HTC One m8, Onarımda Sınıfta Kaldı

0
0
0
0
0
HTC'nin yeni amiral gemisinin ne kadar kolay tamir edilebildiğini merak ettiniz mi hiç? Eğer cevabınız evet ise bu haberi okumanızda fayda var.
Dün akşam saatlerinden beri tüm teknoloji dünyasının gündemini meşgul eden yeni HTC One (M8) iFixit'in eline geçti. iFixit'i bilmeyenler için açıklayacak olursak; telefondan bilgisayara, elektrikli ev aletlerinden arabalara kadar bir çok konuda kaliteli tamir rehberleri hazırlayan bir site. Özellikle açıklayıcı, detaylı bilgilendirmeleri, kaliteli görseller ile destekleyen site kullandığı cihazı kendi tamir etmek isteyen kişilerin beğenisini kazanmakta.

Cihazları en küçük parçasına kadar söküp, tamir edilebilme kolaylığına göre puan veren iFixit, yeni HTC One'a pek iyi bir puan vermedi.  Rehber sayfasında yer alan bilgilere göre M8, 10 üzerinden 2 puan alarak son derece tamir edilebilmesi zor telefonlar arasında yer aldı.

Ancak bu durum sizi yanıltmasın. Son dönemde boyutu küçülen devreler, anakartlar ve diğer bileşenler bırakın tamir kolaylığını, üretim sınırlarını zorlamakta. Buna birde firmaların telefonu başka kişilerin açmasını zorlaştırmak için yaptığı tasarlamalar girince, işler zorlaşıyor.

Bunun sebepleri ise;

Kötü taraflar:
  • Telefonun pilini ve diğer devrelerini sökerken iç tarafa zarar vermeme imkanınızın olmaması.
  • Pil anakarta bağlı olduğu için bir kere söküldüğünde tekrar aynı yere, yapıştırıcı olmadan takılamamakta.
  • Bakırı koruyan bant ve yapıştırıcıların fazla kullanılması telefonu tekrar toplarken kullanıcıları zorlayabilecek olması.
  • Her hangi bir şekilde ekran arızalarnır veya kırılırsa değişim yapmak için telefonun tüm parçalarını sökmeniz gerekmekte. Çünkü bileşenlerin çoğu ekranın bağlı olduğu PCB'ye (Baskılı devre kartına) bağlı.
İyi taraflar:
  • Bütün parçaların birbirine sağlam bağlanmış olması, telefonun dayanıklılığını ve yapısal bütünlüğünü daha iyi korumasını sağlar.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0