iPhone 7 Yaşında

0
0
0
0
0
Steve Jobs'un ilk iPhone'u tanıttığı Apple lansmanının üzerinden 7 yıl geçti. Son model iPhone, ilk modelinden %20 daha hafif ve 40 kat daha güçlü. iPhone'un yedinci yıl dönümü için Mashable ve Statista'nın hazırladığı infografik ve Webtekno'nun iPhone First-Gen ve 5S karşılaştırması.
Apple'ın 9 Ocak 2007 yılında gerçekleştirdiği lansmanın üzerinden tam 7 yıl geçti. 7 yıl önce, Steve Jobs, sahnede yıllarca hayalini kurduğu ürünü tanıtıyor ve muhtemelen hayatının en heyecanlı sahne deneyimini yaşıyordu.

"Sizlere bugün 3 farklı ürün tanıtacağım; bir iPod, devrim niteliğinde bir telefon ve çığır açan bir internet erişim aracı ..." Steve Jobs'un iPhone'u sahneye almadan önceki ilk sözleri bunlar oldu ve bu 3 ürün, iPhone adındaki tek bir cihazda birleşmişti.  O dönem için devrim niteliğindeki özellikleri ile ilk Apple telefon, akıllı telefonların hangi çizgide ilerleyeceğini ve ilerlemesi gerektiğini gösteren bir rehberdi.

Akıllı telefonun henüz ne olduğu ve nasıl bir akıllı telefon olması gerektiğine dair bir fikrimizin olmadığı yıllarda Steve Jobs, bize geleceği göstermişti.
 

 Apple'ın hisselerine 6 kat değer kattı


Bugün Apple hisselerinin, 2007 yılındaki değeri olan 87,90 Dolar'dan 536 Dolar'a yükselmiş olmasının en önemli faktörü olan iPhone'un 7. yaş günü için Statista, iPhone için bir infografik hazırlamış. İlk olarak Mashable'da yayınlanan infografik, iPhone'un Apple'a neler kazandırdığını ve kendisine 7 yılda naler kattığını gösteriyor.
 

 Tek başına Microsoft'tan daha fazla kazanıyor


Bu infografiğe göre iPhone, toplamda 420 milyon adet satmış durumda ki bu Apple'ın karının %53'ünü oluşturuyor.

- iPhone tek başına Microsoft, CocaCola ve Disney gibi şirketlerden daha fazla kar ediyor.

- Apple, iphone sayesinde küresel akıllı telefon pazarının toplam karının %50'sinden fazlasına sahip.

- 2013 yılında Apple'ın App Store mağazası 10 milyar Dolar satış rakamına ulaştı.

- 2008 yılından beri toplam 50 milyar adet uygulama indirildi ve Apple uygulama geliştiricilere 15 milyar Dolar'dan fazla ödeme yaptı.

- iPhone 5S, ilk iPhone'dan %20 daha hafif ve 40 kat daha güçlü işlem kapasitesine sahip.
 

 "Birinci Nesil" ve 5S'in farkları


Şu an tarihi eser değeri taşıyan; ama bir zamanların devrim niteliğindeki gelişmelerini barındıran ilk iPhone işletim sisteminden, arayüzüne; tasarımından, donanımına kadar yenilikçi bir cihazdı. Kolay kullanımı, yüksek performansı ve şık görünümü ile görenleri kendine hayran bırakacak ve bir fenomenin ilk adımı olacaktı. 9 Ocak 2007'de Apple, Steve Jobs'un deyimiyle "telefonu yeniden icat etmişti"

3.5 inç genişliğinde bir ekranı olan ilk nesil iPhone, 480 x 320 piksel çözünürlüğe sahipti ve bir inçlik alanında 163 piksel barındırıyordu. Bu "geniş" dokunmatik ekran üstelik LCD teknolojisine sahipti ve görüntü kalitesi son derece yüksek değerdeydi.

128 Mb eDRAM'e sahip olan bu "yeni nesil" cihaz Samsung'un ARM çiplerinin ilk nesli olan 620 MHz'lik bir işlemci barındırıyordu ve 4, 8, 16 Gb hafiza seçenekleri mevcuttu.

2 megapiksel bir arka kamerası bulunan ilk neslin tabi ki ön kamerası henüz yoktu; ki zaten görüntülü konuşma teknolojisinin telefonlarımıza gelmesine daha yıllar vardı.

IOS 3.1'e kadar işletim sistemi desteği bulunan ilk nesil iPhone, başlangıçta iPhone OS 1.0 işletim sistemine sahipti ve bugün farkında bile olmadığımız pek çok fonksiyona sahip değildi.
 

 5S hala aynı özelliklere sahip


Yazılım, donanım ve tasarım olarak her adımda kendine çok şey katan iPhone, 7 yıl boyunca hep gelişen çizgisini ve yenilikçi ruhunu korudu. İlk nesilden bu yana aynı kalan bir şeyler varsa o da iPhone'un yenilikçi ruhu, dinamizmi ve "home" tuşu ...

2013 yılının Eylül ayında tanıtımı yapılan iPhone 5S, şu an Apple'ın piyasadaki en güçlü telefonu ve akıllı telefonlarında hiç kuşkusuz en iyi performanslılarından biri.

Uzun yıllar ekran boyutunu aynı tutan Apple, iPhone 5 ile devrim niteliğinde bir karar almış ve 3.5 inçlik ekranı biraz uzatarak 4 inçlik bir telefon tasarlamışlardı. LED arka ışıklı bu ekran 960 x 640 çözünürlüğe ve 326 piksel yoğunluğuna sahip.

512 MB DDR2RAM barındıran iPhone 5S, 64 bitlik bir A7 çip ve M7 hareket yardımcı çipi kullanıyor ki bu ikili telefon dünyasının en güçlü işlem gücünü oluşturuyor. Hafızası 16 Gb ile sınırlı olan ilk nesli 64 Gb hafıza seçeneği ile 4 defa bir 5S'in içine sığdırabiliyorsunuz.

8 megapiksel bir ana kameraya sahip olan ve 1080p video kaydı yapabilen iPhone 5S, bir de 1.2 megapiksellik bir facetime kameraya sahip ve bu sayede görüntülü konuşma yapabiliyorsunuz.

Yine 2013 yılında piyasaya sürülmüş olan IOS 7 işletim sistemine sahip olan iPhone 5S, kullanım kolaylığı, ergonomik tassarımı, yenilikçi çizgileri ve parmak izi okuma sensörü eklenmiş "home" tuşu ile ilk nesille tamamen aynı ruha sahip.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0