• Anasayfa
  • Mobil
  • İlk Ubuntu İşletim Sistemli Akıllı Telefon: BQ Aquaris E4.5

İlk Ubuntu İşletim Sistemli Akıllı Telefon: BQ Aquaris E4.5

1
0
0
0
0
Dünyanın ilk Ubuntu mobil işletim sistemine sahip cihazı BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition Avrupa'da satışa çıkıyor.
Linux kullanıcıları arasındaki en popüler sistem olan Ubuntu birkaç senerdir mobil işletim sistemi üzerinde çalışıyordu. Bu haber yayılır yayılmaz uzun süredir merakla beklenen Ubuntu OS yüklü akıllı telefonların nasıl olacağı konusunda nihayet sona gelinmiş.

Yapılan açıklamayla telefonun çıkışı kesinleşirken geçen sene ortak çalışma duyurusu yapılan BQ firması tarafından satışa çıkartılacağı belirtiliyor. BQ Aquaris E4.5 Ubuntu Edition adını taşıyacak olan cihaz Ubuntu OS yüklü piyasaya çıkan ilk akıllı telefon olarak meraklılarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

Kesin bir tarih verilmese de kısa süre içinde çıkması beklenen Aquaris E4.5 teknik özellikler bakımından giriş-orta seviyesi arasında konumlandırılabilir özelliklere sahip.Model adını veren 4.5 inç büyüklüğünde ekranla piyasaya çıkacak olan cihaza 1.3GHz hızındaki dört çekirdekli MediaTek işlemci güç verecek. Bunun yanı sıra 1GB RAM ve 8GB depolama kapasitesiyle beraber çift simkart desteği de sunacak olan telefonda micro sd kart girişi de buluyor.

İlk olarak Ubuntu kullananlar ve mobil geliştiriciler tarafından satın alınması beklenen cihaz $195 yani yaklaşık 480TL civarında bir fiyat etiketine sahip olacak. İlk satışı Avrupa'da başlayacak Aquaris, daha sonra Amerika'da da satışa başlayacak. Avrupa'daki satış planları içinde Türkiye'nin olup olmadığı bilinmiyor. (Pek de olacağını sanmıyorum)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0