iOS 8'in Batarya Süresi Nasıl Uzatılır?

3
1
0
0
0
Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri uzatma kablolarına, şarj aletlerine, prizlere daha yakın yaşamaya başladık. Oturduğumuz kafelerde priz ve/veya şarj aleti sormaya, günlük gezilerimizi ve işlerimizi bile şarjımıza göre planlamaya başladık.
Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri uzatma kablolarına, şarj aletlerine, prizlere daha yakın yaşamaya başladık. Oturduğumuz kafelerde priz ve/veya şarj aleti sormaya, günlük gezilerimizi ve işlerimizi bile şarjımıza göre planlamaya başladık. Durum böyle olunca da telefonun şarjı bir yerde bizim de şarjımız gibi davranmaya başladı, telefonumuzun şarjı azaldığında ya da bittiğinde biz de hayattan kopmaya ve elektrik aramaya başladık.

Bu kadar duygusal bir giriş yaptıktan sonra kendimi toparlayıp yeniden şahsi üslubumu takınarak sizlere bu yazımda iOS 8’i iCihazlarına yükleyen Apple kullanıcılarının artan batarya yükü ile nasıl başa çıkabileceğini anlatacağım. (iPhone 5S’te, 6’da falan sorun olmuyor da 4S’i zorluyor iOS 8)

Malum batarya teknolojimiz hala mobil telefonların ortaya ilk çıktığı dönemin teknolojisine dayanıyor (Lityum-İyon); ancak yazılım ve donanım unsurları her geçen gün gelişerek daha fazla enerji tüketmeye ihtiyaç duyuyor. Durum böyle olunca da iOS 8 gibi son sürüm işletim sistemleri, bir önceki sürüme ait telefonların bataryalarını zorluyor.

Bu derdin çaresi yok mu doktor bey? Elbette var! (Yazı var, okursan…)

 Bataryanızı Ne Harcıyor?

iOS 8’in son mucizesi diyebileceğimiz hangi işlem ve uygulamanın bataryanızın ne kadar canına okuduğunu gösteren ekran sayesinde güç planı oluşturabilir ve bataryanızı daha verimli kullanabilirsiniz.
Bu menüye erişmek için de Ayarlar menüsünden Genel/Kullanım ve Pil Kullanımı seçeneklerine gitmeniz yetiyor. (burdan istediğinizi kapatıp istediğinizi açık tutmak size kalmış.)

 Çok Animasyon = Çok Enerji

Gözümüze hoş gelen ekran geçişleri, atraksiyonlu tıklama ya da çevirme animasyonları, havalı menü geçişleri… Bunların hepsi güzel, hoş da su yakmıyor elinizdeki cihaz.
Yine Ayarlar menüsünden Genel/Erişilebilirlik menüsüne giderek Hareketi Azalt seçeneğini aktif hale getirdiğinizde bataryanızın verimini artırmış olacaksınız. (ama eskisi kadar havalı menü geçişleriniz olmayacak. Tercih sizin)

 AirDrop ve Bluetooth Kullanıyor musunuz?

Bluetooth ya da AirDrop gibi bağlantıların sürekli açık durumda olmasına ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum. Kullanmadığınız esnada telefonunuzun kilit ekranında açacağınız kontrol menüsü ile bu bağlantıları kapatın ve gereksiz tüketimden kurtulun. (Unutmayın, telefonunuz her türlü bağlantıyı açık ve stabil tutabilmek için enerji tüketir)

 Boş Yere Wi-Fi Arayıp Durmayın

Eve gelir gelmez telefonunuzun evdeki internet ağınıza katılması elbette kolay kolay vaz geçmek istemeyeceğiniz bir özellik; ancak unutmayın, telefonunuz evdeki Wi-Fi şebekesine erişene kadar tüm gününü etrafta kullanılabilir internet bağlantısı aramakla geçiriyor.
Wi-Fi erişiminizin olmadığı zamanlarda Ayarlar menüsünden Wi-Fi seçeneğini deaktif ederek telefonunuzu yorucu bağlantı arama işinden kurtarın. (az rahat etsin cihaz)

