• Anasayfa
  • Mobil
  • iPhone 6S Hakkında İlk Detaylar Ortaya Çıktı!

iPhone 6S Hakkında İlk Detaylar Ortaya Çıktı!

0
0
0
0
0
Bu senenin en çok merak edilen telefonu olan iPhone 6S için yatırımcılarından birkaç özellik bilgileri gelmeye başladı. 2015 yılı iPhone 6S için birçok yenilik getireceği anlaşılmış oldu.
Her senenin belki de en çok merak edilen cihazlarını ortaya koyan Amerikan devi Apple‘ın 2015 yılı itibariyle en çok merak edilen cihazı ise hiç kuşkusuz iPhone 6S olacak. Her sene farklı özelliklerle ön plana çıkan cihaz olan iPhone cihazları diğer rakiplerine oranla teknik özellikler bakımından geride kalmış gibi gözükse de iş stabilite ve performansa gelince farkını ortaya koyuyor. Tabi fiyatıyla da.

Şimdi ise ufaktan ufaktan ortaya çıkan bilgilere göre iPhone 6S'in hangi yeni özelliklerle geleceğini sizlere madde madde olarak paylaşalım. Ama şunu da belirtmeden geçmemek gerek: Bu özellikler şu anda yatırımcılardan alınan duyumlar ve söylentiler olarak geçiyor. Yani %100 bunlar olacak diyemeyiz. Fakat yatırımcılardan gelen duyumlar büyük oranda haklılık payı olduğunu da belirterek listemize geçelim.


 

 Yeni Ekran Teknolojisi


2015'in Apple telefonu olarak olan iPhone 6S'te ilk yenilik olarak yeni ekran paneli olacak. Fakat bu yeni panelin en önemli özelliği çözünürlüğü ya da darbe dayanıklığı gibi klasik bir şey değil. Çoklu dokunmatik ekran özelliği hali hazırda olan iPhone'larda basma özelliği gelecek.

Yani yeni panel ekrana dokunmanız ile basmanız arasındaki baskı farkını (basınç farkını) anlayacak, böylelikle daha fazla kısayol ve kolaylıklar eklenmiş olacak. Bu panel teknolojisi de telefon dünyasında ilk çıkan basmatik diye tabir ettiğimiz telefonlarla şimdiki telefonları birleştirmiş yenilikçi bir çözüm olacak.

Örnek vermek gerekirse bir savaş oyunundayken ekrana bir kere dokunmanız tek el ateş edecek, uzun dokunmanız ise otomatik olarak. Ama ekrana biraz baskı uygularsanız ise bomba atabileceksiniz. (Örnek açıklayıcı olsun diye uydurma, ama tabi böyle şeyler de görebiliriz.)


 

 2GB LPDD4 RAM


iPhone 6S ile birlikte Apple firması da 1GB RAM miktarını arttırarak 2GB olarak güncelleyeceği söyleniyor. Aynı zamanda LPDDR3 olan RAM'i LPDDR4 olarak güncelleyecek olan firma çok daha hızlı bir iPhone deneyimi sunacak.

Android tarafında da LPDDR4 ramlere geçiş olacağı konuşulduğuna göre artık yavaş yavaş LPDDR3 ramleri geride bırakıyoruz diyebiliriz. 

 A9 İşlemci


Apple'ın her yeni iPhone modeli ile duyurmuş olduğu yeni işlemcilerine iPhone 6S ile de bir yenisi daha eklenecek. Yeni A9 işlemcinin özellik detayları çok bilinmese de A8'e göre %35 daha az enerji harcayacağı ve %20 daha fazla güce sahip olacağı yönünde. Ayrıca 14nm olacağı konuşulan işlemcinin yeni yeni geçilen 20nm'den %15 daha küçük olacağı konuşuluyor. Bu da pil ve diğer ek parçalara daha fazla yer kalacağı anlamına geliyor.

Böylece iPhone kullanıcılarının pil konusunda daha iyi sonuçlar alabileceği yönünde bir etki uyandırıyor. (Tabi bu kalan alanı daha da ince yapabilmek için de kullanabilme ihtimalleri de var)


 

 10MP Sony CMOS Sensör


Lens konusunda uzun süredir ısrarcı olan Apple'ın bu sefer bir adım daha ileriye gideceği de söylentiler arasında. 8MP aşkını bir kenara bırakacağı konuşulan firmanın  iPhone 6S ile 10MP'e geçiş yapacağı ve çift lensli Sony CMOS sensörünü kullanacağı belirtiliyor.

Diğer firmalar 16-20MP arasına çıkmışken 10MP seçimi yapacak Apple biraz geride kalmış şeklinde görünebilir. Fakat yazılımsal olarak çok iyi optimizasyonlar yapan Apple firması daha önceki modellerinde çok daha yüksek megapikselli telefonlardan daha iyi kamera performansı gösterdiğini de unutmamak gerek.

Ayrıca bu yeni kamerada optik zoom da kullanacağı belirtiliyor.Şimdilik özellikler açısından bu bilgilerin ortaya çıkmasıyla bile önemli yenilikler getirecek olan Apple firmasının tahminimce en sansasyonel yeniliği ekran konusunda olacak. Zaman geçtikçe daha çok detaylar geleceğini de düşünecek olursak 6S ile önemli gelişmeleri göreceğimizi şimdiden rahatlıkla söyleyebiliriz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0