HTC One M8 iPhone 5S Karşılaştırması

1
0
0
0
0
Dün akşam tanıtılan ve kendisini bekleyen meraklı takipçileri tatmin etmeyi başarmış gibi görünen HTC One’ın yeni versiyonu M8; hem donanım, hem de yazılım olarak son derece güçlü görünürken geçtiğimiz yılın en iyi telefonu seçilen HTC One’ın da başarısını bir adım ileriye götürecek gibi duruyor.
 
Dün akşam tanıtılan ve kendisini bekleyen meraklı takipçileri tatmin etmeyi başarmış gibi görünen HTC One’ın yeni versiyonu M8; hem donanım, hem de yazılım olarak son derece güçlü görünürken geçtiğimiz yılın en iyi telefonu seçilen HTC One’ın da başarısını bir adım ileriye götürecek gibi duruyor.

Peki; HTC One M8, halihazırda piyasada olan rakiplerinden ne kadar iyi ya da iyi mi?

Bu incelememizde HTC One M8 ile Apple’ın telefonu getirdiği son nokta olarak adlandırılan iPhone 5S’i kıran kırana karşılaştırdık.

iPhone 5S ve HTC One M8 hakkında okuduğunuz kıyaslamaları ya da incelemeleri unutun!

UYARI: Bu yazı, Apple ya da HTC hayranlarını üzecek, kızdıracak ya da canlarını sıkacak içerikler barındırıyor olabilir. Eğer içinizde bir “fanboy” yatıyorsa iPhone 6 hakkındaki haberleri ya da HTC One M8 hakkındaki ilk izlenimlerimizi okuyabilirsiniz.

Bahisler kapanmıştır. ----- GONG
 

 RAUNT I - Tasarım ve Ergonomi


Telefonun en basit tabir ile ne kadar şık olduğu ve tarz sahibi bir görünüme sahip olduğu söz konusu olduğunda hepimiz Apple’ın ne kadar başarılı olduğunu söyleriz. Hem bilgisayarlarında, hem de mobil cihazlarında tasarımın sınırlarını zorlayan çalışmaları ile Apple, teknoloji meraklılarının favorileri arasında yer alıyor. (Özellikle 2013 MacPro’nun silindirik tasarımına söylenecek hiçbir şeyimiz yok)

Ne var ki sizler de hatırlarsınız iPhone 5’in tanıtımından sonra en çok üzerinde durulan konu, tasarımı olmuş ve sosyal medyada “iPhone 4S’i uzattılar 5 diye yutturdular” gibi geyikler dönmüştü.

Bu durumda iPhone 5S’in tasarımı bir adım bile ileri götürmemiş olması ve tekrar eden çizgileri 1. Rauntta Apple’ın kendisine attığı bir yumruk oluyor.

Gelelim HTC’ye. (isimden kaybediyor bir kere HaTiCe diye telefon markası mı olur? Neyse isimlere gelmeyelim zira Apple da ilk seçeneğim olmazdı isim konusunda)

Apple için yukarıda ne söylediysek HTC için de aynı şey geçerli. Sadece ekranı biraz büyüterek aynı tasarımı koruyarak sanki mükemmeli yakalamış izlenimi uyandırmaya çalışıyorlar; ama yemez “Anadolu yorumcusu” bu numaraları. Bir önceki One ile aynı çizgiler, aynı kıvrımlar. Photoshop ile tasarım görselini açıp köşesinden tutarak biraz büyütünce M8 olmuş.

İki marka da kendisine birer kroşe indirdikten sonra ergonomik özelliklerine baktığımızda her iki telefonun da rahat kullanıldığını ve ekranın her yanına zorlanmadan erişim sağlanabildiğini söyleyebiliriz. Ayrıca iki cihazın da sahip olduğu alüminyum gövde sağlamlık hissi verirken kalitesini yansıtıyor.

Böylece tasarım unsurları ve ergonomi raundunu beraberlikle sonlandırıp cihazlarımızı köşelerine çekiyoruz.
 

