iPhone 6S Nasıl Olacak?

0
0
0
0
0
Apple’ın iPhone 6 ve 6 Plus modelleri, şimdiye dek firmanın en çok sayıda sattığı ürünler olmayı başardı ve Apple, bu yıl piyasaya çıkacak olan model için çok daha fazla satacağı konusunda öngörülerde bulunmuş durumda.
Bu yazımda sizlere iPhone’un yeni modeli ile ilgili bildiklerimizi, öğrendiklerimizi yazıp nasıl bir telefon ile karşılaşma ihtimalimiz olduğunu anlatmaya çalışacağım. (muhtemelen beni sinirden köpürtecek bir telefon ile karşılaşacağız; ama aslında seviyorum adamların bilgisayarlarını ya da telefonlarını)

Son edindiğimiz bilgilere göre iPhone 6’dan daha güçlü ve daha iri bir telefon ile sahneye çıkacak bu yıl Tim Cook; ki daha güçlü bir donanıma sahip olsa iyi olur, çünkü piyasadaki rakipleri gerçekten baş edilmesi zor işlem gücü ve kapasitesi sunuyor.

RAM kapasitesini 2 GB’a çıkartacağı söylenen iPhone 6S’in Force Touch teknolojisine sahip olacağı, fazladan bir renk seçeneği daha sunacağı, A9 işlemciye sahip olacağı ve iPhone 6 ile aynı tasarıma sahip olacağı söyleniyor. (ve bunların çoğu olmayacak. Apple’ın nasıl çalıştığını hepimiz biliyoruz)

Bazı kaynaklarda Apple’ın iPhone’un 2015 modeli için S versiyonu es geçip telefonu iPhone 7 ismiyle çıkartacağı söyleniyor; ama Apple’ın geleneğini bozmadan telefonu iPhone 6 S ve 6 S Plus modelleri olarak sunacağı bir de bunlara ek olarak küçük ekranlı iPhone’dan vaz geçemeyenler için iPhone 6 S Mini modelin çıkacağı söyleniyor.
 

 Tasarım

Apple’ın ürünleri her zaman tasarım harikası olmuştur benim görüşüme göre; ki Jonathan Ive da tasarım konusundaki gerçek dehalardan biri. (doğruya doğru; kimse Apple’ın ürünlerine çirkin görünüyor diyemez.)

Bu doğrultuda iPhone 6S (ya da 7) de güzel görünen bir telefon olacak ki zaten S modellerde tasarım ile çok büyük oynamalar yapmayan Apple, yine iPhone 6 ve 6 Plus ile aynı çizgileri taşıyan bir telefon çıkartacak muhtemelen karşımıza. (ben 4S’in keskin köşelerini çok seviyordum, daha iyiydi bence)

Yine alüminyum gövdeye sahip olacak olan iPhone 6S’in aynı zamanda 6’dan 0.2 milimetre daha kalın ve 0.15 milimetre daha uzun olması bekleniyor ve bu boyut değişimi dışında geçtiğimiz yılın tasarımından bir farkının olmayacağı söyleniyor.
Renk seçeneği olarak ise biraz önce söz ettiğim gibi ekstradan bir renk daha sunması beklenen Apple iPhone 6S ve 6S Plus, Apple’ın ikonik gümüş rengi ve iPhone ile trend haline gelen space grey (uzay grisi) ve altın renginin dışında bir de rose gold (kırmızı altın) seçenekleri ile geleceği söyleniyor.

Bunun dışında iPhone 6S ve daha büyük ekranlı 6S Plus seçeneklerine bir de iPhone 6C ya da iPhone 6S Mini ile bir de ufak ekran seçeneği sunacağı söyleniyor.
 

 Ekran

iPhone 6 ile gelen 4.7 inç ve 5.5 inç seçeneklerini aynı şekilde taşıması beklenen iPhone 6S ve 6S Plus modellerine ek olarak ekran boyutu 4 inç olması beklenen bir de iPhone 6C ya da iPhone 6S Mini modelinin üretileceği söyleniyor ki bu da piyasada 3 farklı son model iPhone olacağı anlamına geliyor.

Ekran çözünürlüğü olarak 1080p ya da 2K çözünürlük sunacağı söylenen iPhone 6S’in batarya verimi için 4K çözünürlük ile gelmeyeceği düşünülüyor. (4K çözünürlükte telefon ekranının gereksiz olduğu düşüncesindeyim zaten)
 

 Donanım


iPhone 6S serisinin 6 ve 6 Plus’ta kullanılan A8 işlemciden %15 daha küçük, %20 daha güçlü ve %35 daha verimli olan A9 işlemci çipini kullanacağı söyleniyor.
İşlemciyi değiştireceğine dair söylentiler dışında iPhone 6S ve 6S Plus’ın iPhone 6’daki 1 GB RAM’i 2 GB’a çıkartacağı ve 16 GB dahili hafıza seçeneğini kaldıracağı da düşünülüyor.
 

 Yazılım ve Diğer Özellikler


iOS işletim sisteminin telefonlardaki tek temsilcisi olan iPhone cihazların son modeli, işletim sisteminin de son sürümü olan iOS 9 ile piyasaya çıkacak.
İşletim sistemi dışında Apple’ın yeni teknolojisi Force Touch özelliğine de sahip olması beklenen iPhone 6S serisinde bu sayede ekrana uyguladığınız baskının şiddetine göre farklı uygulamalar da geliştirilebilecek. (bunu üçüncü parti geliştiriciler falan da kullanmaya başlayınca güzel olacak.)

Ayrıca yine Force Touch’a bağlı olarak parmak izi sensörünü de geliştirmesi beklenen iPhone 6S ya da iPhone 7’nin daha güvenli bir cihaz olması da beklentiler arasında.

Kablosuz şarj desteği de bulunması beklenen iPhone 6S'lerin şarj girişinin nasıl olacağı büyük bir soru işareti olarak gizliliğini koruyor.
 

 Kamera


Apple’ın kullandığı en iyi kamera olması beklenen iPhone 6S’in kamerasının artık 8 megapiksel barajını aşıp 13 ya da 16 megapiksel bir kameraya ve 21 megapiksellik bir sensöre sahip olması beklentiler arasında.
Ayrıca iki lensli bir sistem üzerinde çalıştığı söylenen Apple’ın DSLR kalitesinde fotoğraflar çekebilmenize imkan veren bir kamera geliştirmesi bekleniyor.
 

 SON SÖZ
 

Her sene çıkartacağı telefonlar konusunda kullanıcılarının ve hayranlarının beklentilerini çok yüksek tuttuğu; ancak telefon sahneye çıktıktan sonra bu büyük beklentilerin belki sadece yarısının karşılandığı iPhone 6S, elbette yılın en iyi ve en pahalı cihazlarından biri olacak.
İyi bir ürün olmasının yanı sıra Türkiye’de fiyatından dolayı bir prestij ürünü olarak da görülen iPhone’un son modeli bu özelliklerinin yanı sıra yılın en çok satan telefonlarından da biri olacak ki firma bu yılki model için bu haberimizde de sözünü ettiğimiz gibi 90 milyona yakın adet gövde sipariş ettiği söyleniyor.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0