iPhone 6 ve Türk Psikolojisi: Bir Telefona Bu Kadar Para Verilmez!

2
0
0
0
0

Bırakın artık bu "fakir edebiyatı"nı! İnsanlar nasıl olurmuş da 3.000 lira bir telefona verip iPhone 6 alırmışmış! Bir ürün/hizmeti insanların erişebileceği ve hayatlarına anlam katabileceği noktaya koyarsan insanlar ona para verirler.

Ne olduysa biz her konuda yeniliğe çok uzak bir toplum haline geldik. Bu yeni başlayan bir süreç değil ama bugün geldiği noktada kabullenilmesi zor söylemlerin gelişmesine yol açtı.

iPhone 6 ve büyük abisi iPhone 6 Plus harika bir Apple sunumunun ardından 26 Eylül 2014'te Türkiye'de de satışa sunuldu ve beklenildiği gibi Zorlu Center'daki Apple Store'da uzun kuyruklar oluştu.

Kıyamet işte tam bu noktada koptu!

iPhone 6'nın çok ama çok pahalı olduğu yönündeki eleştiriler alıp başını yürürken "Hem para verip hem kuyruğa giriyorlar!" "Bunların alayı enayi!" "O telefona o para verilir mi?!" "Millet asgari ücretle geçinirken bir telefona bu kadar para vermek kabul edilemez!" noktasına kadar büyüdü ve hem sosyal medya da hem de geleneksel medyada konu fazlasıyla eleştirildi.Bırakın artık bu "fakir edebiyatı"nı! İnsanlar nasıl olurmuş da 3.000 lira bir telefona verip iPhone 6 alırmışmış!
Bir ürün/hizmeti insanların erişebileceği ve hayatlarına anlam katabileceği noktaya koyarsan insanlar ona para verirler.

Çok eleştiriyorsun ya bir telefona o kadar para verilir miymiş diye onu eleştirmek için Facebook'a giriyorsun, Facebook'a girmek için evine ADSL bağlatmışsın senede 1000 liraya yakın fatura ödüyorsun, haberin bile yok!Ama iş yeni çıkan bir telefona para vermek ve daha da ötesinde bunu alıp hayatının merkezine koymak haline gelince herkes adeta başkalaşım geçiriyor ve bu telefonu alanlara saldırı üzerine saldırı yapılıyor.

"Alan var alamayan var!"

Yapılan eleştirilerin en önemli kısmı "İnsanların alım gücünü aşıyor!" şeklindeki çok saçma bir bahane. Hayattaki çok fazla ürün çok fazla insanın alım gücünü aşıyor. Dünyanın en pahalı benzinini kullanıyor olmamıza rağmen hiç kimseye çıkıp "Sen enayi misin neden araba alıyorsun?!" diyen yok. 

Her sene model çıkartmasına rağmen telefonun üzerine atlayan Apple Fan Boylar'ı eleştiren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan "Arada geçen seneye göre pek bir fark da yok ha, ama marka olmuş satıyor!" diye bağırırken her sene model çıkartıp sadece farını sadece bagaj kapağını değiştiren otomotiv üreticilerine plaket vermekten geri durmuyor.

"Matbaayı Geç mi Keşfedelim?!"

Hem her geçen gün gelişen teknoloji karşısında "Günü yakalamalıyız, muassır medeniyetler seviyesine varmalıyız!" diye nutuk atıp hem de yeni geliştirilen bir teknolojik cihazın satın alınmasını "tüketim çılgınlığı" ve hatta "israf" olarak yansıtmak tek kelime ile saçmalıktan başka bir şey değildir.

Ne bekliyorsun?! Bisiklet sahibi olmayan bir çocuğun bisiklet sürmeyi öğrenmesini mi yoksa bisiklet sürmeyi kitaptan okuyarak daha sonra büyüyünce bunu tatbik etmesini mi?! Teknoloji okur-yazarlığı konusunda hala Batılı ülkelerin çok gerisinde olmamıza rağmen "Millet aç! Aç diyorum anlıyor musun? Millet açken 3000 TL bir telefona veremezsiniz!" demek günün ne ekonomik ne de teknolojik şartlarına uygun değildir.