 RAUNT II – Ekran Kalitesi


Apple’ın iPhone 5S’i piyasaya çıktığında elimizde 2K ya da 4K izleyebileceğimiz cihazlarımız ya da bu gibi çözünürlüklerde videolarımız yoktu. (Japonya’da vardı ben de biliyorum) Bu nedenle iPhone 5S’in Full HD görüntü kalitesi piyasaya çıktığı dönem için ziyadesiyle yeterliydi.

HTC One M8 ise 2014 Nisan ayının 10’unda piyasaya çıkacak ve şu an 4K televizyonlar yaygınlaşma girişiminde, Japonlar 8K yayın testleri yapıyor ve Çinli Oppo isminde bir firma 2K ekran çözünürlüğüne sahip Find 7 modelini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bunların karşısında ise HTC One M8 tepkisiz kalıyor ve 1080p çözünürlük ile yetiniyor.

Ama hey! Biz şuursuz kullanıcılarız ve telefonlarımızın cebimizde taşıyabileceğimiz kadar küçük ekranlarında ne kadar iyi olduğunu fark edemeyeceğimiz kadar fazla çözünürlük istiyoruz. Ayrıca bu teknoloji madem mümkün HTC neden kullanmıyor da Çin’den Oppo diye bir üretici kullanıyor.

En azından 2K çözünürlük sunması gerektiğini düşündüğümüz (böyle düşünüyoruz çünkü …) HTC One M8, günün imkanlarını kullanıcılara sunamadığı için etkisiz bir kroşe alıyor çenesine; ama bu yumruk Apple’a puan getirecek. (Knockout olsa da eğlensek)

DÜRÜST YORUM: HTC’nin kullanıcı dostu bir üretim politikası olduğu bir gerçek. Bunun yanı sıra kabul edelim ki 2K ya da 4K çözünürlükte ekran sunan bir telefona hiçbirimizin ihtiyacı yok. Telefon ekranından video izleyen kullanıcıların çoğu, Full HD ile Ultra HD arasındaki çözünürlük farkını da anlamıyor zaten. Bu nedenle çenemizi kapalı tutalım ve ayırdına varamayacağımız kadar piksel isteme huyumuzdan vaz geçelim.
 

 RAUNT III – Donanım ve Performans


Piyasaya çıktığı günden beri, çalıntı olduğu söylentisi de dahil olmak üzere Apple’ın A7 işlemcisi ile ilgili neredeyse söylemediğimiz hiçbir şey kalmadı. Neden mi? Çünkü bu işlemci 64 bit veri desteğine sahip. Gelin görün ki, şu an 64 bitlik veri trafiğine ihtiyaç duyan uygulama yok. (Çok mu lazım? Apple’ın artistliği işte. 64 bit desteklemeyen Windows işletim sistemi var hala piyasada)

HTC ise One M8 modelinde hayatında bir kez olsun mobil cihaz incelemesi okumuş herkesin ismine aşina olduğu Snapdragon serisinden bir işlemci kullanmış ve dört çekirdekli 2.4 GHz hızında Qualcomm Snapdragon 801’i seçmiş.

Yukarıda HTC için kurduğum cümle kalıbını hemen her incelemede bulabilirsiniz, aslında boşa okudunuz da diyebilirim. Her iki cihaz için de söyleyebileceğim tek şey işlemcilerinin hızlı ve yeterli olduğu!

Grafik konusundaki yardımcı donanımlarına gelince de Apple’ın M7’si ve HTC’nin Adreno 330’u çok iyi iş çıkartıyor. A+ sınıfı mobil oyunları oynayan kitledenseniz eğer iki cihazın da grafik kalitesi sizi tatmin eder. Ama Candy Crush oynamak için ikisine de ihtiyacınız yok! (kabul edin artık bu cihazların donanımı pek çok kullanıcının hiçbir işine yaramıyor. Kullanıcılar sadece ben de bu var demek için satın alıyorlar bu ürünleri)
 

 RAUNT IV – Yazılım


“Apple’ın iOS sistemi süper güvenli çünkü kapalı kaynak kodlu”, “iOS’te virüs yok”, “Android virüs yuvası” ve buna karşılık Android kullanıcılarının kendilerini savunduğu cümleler.

Evet iPhone 5S, iOS’e sahip en iyi telefon (zaten kaç tane var ki?). HTC ise az önce donanımlarını saydığımız kadarıyla en iyi Android cihazlardan biri.

