iOS 8 Beta 2 İle Gelen Yenilikler

0
0
0
0
0
Apple’ın Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen WWDC 2014 etkinliğinde duyurduğu ve geliştirici versiyonunu kullanıma sunduğu iOS 8’in ikinci beta versiyonu da yine geliştiriciler için indirilebilir duruma geldi. (Güncelledik de biliyoruz)

Apple’ın Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen WWDC 2014 etkinliğinde duyurduğu ve geliştirici versiyonunu kullanıma sunduğu iOS 8’in ikinci beta versiyonu da yine geliştiriciler için indirilebilir duruma geldi. (Güncelledik de biliyoruz)

Peki, hata dolu olması çok normal karşılanması gereken, amacı zaten hataların bulunup tespit edilmesi için bir konsensüs oluşturulmasına ön ayak olmak olan bu geliştirici sürümün ikinci beta versiyonunda neler düzeltildi?

Öncelikle hata bildirim sistemi (bug reporter) düzeltildi ki bu da iOS 8 developer versiyonunun amacına hizmet etmesini sağlıyor. (Hata sisteminin ilk versiyonda hatalı olması; bugception)

Elbette iOS 8 beta 2, kullanıcı arayüzü ile ilgili çeşitli geliştirme ve güncellemeleri de içeriyor. Bu geliştirmeler de yeni sürümün göze daha hoş görünmesini ve daha stabil çalışmasını sağlıyor.
 

 PODCAST uygulaması artık sabit!


iOS 8 beta 2 ile podcast uygulaması dahili bir uygulama olarak hazır yüklü şekilde cihazınıza geliyor ve elbette tüm dahili uygulamalar gibi silinemiyor.

 Safari’ye yeni özellikler!


Safari’nin yeni sürümünde otomatik yönlendirmeli reklamlar kullanıcılara gösterilmiyor. Ayrıca Safari uygulamasına sekmeler arasında rahatça gezmek için bir kıstırma hareketi geliyor.
 

 AppStrore’da Aile Hizmeti!


AppStore’da satın aldığınız uygulamalar artık alfabetik sıraya göre değil, satın alma tarihinize göre sıralanıyor ve uygulamalara yorum yapma imkanı geri gelmiş. (İlk sürümde var olan bir hata nedeniyle yorumlara izin verilmiyordu)

Ayrıca AppStore’da yeni bir özellik olan ve lansmanda tanıtılan aile satın almaları da hizmete girmiş durumda.

 QuickType Klavye Her Yerde!


Apple’ın QuickType klavyesi artık iPad’de de kullanılabiliyor; ancak iPad2’de kullanamayacağınız özelliklerden biri gibi duruyor. (belki sonradan oraya da optimize ederler)
 

 Parlaklık Ayarı Düzeltildi!


Beta 1’de “Duvar Kağıdı ve Parlaklık” sayfasında yer alan parlaklık ayarı hatalıydı. Çalışmayan bu ayar da beta 2 ile düzeltildi.
 

 Mesaj Ayarlarında Değişiklik!


Mesaj yazma ekranında yer alan kamera ve mikrofon ikonlarının rengi maviden griye çevrilmiş. Bunun yanı sıra tüm mesajları okundu olarak işaretleme gibi bir imkanınız da olmuş iOS 8’in yeni sürümünde.
 

 Yeni Ayar!


Mesajlarda “Dinlemek için Yükselt” şeklinde yeni bir ayar bulunuyor.
 

 Gizlilik Ayarları!


Ayarlar menüsünde yer alan “Gizlilik” sekmesinde “Home Data” diye yeni bir menü bulunuyor ki bu menü akıllı evinizi kontrol etmeniz için gerekli ayarları barındırıyor. (Ne de olsa hepimizin evi akıllı değil mi?)

 iCloud Fotoğraflar
 

Fotoğraf yayını ayarlarınızın yerini alan “iCloud Fotoğraflar” tüm fotoğraf arşivinizin iOS ve Mac cihazlarınızda güncel, güvenli ve her an erişilebilir olmasını sağlıyor.

 Bildirimler


Artık istediğiniz uygulamalardan gelen bildirimleri alabilecek, istemediğiniz uygulamaları susturabileceksiniz. iOS 8’in yeni sürümü uygulamaların bildirimlerini tek tek aktif etmenize de izin veriyor.

 Uygulama Pil Kullanımı


iCihazınız artık telefonunuzun sinyal erişimi yokken ne kadar pil tükettiğini de gösteriyor, böylce açık olan uygulamalarınızın ne kadar enerji emdiğine tanıklık edebiliyorsunuz.

iOS 8’in geliştirici versiyonunda ilk göze çarpan ve önemli gibi görünen değişiklikler bunlar olurken sonbaharda tam sürümü piyasaya çıkacak olan işletim sistemine birkaç beta güncellemesi daha gelmesi bekleniyor. (zira kamera hatası gibi hatalar düzeltilmiş değil henüz)

iOS 8'in genel olarak neler getirdiğini ve iOS 7 ile arasında ne gibi farklar olduğunu aşağıdaki videomuzdan izleyebilirsiniz.
 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0