​iPhone 5se Hakkında Bildiğimiz Her Şey

2
0
0
0
0
Apple'ın merakla beklenen yeni telefonu iPhone 5se'ye dair ne biliyorsak hepsini bir araya getirdik.
Uzun süredir mobil sektörde bir iPhone 5se'dir aldı başını gidiyor. Aslında Apple cephesinden hiç beklemediğimiz bir hamle olarak değerlendirebileceğimiz iPhone 5se, şüphesiz bu yılın en ilgi çeken ve merakla beklenen cihazlarından.

Peki tam olarak nedir bu iPhone 5se? Aslında 5se, hali hazırda var olan iki iPhone modelinin kombinasyonu olarak değerlendirilebilir. 6 serisinden sonra telefonlarında büyük ekran politikasını benimseyen Apple, pek çok kullanıcısının tepkisini çekmişti. Bu durumun ardından Apple, hem bu kullanıcılarına istediklerini sunmak, hem de daha makul fiyatlı bir iPhone üreterek kullanıcı profilini genişletmek adına bir adım atarak iPhone 5se için düğmeye basmıştı.Telefonun bu zamana kadar bazı özellikleri ve görsellerine dair haberler yapmıştık fakat bu haberler birbirlerinden farklı olunca, bildiklerimizi kombine edip tek bir haberde sunarak 5se'ye dair merak ettiklerinizi bir araya getirelim dedik. Şimdi iPhone 5se hakkında bildiklerimize bir göz atalım.
 

 Tasarım

Dediğimiz gibi iPhone 5se, iki iPhone modelinin kombinasyonu durumunda. Bu modeller 5s ve 6. İşte bu kombinasyonda telefonun tasarım kısmı 5s tarafından sağlanmakta. iPhone 5se, 5s'în neredeyse birebir aynısı olacak diyebiliriz (sadece çerçeve olarak keskin hatlar yerine daha eğimli bir tasarım bekleniyor). 

Bunun dışında metal çerçeve ile gelecek olan telefonda, 5s'ten farklı olarak güç düğmesinin yerinde değişiklik olacak. iPhone 6 ve sonrasında üstten yan kısma geçen güç düğmesi, 5se'de de bu şekilde karşımıza çıkacak. Telefonun ekran boyutunun da 5s'de olduğu gibi 4-inç olduğunu hatırlatalım. 

 Özellik

5se'nin tasarım kısmı 5s'ten gelmekteydi. Geriye kalan özellik kısmı ise iPhone 6'dan geliyor. Telefonda uzun süre boyunca A8 ve M8 çipsetlerinin kullanılacağı söylenmekteydi. Fakat Apple söylentilerin aksine bu tercihini A9 ve M9 çipsetlerinden yana yapacak ki bizce de doğrusu bu. Bunun dışında telefonun 1 ya da 2GB RAM'e, ayrıca 16/32 ve 64GB seçenekleri ile sabit depolama alanına sahip olması bekleniyor.

iPhone 6'da 1,810mAh'lık bir batarya mevcuttu. 5se'de ise bu batarya kapasitesi biraz daha düşük olarak 1,642mAh şeklinde karşımıza çıkmakta (yine de 5s'nin 1,560mAh'lık bataryasına oranla daha iyi). Touch ID sisteminin de bulunacağı telefonda buna karşın 2 değil 1 nesil bir sistem mevcut. Yani 5s'deki Touch ID sistemi kullanılacak. 2.5D ekrana sahip olacak 5se'de merak konusu olan 3D Touch özelliği ise maalesef beklenmiyor.

Bunların dışında telefonun diğer özelliklerine göz atacak olursak; geniş panaroma ve video kaydı için otofokus destekli 8MP arka, 1.2MP ön kamera, NFC, Apple Pay, Bluetooth 4.2 ve 802.11ac Wi-fi özellikleri telefonda karşımıza çıkacak. iPhone 5se piyasaya altın, gümüş ve uzay grisi renkleri ile sürülecek. 6 ile popüler olan rose altın seçeneğini ise henüz kesin değil.
 

 Çıkış Tarihi ve Fiyat

iPhone 5se'nin sürekli olarak 2016'nın ilk aylarında piyasaya çıkacağı konuşulmaktaydı. Hatta Ocak ve Şubat gibi telefonu görmeyi bekleyenler de vardı. Fakat Apple elini bu kadar çabuk tutmaktan yana değil. Zira 5se, iPad Air 3'ün de tanıtılacağı 15 Mart tarihinde düzenlenecek etkinlikte görücüye çıkacak.

Son olarak gelelim fiyata. Şimdi şöyle bir durum mevcut; piyasada dolaşan haberlere göre iPhone 5se'nin fiyatı satışa sunulduğu ülkelerdeki iPhone fiyat politikasına göre değişiklik gösterecek. Şu an içinse 450-550 dolar arası bir fiyat konuşulmakta.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0