"Asgari Ücretli Ne Yapsın?!"

Herşeyden önce bu ezikliği bu "Fakirlerin de iPhone 6 almaya hakkı olmalı!" mantığını bir kenara bırakarak teknolojik gelişmelerin insanları nasıl da daha fazla çalışmaya ve dolayısıyla nasıl da daha fazla üretmeye kışkırttığına bir bak! iPhone 6 sahibi olmak istemek elbette herkesin hakkı ama ona ulaşmak için "Devlet bize bakmıyor!" demek yerine daha fazla çalışmayı, kendini geliştirmeyi ve günü yakalayanlardan olmayı denemek en doğru seçim olacaktır."O telefon o para eder mi yeaaaa! Kesseler almam!"

Alma! Alma arkadaşım! Silah zoruyla satmıyorlar zaten... Daha Lise 1 seviyesindeki fizik bilginle adamın ürettiği işlemciyi eleştirecek medeni cesaretin olması bambaşka bir konu olmak ile birlikte ürünün sadece donanım için satın alınmadığını ve bedava dağıtılıyor olmasına rağmen açık ara en iyi mobil işletim sistemi ile beraber geldiğini kafana sokamıyorsun!

Sen buzdolabı alırken istediğin kadar iç hacmi kaç litreymiş kaç kilowatt elektrik yiyormuş ona bak, acıktığın zaman dolabın içi boşsa bunlar pek bir bir önem taşımaz. 
iPhone'u bu kadar fazla taleple karşı karşıya bırakan ne 8 MP kamerası ne bataryasının kaç saat dayandığı. Aslında son kullanıcı senin gibi düşünmüyor. iPhone insanların hayatlarını kolaylaştırmak ile kalmıyor insanların hayatlarını baştan aşağıya değiştiriyor!

Teknolojiye İnananlar Kazanacak Geride Kalanlar Armut Toplayacak
Her geçen gün çok daha farklı bir yere ulaşan mobil teknoloji ne kadar yakından takip edilirse takipçilerine o kadar büyük avantaj sağlamaya devam ediyor. Merak etme! Bugün iPhone 6 kuyruğuna girenlere enayi diyenler daha dün aynısını bilgisayar için düşünüyorlardı. Bilgisayar gereksizdi!

iPhone "bir telefon" olarak lanse edilmeye çalışılsa da aslında hiç de öyle değildir! İçinde 8 MP kamerasıyla benim diyen DSLR fotoğraf makinesine, kameraya kafa tutar. 

İnsanların ne yapmasını bekliyorsunuz? Orada 8 MP kamera ile 1080p video çekme imkanın varken neden çocuklarının gülümsemesini 3.2 MP kameraya hapsedesin?! Tüketim toplumu olmamak için mi?! iPhone 6 o parayı etmeyeceği için mi?! Yoksa senin bütçen bunu almaya elverişli olamadığı için mi?!

Ben sana söyleyeyim o gülümseme geri gelmeyecek!

Ve geri gelmeyecek olan sadece o gülümseme değil! Teknoloji artık eskisi gibi 10 senede bir adım ilerleyen bir dal değil, senede 2 kere yenilenen ve güçlenen bir alan!

Teknolojiye ve getirdiklerine adapte olanlar her zaman diğerlerinden daha önde olmayı başaracak ve geleceğin hakimi olacaklar.

Siz tutumlu ve tüketim çılgını olmayan beyler bayanlar, Migros'ta her ürünün fiyatına bakmak için raflarda saatlerinizi harcarken biz ürünleri iPhone'a okutarak otomatik fiyat hesaplatmayı sürdüreceğiz.

Ve siz çok bilen teknoloji cahilleri market kasası önünde uzun kuyruklarda ufflayıp pufflarken biz zaten sonucunu bildiğimiz faturayı Apple Pay ile ödeyip yanınızdan kocaman bir gülümseme ile geçip gideceğiz.

Tutumlu olmak istiyorsanız paranızı değil zamanınızı savurmayın! Biz zamanı satın alıyoruz, "bir telefon parçasını" değil! Bu yazı Webtekno.com'un fikri değil yazarın şahsi fikridir.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0