iOS 10 Tanıtıldı! İşte Yeni Versiyonun Tüm Özellikleri ve Yayınlanma Tarihi!

1
0
0
0
0
iOS 10 ile ilgili tüm detayları haberimizde görebilirsiniz.
Apple'ın WWDC 2016 etkinliğinde en merak edilen yeniliklerden biri olan iOS 10, sonunda tanıtıldı. Tüm detaylarını 11 maddeye ayıran Apple, çok daha gelişmiş, diğer Apple ürünleriyle çok rahat senkronize olabilen bir sürüm ile karşımıza geliyor.

Ufak tefek dokunuşların yanı sıra büyük yenilikler de getiren Apple


 

 1) Kullanıcı Deneyimi


iOS 10 ile beraber gelen kullanıcı deneyimi noktasındaki yeniliklerden biri iPhone'ların kilit ekranını yenilemek oldu. Telefonu koyduğunuz yerden alınca otomatik olarak ekranı açan iOS 10, aynı zamanda bildirimler üzerinden 3D Touch sayesinde kontrol etmenize ve kullanmanıza olanak tanıyor. Örneğin bir gelen mesajınızı direkt olarak kilit ekranı üzerinden açabiliyorsunuz. Aynı zamanda gelen bildirimlerinizin tamamını silmenize de olanak tanıyan yeni kilit ekranındamn aynı zamanda alttan çıkan özel ekranı kilit ekranına da gelerek müzik kontrolü sağlayabiliyorsunuz.Bunların yanı sıra kilit ekranında widget desteği de veren iOS 10, hava durumu, müzik vb birçok uygulamanın widgetlarını kilit ekranına taşıyabiliyor ve kilidi açmadan kullanabilirsiniz. En önemlisi ise ESPN gibi canlı yayın servislerinde takip ettiğinizin takımın skoru yanı sıra canlı yayına da kilit ekranı üzerinden göz atabilirsiniz.


 

 2) Siri


Siri'ye gelen en büyük yenilik ise Siri'nin geliştiricilere açılması oldu. Böylece birçok oyun ve uygulama direkt siri üzerinden çalışma fırsatı yakalayacak.Yeni olarak mesajlaşma uygulamalarına da destek verecek olan Siri, WeChat ve benzeri mesajlaşma uygulamarını siri üzerinden kullanabilme desteği sağlayacak. Spor ve fotoğraf arama özelliklerinin de Siri'ye eklendiğini belirtelim.
 

 3) QuickType


Apple'ın iOS 10 versiyonuna getirdiği 3. özellik ise QuickType oldu. Örneğin size "Neredesin?" diye bir soru geldiğinde klavyeden size direkt olarak konum paylaşma önerisi gelecek. Bunun yanı sıra arkadaşınız ile ilgili bir program yaptığınızda aynı zamanda bunu takviminize not edebileceksiniz. Çoklu dil desteği de gelecek olan yeni klavyede kolaylıkla diğer dilleri de yazabileceksiniz.


 

 4) Fotoğraflar


iOS 10'da geliştirilecek olan yeni fotoğraflar uygulaması, harita üzerinden size çekildiğiniz yerleri de gösterebilecek. Harita üzerinden hangi fotoğrafı hangi yerde çekildiğinizi rahatlıkla görebileceksiniz.

Geliştirilen tanıma sistemi sayesinde fotoğraflarınızdaki kayıtlı arkadaşlarınızdan hangisi olduğu, çekildiğiniz mekanın neresi olduğu gibi detayları farkederek gruplandırma yapabilecek, aynı zamanda bunları kolay bulmanızı sağlayacak. Örneğin Ahmet adındaki bir arkadaşınız ile Galata Kulesi'nde çekildiğiniz fotoğrafı Ahmet'in yüzünü ve Galata Kulesi'ni tanıyarak size kolaylıkla sunabilecek.Anılar şeklinde gelen özelliği sayesinde de yaptığınız etkinlikleri gösterebilecek olan Fotoğraflar, örneğin mezuniyetinizde çekildiğiniz fotoğrafları tek bir yerde toplayabilecek. Aynı zamanda örneğin Berlin'e birkaç günlük sehayatinizi de tarih ve yer olarak ayırabilecek olan Fotoğraflar uygulaması bunşaro size bir slayt gibi sunabilecek.
 

 5) Haritalar


Apple'ın Haritalar uygulamasına gelen en büyük yenilik yepyeni görünümü oluyor. Kullanıcı deneyimini komple değiştiren Haritalar, Aramalarda filtreleme ve çevredeki restoranları hatta deniz ürünleri restoranlarını filtreleyerek arayabilirsiniz. Google Haritalar gibi anlık olarak size navigasyon desteği de veren Haritalar, CarPlay ile ortaklaşa çalışabilecek. Destekleyen restoran ve diğer mekanlardan direkt olarak Haritalar üzerinden rezarvasyon verebilir, Uber gibi uygulamalar üzerinden taksi çağırabilirsiniz. Hatta bunların hepsini aynı anda yapabileceksiniz. Yani, diyelim Ahmet Usta'nın Yeri diye bir yerde yemek istiyorsunuz. Bunun için Haritalar üzerinden rezarvasyon yapabilir, Uber üzerinden gitmek için taksi çağırabilir, ve hatta Apple Pay ile ödemeyi de yaparak keyfinize bakabileceksiniz.Bunun yanı sıra Haritalar'ı da geliştiricilere açan Apple, böyleylikle ilerleyen zamanda çok daha gelişmiş bir haritalar hizmeti sunabilecek.
 

