• Anasayfa
  • Mobil
  • iPhone Hakkında Pek Bilinmeyen 7 İlginç Gerçek!

iPhone Hakkında Pek Bilinmeyen 7 İlginç Gerçek!

6
2
0
0
0
Merakla beklenen iPhone 7 gündemdeki yerini koruyor. Yeni cihaza yönelik dedikodular devam ederken, iPhone hakkında pek bilinmeyen 7 ilginç gerçeği sizler için bir araya getirdik.

Merakla beklenen iPhone 7 modeli artık teknoloji gündemine oturdu. Gelecek cihaz hakkında her gün yeni bir iddia ortaya atılıyor ya da yeni bir sızıntı ortaya çıkıyor. Önceki tecrübelerimize bakacak olursak, bu durum Eylül ayına kadar böyle devam edecek gibi duruyor.

Biz de iPhone 7’yi şimdilik bir kenara bırakarak, iPhone hakkında az bilinen ilginç bilgilere bir göz atalım istedik. Bu nedenle, Apple’ın mobil dünyada yeni bir dönemi başlatan telefonu hakkında en ilginç 7 bilgiyi sizler için bir araya getirdik. İşte iPhone hakkında pek bilinmeyen ilginç gerçekler.

 1) Apple’ın iPhone’u İlk iPhone Değil!

İlk iPhone’u 2007 yılında Apple tanıttı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. iPhone markası vakti zamanında network sistemleri üreticisi Cisco’ya aitti ve bu isimdeki ilk telefon Cisco tarafından üretildi. Tabii ki Cisco’nun iPhone’u akıllı telefon değil, bir VOIP telefondu. İki firma “iPhone” adı yüzünden davalık olsa da, sonradan bir orta yol bulundu ve anlaşma sağlandı.

 2) iPhone İlk Çıktığında Uygulama Mağazası Yoktu

iPhone’u iPhone yapan özelliklerin başında uygulamalar gelir. Buna rağmen, iPhone ilk tanıtıldığında cihazda sadece Apple’ın uygulamaları kullanılabiliyordu. Apple dışında bir geliştirici iPhone için uygulama yazamıyordu. App Store yoktu ve Steve Jobs üçüncü parti uygulamalara karşıydı. App Store, ilk iPhone’dan yaklaşık bir buçuk yıl sonra açıldı.

 3) Time Dergisi’ne Kapak Konusu Oldu

uDünyaca ünlü Time dergisi, 2007 yılında iPhone’u kapak konus yaparak, "yılın buluşu" olarak değerlendirdi. "Time’a kapak olmak" her telefona nasip olmaz!

 4)  Kod Adı: Mor 

iPhone henüz tanıtılmadan önce, Apple merkezinde “purple” (mor) kod adıyla anılıyordu. Gizlilik o kadar sıkı tutuluyordu ki, iPhone geliştiricilerin çalıştığı bölümlere “mor koğuş” denilmekteydi.

 5) Elmanın Kurdu Cydia!

Jailbreak yazılımı Cydia’nın adının nereden geldiğini hiç düşündünüz mü? Rastgele verilmiş  bir isim sandığım Cydia adının, iç elma kurdu olan Cydia Pomonella’dan geldiğini ilk öğrendiğimde çok şaşırmıştım.

 6) iPhone’un Saati Daima 9.41 Gösterir!

Tüm tanıtımlarda, demolarda ve reklamlarda iPhone saati 9.41 ya da 9.42 gösteriyor. Nedeni hakkında çeşitli söylentiler var. Steve Jobs’ın ilk iPhone tanıtımı sırasında iPhone’u anons ettiği saat olduğu söylense de bu iddiaya çeşitli itirazlar yok değil. Konuyu merak edenler araştırmacı kişiliklerini kullanabilirler.

 7) iPhone’ların En Pahalı Parçası Ekrandır

Retina ekranın ilk kullanıldığı model olan iPhone 4’ten beri, en pahalı iPhone bileşeni ekrandır. En güncel modeller olan iPhone 6s ve iPhone 6s Plus’ta da bu durum devam ediyor. iPhone 6s ekranının Apple'a tahmini maliyeti 55 dolar. iPhone 6s Plus'ta ise bu rakam 62 dolara yükseliyor. 3D Touch özelliği bulunmayan iPhone 6 serisinin ekran maliyetleri ise her iki model için yaklaşık 10 dolar daha düşüktü.

6
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
2
0
0
0