hem yeni cihazın önemli özelliklerine hem de önceki modelin üzerine eklediklerine birlikte göz atalım…

 Tasarım ve Boyutlar

HTC 10 tamamen metal malzemeden üretilmiş ve yüksek kaliteli yekpare bir kasa ortaya çıkmış. Tasarım hattında HTC M9 ve M8’in çizgileri korunsa da, ufak dokunuşlar üst sınıf hissini ortaya çıkarıyor. 162 gramlık HTC 10 öncülüne göre birkaç gram ağırlaşsa da bu hissedilebilir düzeyde değil. Yeni cihaz öncülüne göew 0.6mm daha ince.

 Ekran

HTC 10’da önemli güncelleme alan bileşenlerden biri de ekran oldu. 5 inç’ten 5.2 inç’e yükselen ekran 2560x1440 çözünürlüğe sahip. HTC M9’un SuperLCD3 ekranına karşın HTC 10’a Süper LCD5 ekran teknolojisi kullanılıyor ve bu yeni teknolojide cam ile panel arasında boşluk bulunmuyor. Keskinlik noktasında da HTC 10 daha iyi sonuç veriyor. HTC M9 ekranının sunduğu 441ppi değerine karşın yeni cihazın ekranı 565 ppi değeri sunuyor.

 İşlemci

HTC M9’un 4 çekirdekli Snapdragon 810 çipi, HTC 10’da beklendiği gibi yerini Snapdragon 820’ye bırakmış. Güncellenen işlemciye RAM takviyesi de yapılmış. Önceki cihazın 3GB belleği yeni telefonda 4GB olarak karşımıza çıkıyor.

 Kamera

HTC’nin en iddialı olduğu alanlardan biri de kamera. Düşük ışıkta yüksek kaliteli görüntü sağlayan Ultrapiksel teknolojisini geliştiren şirket, HTC 10’da Ultrapixel 2’ye yer veriyor. 12 Megapiksel arka kamerada lazer netleme özelliği bulunuyor. Selfie kamerasında ise bir ilke imza atılmış. Cihazda optik imaj sabitleme özelliğine sahip 5 megapiksel bir ön kamera bulunuyor. Her iki kamera da f1.8 diyafram açıklığına sahip.

 Ses

HTC lansmanında epey önem verilen konulardan biri de yeni cihazın ses özellikleri oldu. HTC M9’da kullanılan BoomSound teknolojisi HTC 10’da Hi-Fi desteği ile ortaya çıkmış. Yeni cihazda CD kalitesinden daha iyi ses sunan yüksek tanımlamalı ses standartına yer verilmiş.

 Yazılım

Android 6.0.1 ile gelen HTC 10’da dikkat çekici bir yenilik de yerleşik uygulamalarda yaşanmış. Şirket, Google ile bir ortaklığa imza atarak bazı yerleşik uygulamaları HTC 10 için geliştirmiş. Google’ın Müzik ya da Fotoğraflar uygulamalarına alternatif uygulamalar yapmak yerine, Android’e entegre olan uygulamalar üzerinde optimizasyonlar sağlanmış.

 Pil 

HTC 10’un pil ömrü açısından da geliştirildiğini söyleyebiliriz. Önceki cihazın 2840 mAh kapasitesindeki pili yeni cihazda 3000 mAh’a yükseltilmiş durumda. Ayrıca, Quick Charge 2.0 teknolojisi yeni modelde yerini Quick Charge 3.0'a bırakmış durumda. Bu da 30 dakikalık şarj ile pilin yüzde 50 dolması anlamına geliyor.

 Kablosuz ve Mobil Bağlantı

HTC 10’un önemli bir artısı da Cat 9 sınıfında LTE desteği sunması. Böylece, ülkemizde kullanıma sunulan 4.5G teknolojisi en yüksek hızlarda kullanılabilecek.

 Depolama ve Genişleme Yuvaları

32GB ve 64GB dahili depolama alanlarına sahip iki seçenekle pazara çıkacak olan HTC 10 bu noktada öncülü HTC M9’a fark atmış durumda. Buna rağmen, ülkemizde yeni cihazın sadece 32 GB’lık sürümü bulunacağını da belirtmek gerekiyor. Yeni cihazın depolama kapasitesi 2 TB’a kadar yükseltilebiliyor. HTC 10 ile birlikte 100 GB Google Drive da sunuluyor. HTC 10'da yer alan USB C portu da yakın geleceğin standartına hazır hale getiriyor.

 ​Aksesuar 

HTC 10 kutu içeriğinde Hi-Fi destekli bir kulak içi kulaklık sunuluyor. Güçlü ve kaliteli bir ses sunan kulaklığa eşdeğer ürünlerin pazarda yaklaşık 250 TL değerinde olduğu da lansmanda özellikle vurgulandı. Akıllı telefon ile müzik dinlemeyi sevenler için bu aksesuar oldukça sevindirici.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0