iPad Evrimi

4
2
2
0
0
Günlük hayatımızı pek çok yönüyle kolaylaştıran ve her geçen gün daha a gelişen mobil cihazların belki de en önemli kilometre taşlarından biri olan iPad'in nasıl bu günlere geldiğini ve hangi evreleri atlattığını inceledik.

Teknolojinin önce ve yön veren firmalarından olan Apple, 2010 yılında ilk iPad’i tanıttığında kimse böyle bir cihazı daha öncesine kadar görmemişti. Elbette daha önce başka firmaların tablet denemeleri olmuştu. Ama hiç biri iPad kadar ince, zarif ve kullanışlı değildi. 

‘Bilgisayar evrim geçirdi’ sloganıyla lanse edilen ilk iPad, yazılım ve donanımın kusursuz uyumuyla tüm dünyada büyük bir ilgi uyandırmıştı. 
iPad
 
iPhone OS 3.2 ile çıkan ilk iPad’in içerisindeki yazılım daha çok iPhone’dan port edilmiş gibiydi. Zaten isminin iPhone OS olması da durumu açıklamakta. 
 
Şu anki iPad’lere kıyasla oldukça ağır ve kalın çerçeveli diyebileceğimiz iPad, 1024x768 çözünürlüğünde (132ppi) 9.7 inç IPS LED ekrana sahipti. O günün standartlarında bu çözünürlük, böyle bir yapıdaki cihazda gerçekten hayret vericiydi. 800 MHZ ARM Cortex A8 (Apple A4 yonga seti) işlemciye sahip ilk model, bu çözünürlükteki ekranda oldukça verimli çalışmaktaydı. 
 
256 MB RAM belleğe sahip ilk iPad doğal olarak çoklu görev kullanımında pek performanslı olamıyordu. Ayrıca ilk modelde kamera da bulunmamaktaydı.
 

iPad 2
 
İlk modeli ile kullanıcılardan gelen geri dönüşlere kulak asarak iPad 2’yi tasarlayan Apple yine devrimsel yenilikler yapmıştı. 2011 yılında tanıtılan ikinci model 1 GHz çift çekirdek ARM Cortex A9 (Apple A5 yonga seti) işlemciye sahipti. 
 
Ekran çözünürlüğünün aynı iPad ile aynı kalıp, işlemci gücünün yükselmesi gözle görülür bir performans artışı sağlamıştı. 512 MB RAM belleğe sahip iPad 2, 0.53 mm’den 0.34 mm’ye geçilmesiyle ciddi bir incelik kazanmıştı. IOS OS 4.3 kurulu olarak gelen ikinci model yazılımsal anlamda oldukça fazla yeniliği de beraberinde getirmişti. 1.3 MP'lik kamerayla, kameraya sahip ilk iPad modeli olmuştur.

Bir kaç gün öncesine kadar Apple’ın resmi satış sayfasında olan iPad 2, ani bir karar ile satış desteği kesildi. Durumu bu haberimizde sizlere aktarmıştık. 

iPad 3 

iPhone OS, İOS OS gibi isimlendirmelerden sonra şu anki adını alan IOS 5.1’le 2012 yılında satışa çıkan üçüncü model ‘New iPad’ olarak lanse edildi. 

2048x1536 çözünürlüğündeki ekran, inç başına düşen piksel sayısının (ppi) 264’e çıkmasıyla retina ekrana geçiş yapan Apple, hala aynı teknolojiyi güncel modellerinde de kullanmakta. 

1GB RAM belleğin kullanıldığı New iPad’de diğer bir adıyla iPad 3’te iPad 2 ile aynı işlemci (1 GHz çift çekirdek ARM Cortex A9 - A5X yonga seti) kullanılmaktaydı. 5MP arka kameranın bulunduğu model de kalınlık anlamında gerileme yaşanmıştı 

0.34 mm’den 0.37’e yükselen kalınlık değeri piyasada 6-7 ay kalan iPad 3 bu yönden oldukça fazla eleştiri almıştı.

iPad Mini

Apple en çok konuşulan modeli iPad Mini, bir çok söylentiyi haklı çıkarmıştı. boyutları ve fiziksel tasarımı açısından daha iyi bir cihaz olan Mini’yi daha çok normal iPad’in büyüklüğünden ve ağırlığından şikayet edenler sevmişti. 

2012’nin sonunda tanıtılan model IOS 6 işletim sistemi kurulu olarak gelmekteydi. 7.9 inç 1024x768 piksel (163 ppi) çözünürlüğünde ekrana sahip iPad Mini, konnektörü değişen ilk cihaz oldu. 

Apple’ın iPad Mini’den önce tüm cihazlarında kullandığı 30 pin girişi, Lighting ile oldukça küçüldü. Tabii Lighting’in en büyük özelliği çift taraflı takılabiliyor olması. 

Ekran çözünürlüğüyle beraber, 512 MB RAM belleğe düşen iPad Mini, işlemci olarak diğer cihazlarla aynıydı. (1 GHz çift çekirdek ARM Cortex A9 - A5 yonga seti)

iPad 4

iPad Mini ile beraber tanıtılan iPad 4, işlemci olarak oldukça hızlıydı. Retina ekrana sahip model, 1.4 GHz çift çekirdek Swift ARM v7s işlemciye sahipti.

1GB RAM belleğin bulunduğu model, 128 GB depolama opsiyonuna sahip ilk iPad oldu. Böylece cihazı filmle veya müzikle doldurmak isteyenlerin ilgisini çekti. iPad Mini’de olduğu gibi Lighting ara birimini kullanan cihazın yapısında her hangi bir değişiklik olmadı. iPad Mini Retina ve iPad Air


2013’ün Kasım ayında tanıtılan yeni modeller, iPad’in tümüyle değiştiği seri oldu. Özellikle 0.29 mm incelikteki cihazlar hafifliği ile oldukça beğenildi. 

Özellikle geliştiricileri mutlu eden 64 bit Apple A7 işlemciye ve M7 hareket işlemcisine sahip modeller ciddi anlamda performans sunmaktaydı. İki cihazın ekran çözünürlüklerinin (2048x1536 piksel) aynı olmasından dolayı, Mini Retina’nın piksel yoğunluğu 326’ya çıkarak en keskin görüntüyü veren iPad modeli oldu. 

Yine 1 GB RAM’ın bulunduğu cihazlar, Apple’ın kusursuzluğa en çok yaklaştığı cihazlar oldu ve gayet iyi satış rakamlarına ulaştılar. Bunun en büyük sebebi iPad Mini Retina ve iPad Air'ın performanslı oluşundan çok, ince ve hafif olması gösterildi. 

4
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
2
2
0
0