 6) Apple Music


Oldukça karışık ve kullanıcılar tarafından fazlasıyla eliştirilen Apple Music artık yepyeni arayüzü ile karşımıza çıkıyor. Daha sade ve daha kullanışlı bir halde olan Apple Music, daha sade ve daha kolay erişilebilir bir deneyim vaad ediyor. Yeni olarak aynı zamanda şarkı sözleri desteği de verecek olan Apple Music, dinlediğiniz şarkının sözlerinde de direkt şarkıyı dinlerken bakabilmenize olanak tanıyacak.Size Özel kısmı ile sizin tarzınıza ve sevdiğiniz müziklerine göre öneriler sunabilecek olan Apple Music, Radyo kısmından da Hitlere, Tarzlara göre istasyonlar sunacak olan Apple Music, Spotify'ın benzer özelliğini de kazanmış olacak.


 

 7) Haberler
Haberler uygulamasını da baştan aşağıya yenileyen Apple, artık daha sade bşr arayüze sahip olacak. Kaynakları takip etme ve dergileri görebilme gibi detaylara sahip olacak olan Haberler uygulaması, flaş haberler için de bildirim sunabilecek. Yani, daha sade, daha kullanışlı bir uygulama bizleri karşılayacak.
 

 8) HomeKit
2 sene önce tanıtılan ve ioT için önemli bir adım olan HomeKit, geliştirilerek kamera, akıllı kapı kilitleri gibi birçok ioT araçlara da destek verecek. KB Home, Lennar gibi bazı markalar ile anlaşma yaparak direkt olarak destek veren Apple, HomeKit'in adını da yenileyerek Home olarak belirledi.

Home üzerinden destekleyen bir akıllı ev sisteminiz varsa ışıkları açma, kapıyı kitleme, termostatın ısısını ayarlama gibi özelliklere sahip olacak. "İyi Geceler" ve "Günaydın" modları oalcak olan Home'da, Siri'ye iyi geceler dediğinizde tüm ışıklar kapanıp, ısı geceye göre ayarlanacak, günaydın dediğinizde ise akıllı perdeniz açılacak.Örneğin aracınız ile garajdan çıktıktan sonra "Acaba ocak açık kaldı mı?" "Odamın ışığını kapattım mı?" gibi düşüncelere gerek kalmadan otomatik olarak Home bu işleri üstlenecek. Tabii, bu durum için gelişmiş bir akıllı ev sisteminiz olmalı.
 

 9) Arama


Yenilenen ses sistemi ile de size gelen sesli mesajları yazılı bir şekilde gösterebilen Arama özelliği, WhatsApp, Messenger ve birçok VoIP aramalarına destek verecek. Gelen bu aramalar klasik bir arama ekranı ile gösterilecekken, Kişiler listenizden istediğiniz uygulama üzerinden arama imkanı sunacak. 

Bunların yanı sıra spam ve sahte aramalara karşı uyarı da verebileceğini belirtelim.
 

 10) Mesajlar
Mesajlar uygulamasına da birkaç düzenleme getiren Apple, link ve video paylaşımı, hatta videonun mesajlar uygulaması üzerinden izlenebilmesi gibi detaylar kazanıyor. Fotoğraf paylaşırken direkt olarak kamerayı aktif edip direkt uygulama üzerinden atabilmenize olanak tanıyor. (Facebook Messenger'da olan)

3 kat daha büyük emoji desteği sunan mesajlarda yollayacağınız emojiler daha büyük görünecek. Aynı zamanda yazarken emoji tahmini de yapacak olan Mesajlar uygulamasında yazdığınız kelimeleri de otomatik olarak emojiler ile değiştirebileceksiniz.Baloncuklarında duygulara göre davranabilecek olan Mesajlar'da "Tebrikler" derken baloncuk büyüyecek, "Üzgünüm" dediğinizde ise daha küçük gidecek. Ayrıca gizli mesajlaşma özelliği de bulunacak olan Mesajlarda bu mesajlar buzlu bir şekilde gidecek. Karşınızdaki kişi de kaydırma hareketi ile buzlanmayı kaldırıp mesajı görebilecek.Efektler de eklenen yeniliklerden biri. Bu efekler ile duygularınızı rahatlıkla göstebileceksiniz. Aynı zamanda stiker desteği ile farklı bir ifade şekliniz de mümkün olacak.. Digital Touch adı verilen bu özelliği ile farklılık yaratacak gibi görünüyor.Fotoğraf, müzik, link, video gibi herşeyi paylaşabileceğiniz Mesajlarda aynı zamanda videolar dışında müzikleri de direkt uygulama üzerinden dinleyebileceksiniz. Aynı zamanda Mesajlar da geliştiricilere açıldığını da belirtelim.


 

 11) Güvenlik
Tüm bu yeniliklerini güvenlik ile birleştiren Apple, son dönemlerin popüler End-to-End güvenlik sistemi ile varsayılan olarak koruyacak. Böylelikle Apple'a göre oldukça güvenli bir iPhone'a sahip olacaksınız.
 

 Geliştirici Sürümü Yayınlandı!
iOS 10'un tüm bu özelliklerini barındıran geliştirici önizleme sürümü ise şu andan itibaren yayında. Eğer bir geliştirici hesabınız varsa bugünden itibaren iPhone, iPad ve iPod cihazlarınızda kullanabilirsiniz.

Temmuz ayında ise beta kullanıcı deneyimine açılacak olan iOS 10, sonbaharda ise genel olarak yayınlanacak. Fakat net bir tarih verilmiyor.


 

 iOS 10 Hangi Cihazlar Tarafından Desteklenecek?


İşte merak edilen sorunun cevabı;


 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0