• Anasayfa
  • Mobil
  • iPhone ve Diğer Telefon Bağımlılığını Konu Alan Efsane Video: iDiots!

iPhone ve Diğer Telefon Bağımlılığını Konu Alan Efsane Video: iDiots!

1
1
0
0
0
2013 yılında çıkan Big Lazy Robot VFX yapımı bi kısa film olan iDiots, günümüz telefon bağımlılığını Apple üzerinden bizlere aktarıyor. Aradan 2 yıl geçmesine rağmen hala popüler olan bu kısa film gerçekten hayret verici olmasıyla dikkat çekmekte.
Bundan 2 yıl önce yapılmasına rağmen hala günümüzü meşgul eden ve ister istemez gerçekleri yansıtan bir kısa film bulunmakta. iDiots adının konması ve işlenen konuda Apple'a gönderme yapıyormuş gibi göstermesine rağmen tüm akıllı telefon markalarını hedef alan Big Lazy Robot VFX yapımı video hala popülerliğini koruyor.

Belki izleyenleriniz çoğunluktadır ama biz bu konuyu yeniden ele almak istedik. Çünkü gerçekten birçok insan akıllı telefonlarını hayatlarının merkezine almış durumda. Her ne kadar işimizi fazlasıyla gören ve kolaylaştıran bir teknoloji olsa da "kapitalizm" denilen şeyin en güzel kullanım alanı olduğunu belki farketmeyenleriniz vardır.Videodan kısaca bahsetmek gerekirse robotlar insanları temsil etmekte ve iPhone alan bu robotlar çeşitli özelliklerini kullanıyorlar. Örneğin fotoğraf paylaşıp beğeni geldiğinde sevinen bu robotlar çeşitli gereksiz şeyleri de satın alıp seviniyorlar. Daha sonra büyük bir robot çıkarak tüm eldeki telefonları bozuyor ve robotlar mutsuz olduğu anda yeni telefon çıkıp hepsini sıraya dizilmesini ve yenisini almaları sağlanıyor.Şimdi ilk bakışta Apple'ı sevmeyenler "Aha işte iPhone böyle birşey" diyerek taş atmak isteyecektir. Ya da iPhone kullanıcıları da bu videoyu ağır eleştirilere tutacaktır. Ancak ilk başta bu mevzuyu düşünmek gerekli. Yani iPhone, Samsung vs farketmeden niye cihaz veya marka fanatizmi yapılıyor ki? Birisi Sony marka telefondan memnundur onu alır. Diğerinin parası yetecek kadar orta seviye bir Samsung alır, biri de parası mühim değil diyerek günümüzün popülist telefonu iPhone'u tercih eder.

Yani iPhone alan birinin "Fakirler" diğerek diğer marka telefon sahiplerini ezmeye çalışması kadar mantıksızca bir hareket göremedim ben şu teknoloji sektöründe. İsteklerini karşılayan, cebindeki paraya da uyan hangi cihaz hoşuna gitmişse millet onu alır yani, kime ne?Videoya dönecek olursak eleştirinin ağır bir kapitalizm simgesi olduğundan bahsetmiştim. Çünkü videoyu izleyince daha iyi anlayabileceğiniz üzere bir büyük robotun çıkıp diğer cihazları bozuyor olmasını "Maksimum 2 sene güncelleme" muhabbetini örnek gösterebiliriz. Ki bunlar da iPhone ve diğer üst seviye cihazlar için geçerli. Yani uygun fiyatlı bir telefon aldıysanız 1 sene giderse tebrik etmek gerekli o firmayı.

İstese Apple, Samsung, HTC, Sony ve bilimum diğer markalar efsane bir telefon çıkaramazlar mı? Gayet çıkarabilirler tabii, ama o zaman bir kerede deli gibi satış yakalayıp sonrasında hiçbir şey olmaz. Özellikleri ufak ufak, azar azar ekleyerek sizi yenisini aldırmaya teşvik ediyorlar. Ayrıca eğer bir cihaza güncelleme kesildi mi tamamdır. Süresi 1 yılı aşmadan artık yazılımsal olarak kullanılmaz duruma gelecektir.Firmalar her ne kadar yenilikçi olsa da bataryadan, işlemciden, bellekten vs bir yerlerden kısıp size sunarlar ve yenisinde bu eksiği düzelterek onu almanızı isterler. Bu süreç hep böyle işler.

İşte size anlattığım video, izleyenler de şimdi bu düşünceler ile izlerde daha iyi anlayacağını düşünüyorum;
 
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0