HTC One M9 İncelemesi

0
0
0
0
0
Son zamanlarda diğer telefon firmaları dışında garip bir fenomen haline gelen HTC, tasarım ödülleri alıyor ve bir çok tüketicinin kalbini kazanmış durumda. Performans açısından ise rakiplerinin biraz gerisinde kalıyor.
Son zamanlarda diğer telefon firmaları dışında garip bir fenomen haline gelen HTC, tasarım ödülleri alıyor ve bir çok tüketicinin kalbini kazanmış durumda. Performans açısından ise rakiplerinin biraz gerisinde kalıyor.

HTC One M9 büyük ihtimalle rakipleriyle çok fazla rekabete girmeyecek. Tabii bu kötü bir telefon olduğu anlamına gelmez.

One M8 ya da M7’nin tasarımlarını ve işleyişlerini beğendiyseniz alacağınız yeni telefonun One M9 olma olasılığı büyük. Eğer su korumalı, parmak izi okuyuculu telefonlara alıştıysanız bu telefondan çok fazla şey beklemeyin.

HTC bu telefonunda daha çok kamera ve ses sistemi üzerine yoğunlaşmış. Aynı zamanda arayüzü olan Sense UI'ı geliştirmiş.

 Tasarım ve Donanım
HTC One M9 tamamen metal pürüzsüz bir arka kasayla birlikte geliyor. Tutuşu kolaylaştıran yapısıyla aynı zamanda çizilmelere karşı da dayanıklı. M8’den daha sağlam yapısıyla dikkat çekiyor. Dayanıklılık üzerine çalışma yapan üreticiler görmek insanı mutlu etmiyor değil.

İncelik konusunda da ilerleme gösteren HTC, telefonun inceliğini 9.61mm’den 9.4mm’ye çekmiş. Aynı zamanda ağırlığı 157 gram, yani M8’e göre 3 gram daha hafif.
Telefonun sağ tarafının en altında güç düğmesi, onun üstünde ses kontrol düğmeleri ve en yukarıda microSD card girişi bulunmakta. Sol tarafında ise sadece Nano SIM girişi bulunuyor. 

Bunların dışında göze çarpan çok küçük somut değişiklikler bulunmakta. Telefonun arka yüzündeki çizgilerin içinde hafif altın rengi var. Arka kameradan söz edecek olursak, 20 megapiksellik bir çekim gücüne sahip ultrapikselli bir kamerayla karşı karşıyayız.

Telefonun önyüzünde ise 5 inçlik 1080p çözünürlüğünde ( 441 ppi yoğunluğunda) ekran bulunuyor. Geçen sene yayınlanan M8 ile aynı ekrana sahip.

Telefonun donanımından bahsetmek istersek:
  • 32 gb lik bir depolama alanına sahip. ( microSD ile 128GB kadar yükseltilebiliyor )
  • Qualcomm Snapdragon 810 Octa-Core CPU (4 x 2GHz + 4 x 1.5Ghz çip) işlemci.
  • 2840mAh’lik bataryasıyla 400 saatlik bekleme süresi, 20 saatlik konuşma süresi vaat ediliyor. ( 3G’ye bağlıyken) 
 

 Sense 7
Belkide en büyük değişiklik yazılımla birlikte geliyor diyebiliriz. Sense 7 ile birlikte otomatik atama sistemi özelliği geliyor. Örneğin, siz arkaplana bir resim koyduğunuzda temanın renklerini o resimle uyumlu olacak şekilde atıyor.

Aşağıda da görebildiğimiz üzere farklı fotoğraflarda farklı tema renkleri kullanıyor.Bu basit değişiklikler hoşunuza giderse, isterseniz ayarlardan diğer özellikleride otomaitik atamasını sağlayabiliyorsunuz. Örneğin; ikonlar, sesler, fontlar gibi gibi. Bu kişileştirme özelliği yeni ana ekran widgetlarıyla birlikte geliyor. Bu widgetlar senin nerde olduğun, saatin kaç olduğu hakkında küçük ipuçları veriyor. ( Bu bilgilerin ne kadar faydalı olduğunu insan düşünmüyor değil) Tabii bu widgetları da kişiselleştirebiliyorsunuz.
 


HTC aynı zamanda Blinkfeed uygulamasının bir benzerini geliştirerek bize sunuyor. Buluduğunuz bölgedeki haberleri ve tavsiye edilen cafe gibi yerleri bir ekran üzerinden incelemenizi sağlıyor. 


 

 Ana Özellikler
HTC, mobil dünyadaki genel gelişmeleri görmezden gelmeye devam ediyor. One M9’da ne su koruması ne de parmak izi okuyucusu var. Ama video ve ses deneyimi konusunda en iyisi olduklarını söylüyorlar. Aynı zamanda Ultrapixel kamerasıyla farklılık yarattıklarını söyleyebiliriz. 

One M7’nin ön yüzünde ki hoparlörlerle akılda kalan HTC her zaman iyi ses veren telefon olarak finanse edildi. Bildiğimiz üzere Apple’ın Beats’i satın almasından sonra HTC’nin Beats’le olan anlaşması sonra erdi. 

One M9 bu nedenle Dolby Audio ile birlikte geliyor. Yapılan incelemeler sonucunda One M9 hala daha ses konusunda üstünlüğünü korumakta. Ama her ne kadar başarılı olsada sonuçta bir telefon hoparlöri olduğunu unutmamak lazım. 

Hoparlörde olduğu gibi 20 megapiksellik kamerasında da aynı sonucu almak mümkün. Piyasada ki son model telefonlardan biraz daha üstün varsayabileceğimiz bir kamera bulunmakta. Ne kadar iyi olursa olsun hoparlördeki gibi bir telefon kamerası olduğu unutulmamalı.

HTC One M9 ile çekilen bir fotoğraf: HTC One M9 gayet başarılı ve kabul edilebilir kamerasıyla, üst düzey bir ses kalitesiyle ve Full HD ekranıyla ciddi anlamda etkileyici bir telefon.

Özellikle HTC’nin bu telefonla birlikte sunduğu Sense 7 arayüzüyle bir çok kişinin beğenisini toplayacak gibi. 

Genel özellikleriyle M7 ile M8’e benzeyen HTC One M9’un önümüzde ki günlerde ülkemize gelmesi beklenilmekte.

Bu özelliklere sahip bir telefon ülkemize gelse satın almak ister miydiniz?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0