iPad Satışları Apple'ı Tedirgin Ediyor

0
0
0
0
0
​Apple tarafından tanıtılan ilk iPad’in üzerinden yaklaşık 4 yıl geçti. Sürekli gelişen teknoloji pazarı üzerinde hakimiyet kurmak isteyen Apple, iPad satışlarında yaklaşık %12.7’lik bir düşüş yaşadı.
Apple tarafından tanıtılan ilk iPad’in üzerinden yaklaşık 4 yıl geçti. Sürekli gelişen teknoloji pazarı üzerinde hakimiyet kurmak isteyen Apple, iPad satışlarında yaklaşık %12.7’lik bir düşüş yaşadı.
 
IDC araştırma firması tarafından hazırlanan rapora göre Apple tarihinde ilk kez iPad satışlarında düşüş yaşıyor. Hazırlanan raporda Apple’ın 2014 yıl sonuna kadar 64.9 milyon iPad satması planlanıyor. Bu sayı 2013 yılının verilerine göre yaklaşık %12.7’lik bir düşüş anlamına geliyor.
 
Teknoloji yarışında Android cihazlar liderliğini korusa da Apple yaptığı satışlarla şirket gelirlerini arttırmayı başarmıştı.
 
Tablet piyasasına bir göz atmak gerekirse; 2012-2013 yılları arasında %52.5’lik bir artış gözlenirken içinde bulunduğumuz senede bu oran sadece %7.2 olarak göze çarpıyor.


 
Tablet satışlarının azalmasının nedeni olarak son yıllarda çıkan büyük ekranlı akıllı telefonlar gösteriliyor. Ayrıca tablet üreticileri gelişen teknoloji şartlarına göre kullanıcıların yaklaşık 2-3 yıl gibi bir süreçte tabletlerini değiştirmelerini planlıyordu. Ancak evdeki hesap çarşıya uymadı ve tablet kullanıcıları eski tabletlerini kullanmakta hala ısrar ediyor.
 
Özel olarak iPad’leri incelemek gerekirse; Apple eski tablet modelleri için yayınladığı iOS güncellemeleriyle kendi ipini kendisi çekti diyebiliriz. Ayrıca phablet sınıfının ortaya çıkması kullanıcıları hem telefon hem de tablet alma yükünden kurtardı. Phablet kullanıcılarının çoğalması tablet satışlarını ciddi oranda etkiledi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0