iOS 9'da Beklenen Yeni Özellikler

0
0
0
0
0
Apple, bu yılın sonlarına doğru yeni telefonlarını yayınlamadan önce büyük ihtimalle iOS 9 işletim sistemini yayınlayacak.
Apple, bu yılın sonlarına doğru yeni telefonlarını yayınlamadan önce büyük ihtimalle iOS 9 işletim sistemini yayınlayacak. Apple’ı her zaman bir adım öne taşıyan iOS’un her yeni versiyonu olabildiğince az farklılık içeriyor. iOS 7 ile büyük farklılık yaratan Apple bu düzeni iOS 8 ile devam ettirdi. Şimdi ise iOS 9, Apple kullanıcıları tarafından heyecanla bekleniyor.

Peki Apple, iOS 9’da ne gibi değişiklikler yapacak? Şimdi Apple kullanıcıları tarafından en çok istenen bazı yeni özellikleri sıralayacağız.
 

 Ana Ekran:


Android işletim sistemi kendine ait bir hayran kitlesine sahip ve Google bu hayran kitlesini memnun etmek için geçen yıl Apple ile olan arasındaki farkı kapatmak için çok çalıştı. Bu çalışmaların gerçektende başarılı sonuç verdiği bir nokta var, o da ana ekran menüsü. iPhone’a göre biraz daha karmaşık olan bu ana ekranın daha kullanışlı olduğu kesin. Bu nedenle Apple iOS 9’da bir yenilik yapacaksa kesinlikle ana ekranı değiştirerek başlamalı.
 

 Temalar:


iOS’un herkes tarafından dile getirilen bir diğer sorunu ise çok fazla kişiselleştirilebilir olmaması. Apple, iOS ile birlikte kullanıcıları temalar konusunda olabildiğince kısıtlı tutuyor. iOS 9 ile birlikte değişmesi beklenen temanın biraz daha kişileştirilebilir olması çoğu kullanıcıyı memnun edebilir. Bir taraf böyle düşünüyorken, diğer taraf ise eğer Apple'ın iPhone’u kişileştirilebilir hale getirirse tüm özelliğini kaybederek, Android’den farksız hale geleceğini düşünüyor.
 

 Duvar Kağıdı Zamanlayıcı:


Bu özellik çoğu Apple kullanıcısı tarafından MacBook’lar ve iMac’ler üzerinden yıllarca kullanılmakta. Bu özelliği mobile getirerek farklılık yaratma şansı tamamen Apple’ın elinde. Gelen istekler içinde bulunan bu özellik sayesinde, iOS 9 ile birlikte çoğu iPhone kullanıcısı güne farklı bir duvar kağıdı ile uyanmak isiyor.
 

 Gece Modu: 


Eğer akıllı telefonu hayatımızın her noktasında kullanıyorsak, haliyle farklı ışık şartlarının olduğu ortamlarda da kullanıyoruz demektir. Telefonun belirli saatler de kendini gece moduna alıp, parlaklığı olabildiğince azaltması ne kadar zor olabilir? Hali hazırda bulunan otomatik parlaklık özelliği çok fazla şarj yediği için çoğu kullanıcı tarafından aktif edilmemektedir. Bu nedenle Apple’ın iOS 9 için gece modu yapması beklenen özellikler arasında.
 

 Misafir Modu:


Bu özellik şu anda Android Lollipop ile birlikte yayınlandı ve Apple iOS 9 için kesinlikle bu özelliği göz önünde bulundurması gerekli. Misafir modu olması bir çok kurnaz arkadaşımızdan korunmamız için kesinlikle gerekli olan bir özellik. ( ailelerden bahsetmiyorum bile ) Eğer bir arkadaşımız telefonu isterse bizde rahatlıkla misafir moduna alıp eline verebiliriz.
 

 iTunes Geliştirmesi:

iTunes son zamanlarda çok fazla eleştirilmeye başladı. Binlerce iPhone kullanıcısı tarafından neredeyse hiç kullanılmayan bir uygulama olma özelliğine sahip, iOS ile birlikte gelen ana ekranda boş yer kaplayan uygulamalar listemizde baş sırada yer almakta. Özellikle Spotify’ın yaygınlaşması tarafıdan tamamen pabucu dama atılan bu uygulama, iOS 9 ile birlikte kesinlikle belirli bir geliştirme içermeli.
 

 Ses var görüntü yok:


Bu özelliği bu zamana kadar çok fazla platformda göremedik. Oldukça kullanışlı ve gerekli olan bu özellik videolardaki sesi, görüntüyü izlemeden bize aktaran bir özellik. Böylece şarjımız çok gitmeden müzik kliplerini açarak sanki bir mp3 dosyasını açarmış gibi arkaplanda çalabiliyoruz. Eğer Apple böyle bir özellikle gelirse gerçektende fark yaratmış olur.
 

 Gelişmiş Siri:

Siri şimdiden iOS 9 için umut veriyor. iOS 8’in beta sürümleriyle birlikte oldukça güncelleme alan Siri iOS 9 ile birlikte çok daha kullanışlı olması beklenen özellikler arasında. Siri’nin önceki işletim sistemlerine göre daha esnek ve anlaşılabilir olması çoğu Apple kullanıcısı tarafından bekleniyor.


Kaynak: ValueWalk
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0