iPhone’un Pil Ömrünü Uzatacak 4 Adım

0
0
0
0
0
iPhone her ne kadar stabil oluşu ve akıcılığından söz ettirse de kullanıcıların şikayet ettiği bir diğer bir sorun şarj problemidir. Şimdi sizlere iPhone cihazınızın pil ömrünü uzatmaya yarayacak 4 adet ipucundan bahsedeceğiz.
iPhone her ne kadar stabil oluşu ve akıcılığından söz ettirse de kullanıcıların şikayet ettiği bir diğer bir sorun şarj problemidir. Şimdi sizlere iPhone cihazınızın pil ömrünü uzatmaya yarayacak 4 adet ipucundan bahsedeceğiz.

İlk ipucu aslında herkesin bildiği ve aklına gelen ekran parlaklığını düşürmektir. 3G, Wifi ve Bluetooth’u kapatıyoruz. Hatta e-posta kontrol sıklığımızı bile azaltmamıza rağmen hala piliniz çabuk tükeniyorsa, belki de çözümü başka yollarda aramak lazım.
 
 

 1.    Konum Kullanan Uygulamalar

Pili en çok tüketen sebeplerin başında GPS, yani cihazımızın konum bilgisini almaya çalışması gelmekte.

iOS 8 ile birlikte artık bir uygulamanın konum bilgisini ne zaman kullanduğını daha net bir şekilde görmek mümkün. Ayarlar > Gizlilik > Konum servisleri seçeneklerinden hangi uygulamanın konum bilgisine erişebildiğini görebiliyor, sadece uygulama açıkken kullanılmasını sağlayabiliyor veya tamamen kapatabiliyoruz.


 

 2. Arkaplanda Yenilenen Uygulamalar

Bazı uygulamalar, ekranda açık olmasa bile arkaplanda işlem yapmaya devam edebiliyor. Bu işlemlere sürekli olarak ihtiyacımız yoksa gereksiz yere pilimizi harcıyor demektir.

Konum servislerine benzer bir şekilde, Ayarlar Genel > Arkaplanda uygulama yenile seçeneklerinden hangi uygulamanın arkaplanda yenilenebileceğini görebiliyor, sık kullanmadıklarımızı kapatabiliyoruz. 

 3. Bildirimler

Bildirimler iPhone’da çok işimize yarayabilir. Ancak gereksiz yere gelen her bildirim hem veri tüketiyor, hem de daha kötüsü ekran ışığımızın yanmasına sebep oluyor.

Günlük yaşantımızda çok fazla bildirim alıyorsak, ekranımızın bu kadar sık açılması pilimizi ciddi anlamda tüketmiş oluyor. Bunun için ise Ayarlar > Bildirim Merkezi içerisinden oyunlar veya önemsemediğimiz uygulama bildirimlerini kapatmamız daha uygun olabilir.


 

 4. Handoff

iOS 8 ve Yosemite ile birlikte gelen Handoff sayesinde cihazlarımız arasında rahatlıkla geçiş yapabiliyor, yarım kalan işlere diğer cihazlardan devam edebiliyoruz.

Ancak bunu yapabilmek için iPhone’umuzda Bluetooth’un daima açık olması ve sürekli etraftaki cihazları araması gerekiyor. Bu da yine değerli pil ömrümüzü tüketiyor. Bunu engellemek için ise Ayarlar > Genel > Handoff ve Önerilen uygulamalar seçeneklerinden bu özelliği kapatabilirsiniz.NOT
Eğer tüm bu yaptıklarınıza rağmen pilinizin hala çabuk tükendiğini düşünüyorsanız Ayarlar > Pil Kullanımı içerisinden pil tüketen uygulamaları tespit edebilir ve gereksiz olanları silebilirsiniz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0