• Anasayfa
  • Mobil
  • iOS 9, iPhone ve iPad'lerin Batarya Ömrünü Nasıl Uzatacak?

iOS 9, iPhone ve iPad'lerin Batarya Ömrünü Nasıl Uzatacak?

0
0
0
0
0
Yeni özellikleri ile oldukça iddialı olan iOS 9'un en dikkat çeken yeniliklerinden biri de batarya sürelerini uzatacak olması. Peki bu durum nasıl gerçekleşmekte?
Geçtiğimiz günlerde WWDC 2015 etkinliği kapsamında yeni işletim sistemi iOS 9'un pek çok yeni özelliğini tanıtan Apple, yeni sistemi ile batarya konusunda da birkaç geliştirme yapacağını açıklamıştı. Peki bu yenilikler ne gibi şeyler yaparak telefonunuzun batarya ömrünü uzatacak? Gelin bir göz atalım.

İlk olarak; iPhone ve iPad'lerin batarya ömürleri iOS 9'dan sonra bir saate kadar artacak. Bu gelişmenin en büyük sebeplerinden biri ise, yeni sistem güncellemesi ile cihazların ekran kısımları kapalı olduğu durumlarda (masaya ekran alta gelecek şekilde bıraktığınızda mesela), kendilerini off durumuna alması. Tabi burada off'dan kastımız ekran bazında.Yani telefon ekran kapalı şekilde bırakıldığında -bildirim gelse dahi- açılmayacak, sürekli olarak kapalı şekilde kalacak. Özellikle aktif olarak sosyal medya kullananlar için sık sık bildirim gelmesi ve kilit ekranın aydınlanarak bu bildirimi size bildirmesi, basit bir işlem gibi görülse de uzun vadede şarjınızı güzel güzel götürüyor.

Buna ek olarak Apple, yeni sistemde sunacağı 'Düşük Güç Modu' ile yine iPhone ve iPad'lere üç saate kadar batarya ömrünü uzatma imkanı da sunuyor. Peki bu olay nasıl gerçekleşiyor? Telefonunuzu 'Düşük Güç Modu'na oldukça basit bir işlem ile geçirebiliyorsunuz (ayarlar > batarya > düşük güç modu). Ayrıca iOS 9 pil ömrünüz %20 ya da %10 civarlarına indiğinde, size bu moda geçip geçmek istemediğinizi de soruyor.

      

iOS 9, pil ömrünüze 3 saat gibi bir süre eklemek adına telefonunuzdaki bütün sensörleri kapatıyor. Bildirimler kapanıyor, ekran parlaklığı tasarruf moduna geçiyor. Ayrıca ekran da çok daha kısa sürede uyku moduna geçiyor ve arka planda herhangi bir yenileme olayı olmuyor. Telefonun arayüzündeki hareket ayarları azalıyor, eğer hareketli/animasyonlu duvar kağıdı varsa durduruluyor. Ayrıca bağlantı hızınızda batarya ömrünüze göre düzenleniyor.Apple, iOS 9 ile batarya ömrünü kısaca bu şekilde arttıracak. Ancak yazıyı okuyan Android kullanıcıları büyük ihtimalle pek etkilenmemiştir. Çünkü buna benzer sistemler, çoğu Android telefon üreticileri tarafından cihazlarına ekleniyor. Hatta Android 5.0 da iOS 9'a benzer bir batarya kurtarma modu barındırmakta. Yine iOS 9'a benzer şekilde önlemler alarak batarya ömrünü uzatan Android 5.0, Google'ın verilerine göre Android cihazlara 90 dakikaya kadar bir batarya ömrü eklemekte.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0