• Anasayfa
  • Mobil
  • Yan Sanayi Tamir Geçirmiş iPhone'lar, Son iOS 9 Güncellemesi Yüzünden Devre Dışı Kalıyor!

Yan Sanayi Tamir Geçirmiş iPhone'lar, Son iOS 9 Güncellemesi Yüzünden Devre Dışı Kalıyor!

1
0
0
0
0
Son iOS 9 güncellemesi, bazı iPhone kullanıcılarının başını epey ağrıtacağa benziyor. Telefonunuzun işe yaramaz duruma gelme tehlikesi var.
Apple tarafından sunulan son iOS 9 güncellemesi, kullanıcıların iddialarına göre bazı iPhone'ları devre dışı bırakıyor. Bu iPhone'ların ortak noktası ise, ''yan sanayi'' olarak tabir edilen, Apple sorumluluğunda olmayan tamir işlemleri geçirmiş olmaları.

The Guardian'ın değindiği habere göre, Touch ID bulunan home tuşunu Apple dışında bir teknik servise tamir ettiren kullanıcıların telefonları, iOS 9'un son güncellemesi ile devre dışı kalıyor. İşin kötü yanı ise bazı kullanılmaz hale gelen telefonlara karşı Apple hiçbir şekilde değişim ya da onarım hizmeti sunmuyor (zaten Apple'ın ''orjinal ürün'' kullanımı konusunda ne denli katı bir tutum sahibi olduğunu herkes biliyordur).Özellikle iPhone 6 kullanıcılarında baş gösteren olay, öyle küçük çaplı bir şey değil zira söz konusu durumdan muzdarip olanların sayısı 100 binden fazla. Konu ilgili Apple'ın sitesinde açılan bir tartışma forumunda kullanıcılar kendilerini zor durumda bıraktığı gerekçesi ile Apple'a adeta ateş püskürmekte. Özellikle telefonlarını taksit seçeneği ile satın alan kullanıcılar haklı olarak duruma en fazla sinirlenenler konumunda.

Aslında bu durum Apple adına büyük bir skandal olarak ele alınabilir. Zira Apple'ın teknik destek hizmetlerinin son derece pahalı olduğu gerçeği ortada. Bu durumda da insanlar, telefonları ile ilgili bir durum olduğunda yan sanayi tamire yöneliyorlar fakat son güncelleme, bu cihazları devre dışı bırakıyor. Devre dışı kalan cihazlar da resmen çöp oluyor çünkü Apple hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmiyor ve cihazınızı bakım ya da onarım için almıyor. Devre dışı kalan telefondaki güncellemeyi iptal edip eski sürüme dönme gibi bir şansınız da bulunmuyor.''Error 53'' adını taşıyan bu sorun için şu an bir çözüm bulunmuş değil. Apple cephesinden de konuyla ilgili bir açıklama gelip gelmeyeceği henüz bilinmiyor.

Kaynak: BBC
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0