 Her Gittiğiniz Yeri Söylemeyin

Muhtemelen sanal sosyallik için kullandığınız uygulamaların hemen hepsi sizin nerede olduğunuzu merak ediyor. Peki buna gerek var mı?
Önemli görebileceğiniz harita uygulamaları dışında sizin yerinizi sürekli tespit etmeye çalışan bu özelliği de Ayarlar/Gizlilik/Konum Servisleri menüsünden seçeceğiniz uygulamaları deaktive ederek kişiselleştirebilir ve hem nerede olduğunuzu sürekli bir yerlere ispiyonlaya uygulamaların arkanızdan ajanlık yapmasını engellemiş, hem de bu uygulamaların GPS konumlandırma işlemi ile bataryanızı emmesini engellemiş olursunuz. (Bilmesin her adımınızı)

 Sizden Habersiz Güncellenmesin

Elbette sık sık kullandığınız uygulamaların sürekli olarak en güncel haline sahip olmak istiyorsunuz; ama telefonunuz bakalım bu güncellemeleri sizin isteğiniz doğrultusunda mı yapıyor?
iOS 8’in Ayarlar menüsünden iTunes & AppStore seçeneğine giderek Otomatik İndirmeler/Güncellemeler seçeneğini deaktif hale getirerek telefonunuzun sürekli güncelleme arama işi ile yorulmasının önüne geçmiş olursunuz.

 Arkaplanlarda Neler Oluyor?

Telefonlarımıza çoklu işlem (Multitasking diyeyim havalı da olsun) özelliği geldiğinde havalara uçtuk, hatta ilk gerçek çoklu işlem özelliğine sahip telefonların bu özelliği tercih sebebi oldu. (kullanan adamlar bilmese de anlamasa da kullanmasa da) Ancak aynı anda birden fazla işlem yürütmek aynı anda iki kat pil harcamak demek. Bir de bu uygulamaların çoklu işlem olarak yürütülebilmesi için arkaplanda çalışmaya devam etmesi durumu var ki bataryanızı yer bitirir.

Siz en iyisi Ayarlar menünüzden Genel sekmesine, ordan da Arkaplanda uygulama Yenile özelliğini kapatın gitsin.

 Otomatik Parlaklık Ayarı

Bu kadar maddeden anlaşılacağı üzre telefonunuzun otomatik olarak yaptığı tüm işlemler bataryanızın biraz daha erimesine neden oluyor. Buna ortamdaki ışık durumuna göre otomatik olarak ekran parlaklığını kısan ya da artıran sistem de dahil.
Işığı algılamak için ekranın ön yüzünde sürekli olarak bir sensör çalıştıran iCihazınız Ayarlar/Ekran ve Parlaklık/Otomatik Parlaklık seçeneğini deaktif ettiğinizde biraz daha rahatlayacaktır.

 Bildirilmeyin

Tüm bildirimleri kapatın demiyorum; ama bildirim sistemini adeta hobi olarak kullanan uygulamalar var. Misal; epostalarınızı düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmiyorsa eposta bildirimlerinizi kapatın gitsin.
Ayarlar menüsünden Bildirimler alt menüsüne gidin ve takip etmek istemediğiniz uygulamaları kapatın.

 Çok Sıkışırsanız İnterneti Komple Kapatın

İnternete çok düşkün değilseniz ya da ihtiyaç duymuyorsanız telefonunuzun internet bağlantısını (3G falan işte) komple kapatın gitsin. 

Tüm bunları yaptıktan sonra son model iCihazınızı bir 3310 gibi kullanıp uzun süre açık konumda tutabilirsiniz; ancak bu şekilde kullanacağınıza gidin bir 3310 bulun; en azından kıvrılmıyor cebinizde. (lafımı koyar yazıyı bitiririm.)
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0