iPhone 6 ve iPhone 6 Plus Tanıtıldı

5
3
2
0
0
Günlerdir herkesin merakla beklediği Apple'ın yeni nesil iPhone'larının tanıtımı gerçekleştirildi. Tanıtım sırasındaki en büyük sürprizlerden birisi de ekranı daha büyük olan iPhone'un adı iPhone 6 Plus olmasıydı.
Günlerdir herkesin merakla beklediği Apple'ın yeni nesil iPhone'larının tanıtımı gerçekleştirildi. Tanıtım sırasındaki en büyük sürprizlerden birisi de ekranı daha büyük olan iPhone'un adı iPhone 6 Plus olmasıydı.

Şimdi iki telefonun tüm özelliklerine sırasıyla bakalım.

 Tasarımı sınıfı geçti

Artık karşımızda yepyeni bir tasarıma sahip olan iPhone var. Sızıntı haberlerden de aşina olduğumuz üzere iPhone'lar yuvarlatılmış bir şekilde karşımıza çıkıyor. Apple, cihazın arka kısmı için tamamen alüminyum malzeme kullanılmış. Fakat yüzeyindeki çizgiler korunarak üçe bölünmüş bir görüntü elde edilmiş. Ekran camının yüzeyi iPhone 5S'te olduğu gibi safirden yapılmış. Bu sayede ekrana gelecek olan darbeler ve çizilmeler, minimum hasara dönüşüyor.

Tasarımsal olarak cihazın en önemli özelliği kuşkusuz inceliği. iPhone 5S'in 7,6 mm kalınlığında olduğunu hatırlattıktan sonra iPhone 6'nın 6,9mm, iPhone 6 Plus'un ise 7,1 mm olduğunu söyleyelim. Kısa bir süre önce Samsung, Galaxy Note 4'ü tanıtmıştı. O cihazın kalınlığının 8,5 mm olduğunu söylersek Apple'ın bu konuda ciddi bir iş başardığını söyleyebiliriz.


 

 iPhone 6 Plus'ın çözünürlüğü iPhone 6'ya göre daha yüksek

Yanları cam kaplama olan yeni iPhone'lardan iPhone 6 1334 x 750, iPhone 6 Plus ise 1920 x 1080 çözünürlüğüne sahip. Görüntüleme açısının daha geniş olduğu iPhone'ların ekranı, iyonla birlikte güçlendirilmiş. Eski modellerine göre ana ekran daha yatay olarak kullanılıyor. iPhone 6 Plus'ta ise yatay pozisyonda iki görüntü elde ediliyor. Ana ekran düğmesine iki sefer basıldığında ekran aşağı doğru kayarak üst tarafta bulunan tuşlara erişim sağlanabiliyor.


 

 İşlemci de geliştirilmiş

Apple, iPhone 6 için 64 bit işlemcili A8 çip yaratmış. Yeni işlemci, iPhone 5S'e göre %13 daha küçük. Apple, iPhone 6'da 14 saat boyunca 3G konuşması vaad ediyor. 20 LTE bandına sahip olan iPhone 6, Wi-Fi ve Wi-Fi üzeri arama teknolojisine sahip olacak. Voice Over LTE teknolojisi ile konuşmanın kalitesi daha da yükselecek. Ayrıca yeni nesil iPhone'lar için fitness uygulamasının rahatça kullanılabilmesi için M8 hareket işlemcisi bulunuyor. Bu işlemci, olan aktiviteleri detaylı bir şekilde ayırt edebiliyor. Örnek verecek olursak yürümek ile bisiklet sürmek farklı olarak algılanacak. Ayrıca bu konuyla ilgili açıklama yapılmasa da yeni iPhone'ların RAM'i 1 GB.


 

 En çok kamerasına güveniyor

Kamera konusunda kendi klasmanında bulunan tüm cihazlara her zaman fark atmayı başaran Apple, yeni nesil iPhone'larında da bu iddiasını sürdürdü. iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, 8 MP çözünürlüklü geliştirilmiş iSight kamerayı bünyesinde barındırıyor. Çözünürlük olarak iPhone 5S ile aynı özelliklere sahip olan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus, F2/2 diyafram değerini kullanıyor. Bu özellik sayesinde her iki telefon da düşük ışık koşullarında daha iyi kareler yakalamanızı sağlıyor.

Oto fokus olarak eski nesil iPhone'lara göre iki kat daha hızlı olan iPhone 6, odaklı pikselleme teknolojisiyle yeni bir iSight kameraya sahip. Bu özellikle birlikte panorama görüntüleri 43 megapiksele kadar çıkabilecek. iPhone 6 1080p Full HD özelliğine sahipken, iPhone 6 Plus Retina HD ekran, 1920 x 1080 piksel çözünürlüklü ve 401 ppi'ye sahip. 


 

 "iPhone'ların sarjı çabuk bitiyor" efsanesi bitiyor mu?

Apple, her zaman olduğu gibi yeni nesil iPhone'ların bataryasını ne çok iyi ne de çok kötü olarak tanımlıyor. Tim Cook'un lansman sırasındaki açıklamalarına göre Apple'ın yeni telefonları, 5S'ten daha fazla pil gücüne sahip. iPhone 6'nın bataryası 1810 mAh gücündeyken, iPhone 6 Plus ise 2915 mAh gücüne sahip. 


 

 Türkiye çıkış tarihi ve fiyatları belli oldu bile!

Apple'ın yeni nesil iPhone'larının ülkemizdei çıkış tarihi ve fiyatları da belli oldu. ABD'de 19 Eylül'den itibaren satışa sunulacak olan ürünler, ülkemizde 26 Eylül'den itibaren Apple Store'daki yerini alacak. iPhone 6'nın 16 GB'lık versiyonu 2 bin 349 TL'den satışa sunulacakken 64 GB'lık versiyonu 2 bin 649 TL, 128 GB'lık versiyonu ise 2949 TL'den satış raflarındaki yerini alacak. iPhone 6 Plus ise 16 GB'lık versiyonu 2 bin 649, 64 GB'lık versiyonu 2 bin 949 TL, 128 GB'lık versiyonu ise 3 bin 249 TL'den satışa sunulacak.
 
5
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
3
2
0
0