• Anasayfa
  • Mobil
  • HTC'den iPhone Açıklaması: "Kopyalayan Biz Değil Onlar!"

HTC'den iPhone Açıklaması: "Kopyalayan Biz Değil Onlar!"

0
0
0
0
0
HTC'nin One A9 modelinin ilk görselinin ortaya çıktığından bu yana sürekli dile getirilen "iPhone'a çok benziyor" durumuna firmadan açıklama geldi.
HTC'nin oldukça iyi bir fiyat/performans telefonu olabilecek ve orta-üst seviyede yer alacak yepyeni telefonu One A9'un ilk görselleri çıktığından bu yana ağır eleştiriler alan HTC artık dayanamayarak bir açıklama yapma gereği duydu. Aslında sadece iPhone 6 (ya da 6S) ve HTC One A9'u kıyasladığımızda böyle bir şeyi demek normal. Çünkü gerçekten oldukça birbirine benzeyen iki telefonu görüyoruz ve bu iki cihaz arasında iPhone'un daha önce çıkmış olmasıyla böyle bir yorum yapılması haliyle doğal.

Fakat HTC'ye göre bu tamamıyla hatalı bir eleştiri olduğu yönünde açıklama geldi. Hatta HTC alttan alttan "Asıl kopyacı, çalıntı yapan onlar" durumuna getirdiğini söylesek yeridir.Şimdi, yukarıdaki görsele baktığımızda kafamızda ilk olarak "Oğlum harbiden iPhone çakması gibi olmuş" diye bir iç geçirdiğimiz doğrudur. Fakat genellikle "iPhone'a benziyor" dediğimiz telefonları anten çizgilerinden diyorsak işte orada HTC "dur" diyor. Çünkü firmanın haklı açıklamasına göre ilk anten çizgisini kullanan firma bizzat HTC idi. (Bknz. HTC One M7) İşte bunu savunan HTC Kuzey Asya başkanı Jack Tong, kesinlikle bir taklit durumunun söz konusu olmadığını, hatta ve hatta yuvarlak hatlarıyla metal kasa ve plastik çizgilerini ilk kez kullanan firmanın kendilerinin olduğunu, One M7 modelinde kullanıldığını ve One A9 modelinin de bu tasarım dilini devam ettirdiğini dile getirdi.Şimdiye kadar dile getirilmemiş olsa da tam bu noktada alt mesaj olarak da "İlk biz One M7'de kullanmıştık, onlar da bizden gördü aslında" gibi birşey bulunuyor. Bir bakıma da haklılar. Ancak böylesine eleştirilerin gelmesinin sebebi sadece anten çizgileri değil, incelik ve oval köşeler sebebi gibi birçok detay bulunuyor. O sebeple de her iki taraf da haklı diyebiliriz.

Peki size göre nasıl bir durum söz konusu? HTC mi yoksa Apple mı asıl kopyalayan firma oldu? 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0