• Anasayfa
  • Mobil
  • İngiliz Prof. Paul Gringras: Telefonlarda Mutlaka Uyku Modu Olmalı

İngiliz Prof. Paul Gringras: Telefonlarda Mutlaka Uyku Modu Olmalı

1
0
0
0
0
Telefonların ve bazı elektronik cihazların yaydığı ışığı inceleyen İngiliz Prof. Paul Gringras, akıllı telefonlar dışında tabletler ve elektronik kitaplarda mutlaka ‘uyku modu’nun olması gerektiğini belirtti.
Telefonlarda uçak modu, genel, sessiz mod gibi birçok mod bulunuyor fakat bilgisayarlarda olduğu gibi uyku modu bulunmuyor. İngiliz Prof. Paul Gringras, akıllı telefonlarda ve bazı elektronik cihazlarda mutlaka ‘uyku modu’nun bulunması gerektiğini söyledi. Fakat bu mod, normal bilgisayarlardan biraz daha farklı işleyecek.

Şöyle ki, akşam hava karardığı sırada vücut uyumaya yardımcı olması sebebiyle melatonin hormonu salgılamaya başlıyor. Fakat ışığın -özellikle mavi ve yeşil- dalga boyları bu hormonu bastırarak uyumanın biraz daha zorlaşmasını sağlıyor. 

Üretici firmaların çıkardıkları her modelde daha mavi ve parlak renkler kullandıklarını belirten Gringras, bu konuda daha duyarlı olmaları gerektiğini belirtti.Artık modanın daha büyük, daha parlak ve kontrastı daha fazla olan cihazlar üretmek olduğunu belirten Prof. Gringras, bu özelliklerin gündüz için harika olduğunu fakat gece oldu mu olayların tamamen değiştiğini söylüyor. Bununla ilgili ciddi araştırmaların yapıldığını ve bu cihazların uykuya dalmanızı en az 1 saat geciktirdiğini söyleyen Gringras, üretici firmalar bu konuda duyarlı davranmayacaksa sorumluluğun tamamen kullanıcılarda olduğunu, eğer kendi sağlıklarını düşünüyorlarsa cihazların geceleri kısa süreli kullanılması gerektiğini belirtti.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0