• Anasayfa
  • Mobil
  • İthalatçı Firmalardan Telefon Almak Mantıklı mı?

İthalatçı Firmalardan Telefon Almak Mantıklı mı?

6
3
2
0
0
İthalatçı Firmalardan Telefon Almak Mantıklı mı?
Telefon alacaksınız ve araştırma yapıyorsunuz. Birçok elektronik marketlerde uçuk fiyatla satılan telefonları daha hesaplı satan bir kaç internet sitesi buldunuz. Ama açıklama kısmında 2 yıl ithalatçı firma garantili yazıyor. Bu ithalatçı firma nedir? Ne işe yarar? Güvenilir midir? İşte bu yazıda bundan bahsedeceğim.
Telefon alacaksınız ve araştırma yapıyorsunuz. Birçok elektronik marketlerde uçuk fiyatla satılan telefonları daha hesaplı satan bir kaç internet sitesi buldunuz. Ama açıklama kısmında 2 yıl ithalatçı firma garantili yazıyor. Bu ithalatçı firma nedir? Ne işe yarar? Güvenilir midir? İşte bu yazıda bundan bahsedeceğim.

►Öncelikle nedir bu ithalatçı firma?

   İthalatçı firma sanayii bakanlığından gerekli izinleri almış ve bu izinlerin gerekli olan tüm yeterliliklerini yerine getirmek zorunda olan firmalardır.  Bu zorunluluklar; firmanın ithalat belgesine sahip ve en az bir bölgede teknik servis hizmeti sağlayabilecek olmasıdır.

►İthalatçı firma garantili demek ne anlama gelmektedir?

Telefonun herhangi bir arıza vermesi durumunda sadece firmanın belirlediği teknik servislerden yardım alabiliyorsunuz. Tabii burada işler tam olarak istediğiniz gibi yürümeyebilir. Ama yine yasalarla belirlenmiş bir çerçeve var ki, sizin telefonunuz için gerekli desteği 20 iş günü içerisinde sağlamak zorundalar. Distribitör garantili cihazlarda olduğu gibi IMEI numarası üzerinden teknik destek almak bu firmalar için geçerli değildir. Yani ne olursa olsun cihazla beraber gönderilen garanti belgesini kaybetmemeniz gerekmekte.

►Paralel ithalatla gelen cihazların IMEI numaraları kayıtlı mıdır?

İşte tamda burada firmanın büyük olmasının önemi artıyor. Eğer telefonu aldığınız firma uzun yıllardın varsa, yani piyasada bulunabiliyorsa ürünleri BTK’ya kayıt ettirilerek tüm operatörlere görüşmelere açıyordur. IMEI numarasını sorguladığız zaman kaynak kısmında “ithalat yoluyla kadedilen IMEI” ibaresini göreceksinizdir. Eğer cihazınızın kaydı gözden kaçmışsa yani kayıt edilmemişse, satıcı ile irtibata geçip bir hafta içerisinde ürünü kayıt ettirebilirsiniz.

►İthalatçı firmalar güvenilir midir?

Bu sorunun cevabını vermek biraz zor. Günümüzde bir çok firma bu işi yapmaktadır. Telefon sipariş etmeden önce ufak bir araştırma yaparsanız güven konusunda bir fikriniz olacaktır. Sipariş vermek için kurumsallaşmış firmaları tercih etmenizde yarar var.

►İthalatçı firma ne zaman tercih edilmelidir?

İthal telefonlar ile replika telefonlar birbirine karıştırılmamalıdır. İthal telefonlar orjinal ürünlerdir. Ama yine de distribitör ile ithalatçı firma arasındaki fiyat farkı 200TL den az ise distribitör cihazları tercih etmenizde yarar var.

Günün sonunda tercih tamamen sizin, ama gerekli araştırmayı yapmak koşulu ile ithalatçı firmaları da seçenekleriniz arasına alabilirsiniz.
6
3
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
3
2
0
0