HTC 10 ve LG G5'e "Patlayabilir" Diyen Google Mühendisine Qualcomm'dan Cevap Geldi!

0
0
0
0
0
LG G5 ve HTC 10 için "Patlayabilir" uyarısı yapan Google mühendisine Qualcomm'dan açıklama geldi.
Bildiğiniz gibi buradaki haberimizde Google mühendisi olan Benson Leung'un makalesimne göre Snapdragon 820 ile gelen Quick Charge 3.0 teknolojisi ve USB Type-C bağlantısı arasındaki sıkıntıdan dolayı uyumsuzluk bulunduğunu ve bunu teknik açıdan açıklamıştı.

Bu noktada USB-C ve Quick Charge 3.0 teknolojisinin teknik açıdan uyumsuz olması sebebiyle şarj kablosunun zarar görebileceği ve üstü açık bir şekilde cihazlarda ciddi sorunlar ortaya çıkabileceğini belirtmişti.USB-C'nin maksimum 5V desteklediğini belirten Leung, 9V ve 12V'a kadar çıkan Quick Charge 3.0 dolumuna ait makalesi dünya çapında yankı bulmuştu. Bizim yaptığımız bu haber sonrasında ise bizzat Qualcomm cephesinde resmi açıklama iletildi. Bizler de bu açıklamayı aynen sizlere aktarıyoruz.
 

 Qualcomm'un Quick Charge 3.0 ve USB-C Bağlantısı Hakkındaki Resmi Açıklaması.


“Qualcomm Quick Charge teknolojisi, konnektör bağımsız olarak tasarlanmıştır. Bu teknoloji; USB Type-A, USB mikro, USB Type-C ve diğer bağlantılar dâhil olmak üzere birçok bağlantıyı destekleyen cihazlarda kullanılabilir. Bir OEM, Quick Charge teknolojisini kendi cihazında kullanmak istediğinde, voltajını da USB Type-C standardının şartlarına göre ayarlayabilmektedir. USB Type-C bağlantı birimi olsun veya olmasın, hiçbir kullanıcıdan veya cihazdan bir arıza bildirimi almış değiliz. Qualcomm Technologies olarak tüketicilerimiz ve müşterilerimize en iyi çözümleri sunmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. En son iki versiyonundan birinin 70’ten fazla cihaz ve 200’den fazla aksesuarda kullanıldığı Quick Charge, son teknolojiye sahip hızlı şarj çözümü olup hâlihazırda birçok cihazda yer bulmaya da devam etmektedir." Qualcomm.Yukarıda görebileceğiniz açıklama ile Quick Charge adındaki hızlı şarj edebilme teknolojisinin konektör türlerine göre bir önemi olmadığı, bu noktada gerekli ayarlamaların yapıldığını iddia eden Qualcomm, USB Type-C ya da Micro USB gibi farklı türlerde desteklenen değerlere göre voltajların ayarlandığı belirtiyor. Hatta bu noktada Qualcomm firmasını destekleyecek bir veri de bulunuyor.LG G5'te USB Type C konektörü bulunuyorken USB 3.0 teknolojisi bulunmakta. Bu sebeple 30dk içinde %83'e varan bir dolum sağlayabiliyor. Yani voltajı yüksek bir şarj durumu var. Fakat bir ucu Type-C olan bağlantının diğer ucu USB 3.0 olması sebebiyle bu durum sadece kabloda farklıyken teknik olarak USB 3.0 desteği bulunuyor LG G5'te.

HTC 10'da ise her iki tarafı da USB Type-C olan USB 3.1 bağlantısı var. Bu cihazdaki Quick Charge 3.0 ise 30dk'da %50 dolum vaad ediyor. Yani voltaj da düşük demektir. Yani tam manasıyla USB-C'ye sahip olan HTC 10, bu noktada Qualcomm tarafından USB-C ve USB 3.1 bağlantısına uygun şekilde voltaj ayarlanmış.Bu noktada ise Qualcomm'un açıklaması her ne kadar detaylı ve teknik olmasa da benim çıkardığım anlam bu noktada oluyor. Ayrıca milyonlarca satış yapmış HTC ve LG gibi iki dev firma ve yıllardır çipset konusunda tek hakim noktasındaki Qualcomm'un böylesine bir teknik durumu gözden geçirip gerekli önlemleri almama ihtimali olamaz. Hele ki Snapdragon 810 ile ciddi manada sorun yaşayan firma, Snapdragon 820'deki tüm önlenmleri almış olacağını zaten biliyorduk.

Sonuç olarak her ne kadar Google mühendisi ağabeyin düşünceleri başta mantıklı gelse de bu noktalardan baktığımızda bir sorun görünmüyor. Ancak yine de kararı sizlere bırakıyorum. Sizler de görüşlerinizi aktarmayı unutmayın.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0