• Anasayfa
  • Mobil
  • iOS 8, Eski Model Cİhazlarda Sorun Yaratıyor mu?

iOS 8, Eski Model Cİhazlarda Sorun Yaratıyor mu?

1
0
0
0
0
Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’in 8’inci versiyonu da nihayet iPhone 6’nın piyasadaki yerini alması ile kullanıcılarla buluştu. Peki, bir süredir beta sürümü ile denenmekte olan iOS 8, desteklediği tüm modellerde sorunsuz çalışıyor mu?
Apple’ın mobil işletim sistemi iOS’in 8’inci versiyonu da nihayet iPhone 6’nın piyasadaki yerini alması ile kullanıcılarla buluştu. Peki, bir süredir beta sürümü ile denenmekte olan iOS 8, desteklediği tüm modellerde sorunsuz çalışıyor mu?

iOS 8, iPhone 4S’ten başlayarak iPhone 5, 5S ve 5C ve son olarak da elbette 2014 model iPhone 6 ve iPhone 6 Plus cihazlarıa kurulabilir durumda; ancak her cihazın donanımı aynı olmadığından bazı uygulamalar ve arayüzdeki çeşitli unsurlar her cihazda aynı şekilde işlemiyor.
 

 iOS 8, iPhone 4's'te Kasıyor mu?


Desteklediği bir diğer eski model cihaz olan iPad 2 ve iPhone 4S, iOS 8 için adeta giriş seviyesi cihazlar olarak kaldığından ve donanım olarak izin vermediğinden bazı hatalarla karşılaşabiliyor. Nitekim işletim sisteminin beta süreci geçtikten sonra bile optimize bir şekilde çalışabilmesi için hala güncellemelere ihtiyacı olması normal.

Ayrıca iPhone 4S ve iPad 2 cihazlarda iOS 8’in handoff, airdrop ve metal grafik özelliklerini ve görsellerini kullanamıyorsunuz.

Kullanıcıların belirttiği bir başka sıkıntı ise iPhone 4S’in 3.5 inçlik ekranında iOS 8 arayüzü ve ikonlarının aslında o kadar da güzel görünmediği. iPad 2’de ise ekrandan dolayı yeni fontun okunması ile ilgili bazı sorunlar yaşanmış. 

Şikayet ve testler dışında da iPhone 4S için bir de aşağıdaki tablo yayınlanmış durumda bu tablo da uygulamaların iOS 7.1.2 ile 8 versiyonları arasındaki açılma sürelerini gösteriyor.
Elbette bu anlatılanlar iPhone 4S ve iPad 2 sahipleri kesinlikle iOS 8’den uzak dursun demek anlamına gelmiyor. (salt bilgi veriyoruz, haberiniz olsun, ortamlarda konuşun diye) Ancak bir süre güncelleme beklemeleri ve aksaklıkları giderilmiş daha optimize bir iOS 8’e güncellemeleri daha faydalı olabilir.
 

 iPhone 5 ve Daha Yeni Modeller


A6 işlemcili iPhone 5 ve 64 bit A7 işlemcili iPhone 5S’te ise iOS 8 daha stabil ve sorunsuz çalışıyor. Nitekim 5S’in zaten sadece 1 yıl önce piyasaya çıkmış olduğu düşünülürse zaten sorunsuz çalışması gerekiyordu.

iPhone 5 ve 5C’de ise göze batmayan ve rahatsız etmeyen gecikmeler yaşanırken bunun sadece yeni bir işletim sistemi olmasından kaynaklandığını da düşünebiliriz. iOS 8 de tüm diğer yazılımlar gibi güncellemeleri ve ince ayarları ile birlikte daha stabil ve sorunsuz bir işletim sistemi haline gelecektir.

 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0