iOS 9'dan iOS 8'e Dönüş Rehberi

4
1
0
0
0
Apple'ın şu anda beta aşamasında olan yeni mobil işletim sistemi iOS 9'da birçok hata ve eksik bulunuyor. Peki ya bu beta sürümünden iOS 8'e nasıl geri dönebilirsiniz? Buyrun anlatalım;
Apple'ın mobil işletim sistemi olan iOS'in son sürümü iOS 9 şu anda beta aşamasında. Haliyle birçok eksik ve hatalı yönleri de bulunuyor. Ancak bir heves ile bu beta sürümünü yükleyen kullanıcılar arasında pişman olanlar da var. Haliyle iOS 8'e geri dönmenin yollarını arıyorlar. Son dönemlerde de bizlere gelen en yoğun soru bu olduğu için bizler de sizler için iOS 9'dan iOS 8'e dönüş, yani downgrade rehberi hazırlıyoruz.

Aşağıda adım adım anlatmaya çalışacağım maddeleri dikkatlice okuyun, sonra işleme başlayın. Bu detay önemli, yoksa sıkıntı da çıkabilir, sorun olmasın.


 

 Adım 1) Gereken Programlar ve Araçlar


Bilgisayarınızda bulunan iTunes'un en güncel sürümde olmasına dikkat edin. Bu en önemli detay olarak dikkat çekecektir. Eğer yoksa da haliyle yüklemeniz gerekecek. 

Tüm işlemleri iTunes üzerinden yapacağımız için bu en önemli programımız olacak.Tabiki internet bağlantısı da favori gereksinimimiz. Yoksa downgrade işlemini yapamayız. Bunun yanı sıra telefonunuz ile uyumlu ve mümkünse orjinal bir usb kablonuz olması gerekiyor. Çünkü telefonunuzu pc'ye bağlayarak aşağıdaki işlemleri gerçekleştireceğiz.


 

 Adım 2) Yedekleme


Eğer telefonunuzda ya da tabletinizde sizin için önemli veriler vs varsa yedekleme yapmanız şart. Çünkü bu iOS 8.4'e dönme işleminde tüm verileriniz sıfırlanacağı için telefonda ne var ne yok silinmiş olacak. Bu sebeple yedeklemelerinizi yapın. Hatta önemli olsun olmasın yedekleme yapmak her zaman iyidir. Sadece biraz zaman kaybettirecek o kadar. (iTunes ile yapmanızı tavsiye ediyorum)

Bu yedeklemeyi ister iCloud üzerinden yapın, isterseniz iTunes üzerinden, farketmeyecek. Nasıl işinize gelecekse.

Şimdi de asıl mevzumuza giriş yapalım.


 

 Adım 3) iOS 9'dan iOS 8.4'e Dönüş


İlk yapmanız gereken telefonunuzda "Find My Phone" yani "Telefonumu Bul" özelliğini kapatmak olmalı. Bu işlemi yaptıktan sonra iTunes programını bilgisayarınızda açmanız gerekecek. Sonrasında da telefonunuzu iTunes'a bağlayın.

Bağlantı tamamlandığında ise güç ve ana ekran tuşuna biraz sağlam bir şekilde yaklaşık 10sn basılı tutun. Apple logosunu gördüğünüzde ise güç tuşunu bırakarak ana ekran tuşuna basılı tutmaya devam edin. Birkaç saniye sonra iTunes'tan bir uyarı gelecek. Bu hata da cihazınızda bir hata oluştuğu ve bu hatayı güncelleme ile düzeltebileceğini söyleyecek. bu uyarı çıktığında ise yapmanız gereken Update/Güncelle yerine Restore/Geri Yükle seçeneğini seçmeniz olmalı.

İşte bu kadar. iTunes telefonunuza iOS 8.4'ü, hatta şu anda iOS 8.4.1 çıktığı için büyük ihtimalle bu versiyonu kuracak. Downgrade sırasında size bir koşullar ve şartlar muhabbetine onay isteyecek. Onu da onaylamanız gerekiyor tabiki.

iTunes bu işlemi önce bilgisayarınıza iOS 8'i indirerek ardından telefonunuza aktararak yapacak. 


 

 Adım 4) Yedeklemeleri Geri Yükleme


Kurulum bitmesine yakın bir sürede ise size tekrar bir uyarı gelecek ve bu uyarıda telefonunuzun yeni bir iPhone gibi olmasını mı yoksa yedeklemeyi geri yüklemeyi mi istersiniz gibi bir soru soracak. Bu soruya da eğer sıfırdan bir kurulum yapmak istiyorsanız yeni iPhone ile alakalı maddeyi, eğer bu işlem öncesi yedekleme yapmışsanız, yedeklemeyi geri yükle diyerek telefonunuzu yaklaşık 1 saat önce bıraktığınız haldeki gibi ve iOS 8.4 yüklü bir şekilde bulacaksınız.Bu şekilde rahat rahat ve kolaylıkla iOS 9'dan iOS 8.4'e geri dönmüş oldunuz. Artık resmi iOS 9 gelene kadar sıkıntısız ve stabil sürümünüzü kullanmaya başlayabilirsiniz.
4
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
1
0
0
0