• Anasayfa
  • Mobil
  • 4.5G'ye Geçerken Bankacılık İşlemleriniz Durabilir!

İnternet Bankacılığı Kullananlar Dikkat: 4.5G'ye Geçerken Bankacılık İşlemleriniz Durabilir!

0
0
0
0
0
4.5G'ye geçiş sırasında internet bankacılığı hizmetlerinizin aksayabileceğini biliyor musunuz? Yeni teknolojiye geçerken sorun yaşamamak için yapılması gerekenlere birlikte göz atalım..
Türkiye’nin 4.5G’ye “merhaba” demesine sayılı günler kaldı. 1 Nisan 2016 günü tüm operatörler 4.5G yüksek hızlı mobil internet hizmeti vermeye başlayacak. Birçok kişinin merakla beklediği 4.5G’ye geçiş sırasında yaşanabilecek bazı aksaklıklar da söz konusu. Bunların en önemlisi ise internet bankacılığı ile ilgili.

 4.5G'ye Geçiş Sırasında Mobil Bankacılık Nasıl Etkilenecek?

4.5G için uyumlu SIM kartların kullanıması gerekiyor. Bu nedenle, yeni nesil hücresel ağa geçmek isteyen ancak uyumlu SIM karta sahip olmayan kullanıcılar kartlarını değiştirecek. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık ile ilgili sorun da bu noktada ortaya çıkıyor. Elektronik işlemler çin gerekli olan ve SMS ile kullanıcılara gönderilen tek kullanımlık şifreler yasa gereği yeni SIM kartlara gönderilemiyor. Bu detayı unutanlar, 4.5G hızında internete sahip olsalar da internet bankacılığı işlemlerini gerçekleştiremeyebilir.

 4.5G'ye Nasıl Sorunsuz Geçebilirim?

4.5G’ye geçiş sırasında mobil bankacılık ile ilgili sorun yaşamamak için yapılması gereken ise, banka tarafından SMS blokesinin kaldırılması sağlamak. Yani, 4.5G’ye geçiş için SIM kart değiştirecekseniz, mobil bankacılık işlemleriniz için gerekli şifrelerin size ulaşması için bankanızdan SMS blokesini kaldırmanız şart. Bu işlem için her banka kendi belirlediği kanaldan başvuru kabul ediyor. Birçok banka internet şubesi, telefon ve ATM’den bu işlemin yapılmasına olanak sağlıyor.

 Bankalar Bilgilendirme Yayınlamaya Başladı

Konu ile ilgili YapıKredi Bankası’nın resmi internet sitesinde yayınladığı bilgilendirmeye göz atabilirsiniz. Benzer bir bilgiyi FinansBank’ın yayınladığı buradaki duyuruda bulabilirsiniz. Konu ile ilgili kesin bilgi almak için bankanıza başvurmanızı öneririz.

 Cihazım 4.5G Uyumlu Mu?

4.5G ile ilgili merak edilen 10 sorunun yanıtını buradaki haberimizden, 4.5G destekleyen tüm akıllı telefonların listesini buradaki haberimizden bulabilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0