• Anasayfa
  • Mobil
  • ​iPhone Satışlarında Önemli Bir Düşüş Yaşanabilir

​iPhone Satışlarında Önemli Bir Düşüş Yaşanabilir

0
0
0
0
0
Mobil cihaz sektöründe Samsung ile zirvenin sahibi olan Apple, bu yıl sonunda beklemediği bir düşüş ile karşılaşabilir.
Sektörün güvenilir Apple analistlerinden Ming-Chi Kuo, bugün yayınladığını yeni piyasa araştırmasında Apple'a dair pek de iç açıcı öngörülerde bulunmadı. Apple'ın bu yıl için geçerli piyasa değerlerini araştıran Kuo, Apple için yıl sonunda olası bir kötü senaryo hazırlamış durumda.

Kuo'ya göre Apple, bu yılın sonunda satışlarda ciddi bir düşüş yaşayabilir. Hatta bu düşüş öyle ciddi ki, şirketin 2014 yılındaki satış rakamının bile altında kalabilir.Kuo'nun raporuna göre Apple, yıl sonunda 190 milyon civarında iPhone satışı gerçekleştirecek. Bu rakam 2014 yılında 193 milyondu. Tabi bu olası kötü senaryo. Bunun zıttına yani iyi ihtimale baktığımızda ise Kuo'nun beklentisi 205 milyon cihaz satışı. Tabi bu durum aslında Apple için yine iyi değil. Zira analistler, bu yıl sonunda Apple'ın 210-230 milyon civarında iPhone satmasını bekliyor.Yani Kuo'nun hazırladığı iyi senaryo da pek Apple açısından olumlu olmuyor. 

Peki bu duruma sebep olan -ya da olacak- şeyler neler? Neden Apple böyle bir düşüş yaşıyor?Kuo'nun analizlerine göre Apple'ın bu düşüşünde son dönemlerde tanıtılan iPhone'larda kullanıcıyı çeken pek fazla değişikliklerin olmayışı. Yani geçen sene tanıtılan iPhone ne ise, bu sene gelen de sadece 1-2 özellik değiştirilerek çıkıyor. Bu durum da kullanıcıyı yeni cihaz almaktan uzaklaştırıyor (bir de işin içinde fiyat durumu var).

Kuo benzer durumun iPhone SE'de yaşandığını, telefonun kullanıcıyı çekme konusunda eksik kaldığını ve benzer şeyin iPhone 7'de de olabileceğini söylemekte. Son olarak Kuo, 2016 yılı sonunda mobil cihaz sektöründe 5 büyük firmanın düşüş yaşayacağını ve bu firmalar arasında Apple'ın da olduğunu belirtti.Apple'ın uzun süredir iPhone 7'de daha önceki iPhone'larda görmediğimiz hem tasarımsal hem de donanımsal pek çok yeniliğe gideceği gündemde. Eğer bu şekilde olursa, belki Kuo'nun dediğinin aksine Apple müşterinin dikkatini çekmeyi başarabilir ve yıl sonunda satış rakamlarında beklentinin çok daha üstüne çıkabilir.

Kaynak: 9to5Mac
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0