iOS 9'da Herkesin Bilmediği 12 Gizli Özelllik

1
1
0
0
0
iOS 9’un hala gizli kalmış tam 12 özelliğini sizler için yazdık.
iOS 9’un gelmesiyle beraber sayfamızda neredeyse tüm özelliklerini yazdık ama hala şuralarda bir yerlerde gizlenmiş 12 özellik olduğunu duyduk. iOS 9 neredeyse tüm Apple kullanıcıları için merakla beklenen bir işletim sistemiydi. Yeni özellikleriyle tüm Apple kullanıcılarının beğenisini kazanan iOS 9 kullanıcılarının hala bilmedikleri birçok özellikler var. Her güncellemeyle beraber işletim sistemini daha da yenileyen Apple, bakalım bu güncellemede bizlere ne gibi küçük süprizler yapmış? Daha fazla işi uzatmadan hemen iOS 9’un gizli 12 özelliğinden bahsetmek istiyorum.
 

 Birden fazla fotoğrafı seçme


iOS 9’un gizli gibi görünen fakat fotoğraf seçmeyi oldukça kolaylaştıran özelliği, fotoğrafın birinin üzerine basılı tutup parmağımızı sürüklediğimizde, süreklediğimiz yerdeki fotoğrafları da seçebiliyor olması. Ayrıca Fotoğraflar bölümüne Tümünü Seç özelliği de eklenmiş.
 

 Bildirim düzenleme


iOS 9’un bildirim düzenleme özelliği ile bildirimleri gruplandırarak, uygulamaya göre ya da manuel olarak ayarlayabiliyorsunuz. (iOS 9 ile buraya müdahale edebiliyor olmamız iyi olmuş.) Zamana göre ayarlama seçeneği sunan iOS 9, her zaman en güncel bildirimi en üstte çıkmasını sağlıyor.
 

 Wi-Fi Assist


Wi-Fi Assist sayesinde eğer Wi-Fi bağlantınız güçlü değilse sizi otomatik olarak hücresel veriye aktarıyor. (Bu sayede internet paketiniz çok daha hızlı bitiyor :) ) Türkiye’de pek kullanılmayacak bir özellik gibi görünse de internet paketi yenilenmiş olan gençlerimizin bu özelliği aktif edeceğini düşünüyorum.
 

 Daha zeki takvim


iOS 9’da daha akıllı bir takvim bizleri karşılıyor. Takvim uygulaması artık e postanızdaki gelen kutusundan etkinlik davetlerini, ucuş bilgilerini ve restaurant rezervasyonlarının saatlerini otomatik olarak kaydedebiliyor ve trafik durumunu size bildirim olarak atabiliyor.
 

 Uçuş ön izlemesi


iOS 9, her uçuş numarası algıladığında size uçuş bilgilerinin ön izlemesini gösteriyor. Ülkemizde genelde seyahat yapacak kullanıcılar için yararlı olacak olan özellikte, ön izlemeye girmek için Notlar, Safari ya da Mail’deki linklenmiş uçuş numarasını seçmeniz yeterli oluyor.
 

 Notları düzenlemek


iOS 9 ile notları düzenlemek artık mümkün. Yeni Notlar uygulaması, uygulama içinde klasör oluşturma, yeni çizim araçları, fotoğraflar ile oldukça ilgi gördü. Ayrıca notlarınızı e postada da depolayabiliyor.
 

 Siriyle kanka olmak


Siri, iOS 9 sayesinde sesinizi tanıyabiliyor. Siri’ye sesinizi tanıttıktan sonra “Hey Siri,” diye seslendiğinizde sadece sizin sesizinizle komut dinleyecektir. (Bu en havalılarından biri olsa gerek.)
 

 Sesli mesaj gönderme


iOS 9 ile artık sesli mesajları göndermek ve paylaşmak mümkün. Sesli mesajlarınızı mail, iMessage ya da iOS share Sheet kullanan diğer uygulamalarda paylaşabiliyoruz. (Bu özellik iyi olmuş.)
 

 CarPlay özelliğinde geliştirmeler


Apple’ın araba için sunduğu sistem CarPlay’e yeni geliştirmeler geldi. Ana ayarlar uyulamasında CarPlay’e ayırılmış bölüm sayesinde wireless desteğine gerek kalmıyor. CarPlay uygulamalarını artık otomobiller de desteklediği için cihazınıza gönderilen kısa mesajları dinlememize olanak sağlayacak.
 

 Müzik uygulaması kısayolu


iOS 9 ile telefona kulaklığımızı taktığımızda otomatik olarak kilit ekranındayken sol alt köşeye müzik uygulamasının kısayolu gelecek ve hızlıca müziklere erişebileceksiniz. (Müzik dinlemeyi seven kullanıcılar için kullanışlı olmuş bence.)
 

 FaceTime “Mesaj bırakın” özelliği


FaceTime iOS 9 ile cevapsız olan FaceTime çağrıları için “Mesaj bırakın” seçeneği sunuyor. Ayrıca FaceTime arama ekranı biraz daha normal arama ekranına benzemiş. Mesaj Bırakın özelliği sayesinde meşgul olduğunuz anda karşı tarafı bilgilendirebileceksiniz.
 

 Uygulamalar arası geçiş


iOS 9 ile artık uygulamalar arası geçiş yapabilmek mümkün. Oldukça işe yarayacak olan bu özellik, son kullandığnız uygulamaya geçiş imkanı sunuyor. Ayrıca iOS’un dahili uygulamalarını kullandığınız anda farklı bir uygulamaya geçiş yapmak istiyorsanız, iOS 9 sol üst köşede kullandığınız uygulamaya geri dönmeniz için hızlı ve pratik bir kısayol sunuyor.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0