• Anasayfa
  • Mobil
  • iOS Uygulamaları Neden Android Uygulamalarından Daha İyi?

iOS Uygulamaları Neden Android Uygulamalarından Daha İyi?

0
0
0
0
0
Bir geliştiricinin gözünden baktığınızda iOS uygulamaları Android uygulamalarına nazaran çok daha iyi. Peki bu duruma sebep olan şeyler ne?
Mobil cihaz dünyası, iki işletim sisteminin elinde; Android ve iOS. Her konuda ciddi bir çekişme içinde olan bu iki platform, uygulama konusunda da geliştiricileri ikiye bölmeyi başarmakta. Kimi geliştiriciler sadece iOS uygulamaları üzerinde çalışmakta. Bazı geliştiriciler ise tercihlerini Android'ten yana kullanmakta.

Fakat iş geliştiricilerin kendi fikirlerine geldiği zaman şöyle bir gerçekte var; iOS uygulamaları daha iyi. Peki neden? Her iki platforma uygulama geliştiren pek çok geliştirici ile söyleşi yapan Makeuseof, bu durumun sebeplerini de paylaşmış. Şimdi gelin iOS uygulamalarının neden Android uygulamalarından daha iyi olduğuna bir göz atalım.


 

 Uygulamala Geliştirme Süresi ve Maliyeti

Aslında iOS'a uygulama geliştirmek, Android'e nazaran oyuna 1-0 önde başlamak gibi bir şey. Zira bir iOS uygulaması geliştirirken sizi alakadar eden tek cihaz iPhone oluyor. Fakat benzer durum Android'te geçerli değil. Bu sebeple aynı uygulamayı iOS ve Android için geliştirirken bir geliştiricinin yazdığı kod sayısı ve buna bağlı olarak uygulamayı hazır hale getirmedeki süresi çok daha uzun oluyor. Tüm bu durum, bir şeyin daha artışına sebep oluyor; maliyet. O sebeple çoğu uygulama önce iOS'a adım atıyor, ardından elde ettiği başarıya göre Android platforma geçiş yapıyor.

Aşağıdaki grafikte iOS ve Android için geliştirilen uygulamalarda yazılan kod sayılarının farkları açıkça gözükmekte.Bir diğer grafik de ''zaman'' olayına değinmekte. Yine aynı uygulamayı iOS ve Android için geliştirirken ne kadar süre gerektiği kıyaslanmış. 

 Farklı Android Sürümlerinin Yarattığı Karışıklık

Bu durumu aslında sadece bir grafik anlatmaya yetecektir.Yukarıda gördüğünüz Ocak ayında Google'ın paylaştığı Android kullanıcı yüzdesi. Birbirinden farklı versiyonlardaki Android işletim sistemleri, hala ciddi sayıda kullanıcı tarafından kullanılmakta. Bu da, geliştiricinin uygulamayı çeşitli işletim sistemi versiyonlarında sorunsuz çalışacak şekilde geliştirmesi anlamına geliyor. Sonuç olarak da yine bir önceki maddede bahsettiğimiz fazla kod ve fazla zaman olayı ön plana çıkıyor.

Google'ın sunduğu grafiğe yönelik bir karşılaştırma yapmak gerekirse, son olarak Apple'ın açıkladığına göre iOS kullanıcılarının %76'sı iOS 9, %17'si iOS 8, %7'si ise daha önceki iOS sürümlerini kullanmakta. Yani iOS için bir uygulama geliştirecek olan geliştiricinin sadece iOS 8 ve 9'u göz önüne alması yeterli.

 

 Android'ten iOS'a Geçen Kullanıcı Sayısındaki Artış

Aslında bu madde, iOS uygulamalarının daha iyi olması konusuna doğrudan etki etmiyor. Fakat olaya geliştirici bağlamında bakıldığında, uygulama geliştiriceğiniz platformu seçme konusunda önemli bir ipucu olabilir.Bir süre önce mobil cihaz tüketicilerine yönelik yapılan araştırmalar, iPhone 6s ve 6s Plus alan kullanıcıların %26'sının Android cihazlardan geldiğini göstermişti. Ve bu oran her geçen gün artmakta. Bu durum da geliştiricilerin doğal olarak iOS'a yönelmesini sağlıyor. 

 

 Uygulama Geliştirme Araçları Arasındaki Fark

İnteraktif uygulama geliştirme araçları olan Xcode ve Android Developer Studio, aslında direkt olarak uygulama yapabileceğiniz araçlar değil. Fakat kesinlikle bu konuda geliştiricilere yardım eden araçlar. Ne var ki, bahsettiğimiz söyleşiye katılan geliştiricilerin hiçbiri, Android Developer Studio'yu tercih etmemekte. Bu konuda Android geliştiricilerinin çoğu, çeşitli emülator araçları kullanarak uygulamalarını Android platformuna uyarlıyor.Sonuç olarak geliştiriciler, daha rahat bir sistem sunduğu için iOS'a uygulama geliştirmeyi tercih ediyor. Bu durum da, iOS bünyesinde bulunan uygulamaların, Android'dekilere nazaran daha kompakt çalışmasını sağlıyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0