• Anasayfa
  • Mobil
  • Apple'ın Android'den Aşırdığı 10 Yeni iOS 10 Özelliği!

Apple'ın Android'den Aşırdığı 10 Yeni iOS 10 Özelliği!

0
0
0
0
0
Apple'ın mobil işletim sistemi iOS 10 birçok yeni özellik ile tanıtıldı. Bu özelliklerden bazılarının Android'de uzun zamandır var olması tartışmaları da beraberinde getirdi.

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 10 nihayet tanıtıldı. Birçok yeni özellik ile gelen yeni sürümün bazı özellikleri tartışmaları da beraberinde getirdi. Android kullanıcıları iOS 10’a gelen yeniliklerin çoğunun Android’de uzun süredir var olduğunu ve Apple’ın bu özellikleri Android’den aşırdığını iddia etti.

iOS - Android atışması öyle kolay kolay bitecek gibi durmuyor. Yıllardır devam eden tartışmada bir dönem iOS cephesinden “taklitçilik” suçlamaları yükseliyordu. Görünen o ki, şimdi sıra Android tarafında. Bana kalırsa günümüzde mobil işletim sistemleri ve uygulamaların birbirinden beslenmemesi mümkün değil. Daha iyisine ulaşmak için bu şart. Yani, bu tartışmalar sadece markaların fanlarını mutlu etmekten öteye gitmiyor ama yine de keyifli... İşte iOS 10’un Android’den aldığı iddia edilen 10 yeni özellik

 Yeni Kilit Ekranı Görünümü

iOS 10'un yenilenmiş kilit ekranı kart tabanlı tasarımıyla Android görünümünü andırıyor.Android N kilit ekranını aşağıda görebilirsiniz...

 Tüm Bildirimleri Temizleme

iOS 10 öncesine kadar iPhone'da tüm bildirimleri tek tek silmeniz gerekiyordu... iOS 10 ile birlikte artık bildirimler toptan kaldırılabilecek. Bu özellik de Android'de uzun zamandır var olan yeniliklerden birisi.

 Bildirimlere Bakmak için Telefonu Yerinden Kaldırmak

Masada duran telefonu açmak istemiyorsunuz, tek derdiniz yeni bir bildirim var mı diye bakmak... Telefonu yavaşça bulunduğu yerden kaldırdığınızda ekran ışıkları hafiften yanarak size bildirim ekranını gösteriyor. Eğer matah bir şey yoksa cihazı yerine bırakıyorsunuz ve uyumaya devam ediyor. Android'e Lollipop sürümünde gelen Ambient Display özelliği iOS 10 ile birlikte iPhone'lara da geliyor.
 

 Daha Özgür Siri

iOS'un sesli kişisel asistanı Siri'nin geliştirmeleri bir hayli iyi görünüyor. En sevindirici haberlerden biri ise Siri'nin 3. parti uygulama geliştiricilere açılması oldu. Yani, Siri artık başka uygulamalarda da kullanılabilecek. Bu özellik Google'ın sesli asistanı için geçtiğimiz yılın Nisan ayında sunulmuştu.

 Fotoğraflarda Yüz Tanımlama

iOS'un Fotoğraflar uygulamasında artık kişiler yüzlerine göre tanımlanabilecek. Android'de Google Photos uygulaması sayesinde bu özellik bir süredir kullanılabiliyordu. Apple her ne kadar masaüstü işletim sistemi macOS'ta "yüz tanımlama" özelliğine Android'den önce yer vermiş olsa da, iOS'a bu özelliği Android'den sonra getiriyor.

 Daha Açık Haritalar

Tıpkı Siri'de olduğu gibi Haritalar uygulamasında da artık 3. parti geliştiriciler söz sahibi olacak. Bu sayede OpenTable, Uber vb. genişlemeler eklenerek haritaların istenilen amaca uygun daha gelişmiş özellikler sunması sağlanabilecek. Tekrarlamama gerek var mı bilmiyorum ama bu da Google'ın ve dolayısıyla Android'in haritalar uygulamasında uzun süredir bulunan özelliklerden birisi.

 Yerleşik Uygulamaların Silinebilmesi

iOS 10 ile birlikte Apple'ın sunduğu yerleşik uygulamalar artık silinebiliyor. Bu yeni gelişme ile ilgili detayları buradaki haberimizde okuyabilirsiniz. Android'de yerleşik uygulamalar hep silinebiliyordu.

 Gelişmiş Notlar Uygulaması

Android'in Notlar uygulamasında bulunan paylaşma ve listeleme gibi özellikler iOS 10'un Notlar uygulamasında da yer alacak.

 Safari'de Bölünmüş Ekran

Aynı anda birden fazla Safari sekmesini yan yana açmaya yarayan bu özellik sadece iPad için sunuldu. Android'de ise Chrome tarayıcının çoklu pencere özelliği bir süredir kullanımda.

 Daha Akıllı Telefon Uygulaması

iOS'un uzun yıllardır değişmeyen yerleşik Telefon uygulaması iOS 10 ile birlikte yenilendi ve Sesli Mail Okuma özelliğine kavuştu. Google'ın yerleşik Telefon uygulaması ise Google Voice kullanarak bu işlemi zaten yapabiliyordu.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0