İki telefonda da temsilcileri oldukları işletim sisteminin son sürümü yer alıyor. Bu karşılaştırma daha fazla uzamadan ve iOS mi Android mi boyutuna taşınmadan dahili uygulamalarına geçmek istiyorum.

iOS için çok fazla bir seçeneğiniz yok bu konuda, zaten tek bir cihaz olduğu için elimizde ne varsa ve Apple bize ne sunarsa ancak onu kullanabiliyoruz. (resmen cihazları ile bir şeylere mecbur bırakıp kullanıcıları üzerinde otorite kuruyorlar. “Bize uygulama ver. Bize uygulama ver. Komşuda harita uygulaması gördüm bize de yap”)

HTC ise bu konuda Android’in (açık kaynak koda sahip diye çamur atılan Android’in) tüm imkanlarını kullanmış ve mobil bir multimedya yöneticisi oluşturmuş. Üstelik HTC’nin uygulamaları piyasaya yakında çıkacak olan diğer cihazlar gibi kullanıcıların hiçbir işine yaramayacak olan spor aktiviteleri gibi uygulamalar değil, günlük hayatta sıkça kullanabileceğiniz multimedya uygulamaları. (ringe giren Samsung da yumruklardan nasibini alıyor ve ring dışına çıkıyor. Biz de Samsung arada haşat olmasın diye bu raundu da bitiriyoruz.)
 

 RAUNT V – Kamera ve kamera uygulamaları
 

Apple’ın iPhone 5S’i 1080p video çekip bunu 720p değerinde slow motion video olarak oynatabiliyor ve son derece yüksek kalitedeki lensi ile fotoğraf konusunda da çok başarılı. (Apple bu raunda hızlı başladı)

HTC’nin en çok merak edilen tarafıydı kamerası. Tanıtım yapılmadan bir süre önce inceleme videosu sızmış ve iki kamera olduğu görülmüş; ancak hakkında hiçbir şey söylenmemişti. Dün akşam ise bu iki kameranın nasıl çalıştığını ve nelere kadir olduğunu gördük.

HTC One M8’in iki kameralı sistemi sayesinde bir fotoğrafı çektikten sonra odak noktası ile istediğiniz gibi oynayabiliyor ve tek bir kareden birkaç fotoğraf çıkartabiliyorsunuz. Üstelik bu uygulama bulanık çektiğiniz fotoğrafları da sonradan düzeltme imkanı sunuyor. Ayrıca kameranın 300 milisaniyede (bilmeyenler için 0.3 saniye oluyor) odaklanabilmesi ve saniyede 20 kare fotoğraf yakalayabilme özelliği de HTC’nin kamerasını öne geçiriyor. (HTC’den üst üste sıkı yumruklar son rauntta)

1080p çözünürlükte düzenlenerek istenilen kısmın slow motion oynatılabildiği videolar, DSLR kameralarda görebileceğiniz derinlik algısı, yeni UltraPiksel teknolojisi, 4K video kaydedebilme, video kaydı yaparken fotoğraf yakalayabilme (Müsabakanın sonuna gelirken HTC saldırıyor)

Haber siteleri, televizyon kanalları ve sosyal medya hesaplarınızla entegre çalışan multimedya uygulamaları (BAM) (Apple Tv, iOS – Mac entegrasyonu … Apple’ın bu yumruklara verebilecek cevabı yok gibi duruyor) Tamamen kişiselleştirilebilen (BAM) Sense 6 arayüzü, kişiselleştirilebilir haber ve sosyal medya bildirim ekranı (BAM), akıllı televizyonunuzla entegre olarak tvnizin mobil bir uzantısı gibi çalışabilme imkanı (BAM)

…ve 5S yerde… KNOCKOUT

Bu müsabaka elbette geçtiğimiz yılın en iyilerinden birine karşı yapılmış bir karşılaşmaydı. Bu yüzden adaletsiz olduğunu ve iki cihaz arasında sıklet farkı olduğunu savunabilirsiniz; ancak biz de haziran ayında çıkması beklenen iPhone 6’nın 5S’e ait olan ünvanı geri alabileceğini düşünüyoruz.

HTC One ve HTC One M8 karşılaştırması için tıklayın.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0