iOS 9'da Siri'ye Birçok Yenilik Geliyor!

1
1
0
0
0
Apple'ın bugün yapılan WWDC etkinliğinde iOS 9 adına ilk olarak Siri'ye değinildi. İşte Siri'ye gelen yenilikler.
Apple'ın bugün yapılan WWDC etlinliğinde beklenildiği gibi iOS 9'dan da bahsedildi.

iOS 9 hakkında gelen detaylar özellikle Apple'ın sesli asistanı Siri'ye gelen yenilikler konusunda oldu. Şimdi ise Siri'nin kazanacağı başlıca yenilikleri sizlere aktaracağız. Fakat hatırlatmakta fayda var. Bu özellikler ilk olarak tahminimce İngilizce olan Siri'de görülecektir. Türkçe Siri'ye ise parça parça geleceğini düşünüyorum. Ancak direkt olarak gelebilir. Bunu iOS 9'un tam sürümü ile anlayacağız.


 

 Siri Artık %40 Daha Hızlı ve Sizi Daha İyi Anlıyor


Apple'a göre Siri'ye haftada 1 Milyar'ı aşan sorular soruluyor ve bazı isteklerde bulunuyormuş. iOS 9 ile beraber Siri'nin %40 daha hızlı çalışıyor olacak.

Sizi daha iyi anlayabilen siriye örneğin Siri'ye "Engin ile ofiste çekilen fotoğrafları göster" dediğinizde Siri bunu anlayarak size tam olarak istediğiniz fotoğrafları gösterecek.

Bunun dışında "Geçen Eylül'de çekildiğim fotoğrafları göster" dediğinizde de direkt olarak tarihi vb detayları anlayarak size gerekli fotoğrafları gösterebilecek.


 

 Siri Artık Sizin Konum Bilgilerinize Göre De Bilgilendirme Yapabilecek


Siri'de aslında var olan bir sistem diyebiliriz. Fakat artık daha fazla geliştirilmiş. Yani Siri artık sizin neresinin eviniz olduğunu, arabanıza bindiğinizi anlayarak buna göre bir detay verebilecek.

Buna örnek vermek gerekirse eğer "Siri, eve geldiğimde ısıtıcıyı kapatmamı hatırlat" dediğinizde evinize girer girmez Siri bunu konumuzdan farkederek size "Isıtıcıyı aç" diye uyarı verebilecek.


 

 Siri'de Artık Trafik Kontrolü De Bulunacak


Şahsen en çok hoşuma giden detaylardan biri ise Siri'nin trafik durumlarına göre sizi uyarabilmesi olacak.

Buna da bir örnek vermek gerekirse eğer, mesela size bir arkadaşınızdan "Saat 9'da Kordon'da buluşalım mı" diye bir mesaj geldi. Siz de Siri'ye "Bu mesajı bana hatırlat" dediğinizde Siri mesajı anlayarak sizin için 9'da arkadaşınız ile Kordon'da buluşacağınızı etkinlik olarak telefonunuzun takvimine ekleyecek.

Şimdi ise asıl kısma geçelim, diyelim ki sizin Kordon'a arabanız ile varmanız yarım saat sürüyor. Ancak öyle bir trafik var ki 1 saat önceden evden çıkmanız gerekiyor. İşte bunu Siri anlayabilecek ve size 1 saat önce "Dışarıda yoğun bir trafik var, arkadaşınız ile Kordon'da buluşabilmek için şimdi dışarı çıkmanız gerekiyor" diye uyarı vererek bu buluşmaya geç kalmamanızı sağlayacak.


 

 Siri Sizi Arayan Kişileri Tanıyacak


Bu da bir diğer favori özelliği diyebilirim.

Eğer telefonunuzdaki kişi listenizde olmayan biri sizi ararsa bu kişiyi sizin için postalarınızdan ve mesajlarınızdan araştırarak kim olduğu hakkında tahmin yürütebilecek.

Yani yine bir örnek ile anlatmak gerekirse size Türk Telekom'dan bir mail geldi diyelim. Daha sonra bu mail ile alakalı Telekom'dan gelecek bir aramada Telekom'un numarası sizin kişi listenizde olmasa bile Siri bunu tahmin ederek gelen aramada "Sizi arayan Türk Telekom olabilir" diye numaranın altında bir ibare bulunacak.


 

 Siri'deki Aramalarınız Artık Daha Detaylı Olacak


Siri üzerinden veya Apple'ın dahili arama sisteminden yapacağınız film/dizi gibi aramalarda size detaylı bilgi ekranı gösterilecek. Filmin yayın tarihi, oyuncu, yönetmen bilgisi vb detayları sunacak olan Siri, aradığınız film ile alakalı bilgilere çabucak ulaşabilmenize olanak tanıyacak.


 

 Siri'nin Topladığı Bilgiler Tamamen Güvenli Olacak


Bu da işin cilası diyebiliriz aslında. Siri'nin sizi daha iyi tanıyacak olması, evinizi Apple ID gibi bilgilerinizi biliyor olması bir sorun yaratmayacak.

Yani Apple, firma olarak Siri'nin biriktirmiş olduğu bilgileri, ya da iCloud gibi kişisel verilerinize hiçbir şekilde erişemeyecek ve müdahale edemeyecekmiş. Buradan hareketle bilgilerinizin gizli kalacağını iddia ediyorlar.

Eğer bu konuda ciddilerse gerçekten önemli bir detay olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak geçtiğimiz zamanlarda yaşadığımız ünlülerin iCloud fotoğraflarının ortaya çıkması gibi durumlardan ders almış olan Apple artık kişisel bilgilerinize iOS 9 ile sizi daha iyi tanıyan bir telefonuz olsa bile bu bilgileri gizli tutarak güvenliği hat safhaya çıkarmış.

Şimdilik Siri hakkında bildiğimiz yenilikler bu kadar. Fakat WWDC'nin sonunda eklenecek bilgiler ile sizlere aktarmaya devam edeceğiz.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0